Ռումինիայի էկոնոմիկայի նախարար Վարուժան Ոսկանյանը հրաժարական է տվել
Ռումինիայի էկոնոմիկայի նախարար Վարուժան Ոսկանյանը հոկտեմբերի 7-ի երեկոյան հրաժարական է տվել: Ոսկանյանը հրաժարականի դիմումը վարչապետ Վիկտոր Պոնտային ներկայացրել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ Ռումինիայի Սենատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ մերժեց գլխավոր դատախազի դիմումը նրա դեմ քրեական հետապնդում սկսելու վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` իր հրաժարականը Վարուժան Ոսկանյանը բացատրել է կառավարության գործունեությունը կասկածի տակ չդնելու ցանկությամբ:
Վարչապետ Վիկտոր Պոնտան գնահատել է Ոսկանյանի կատարած քայլը եւ այն համարել քաղաքական որոշում: «Գնահատում եմ պարոն Ոսկանյանի քայլը: Նա չցանկացավ խնդիր դառնալ կառավարության հեղինակության համար եւ հրաժարական տվեց»: Իր հերթին, Ռումինիայի նախագահ Տրայան Բասեսկուն Ոսկանյանի հրաժարականը գնահատեց որպես «արդար եւ խելամիտ» որոշում:
Վարուժան Ոսկանյանի հրաժարականը զբաղեցրած պաշտոնից չի նշանակում, որ նրա դեմ կարող է քրեական հետապնդում սկսվել, քանի որ նա շարունակում է մնալ սենատոր եւ վայելել անձեռնմխելիություն: Դատական նոր հետապնդման համար նոր հիմքեր են պետք եւ նոր դիմում խորհրդարանին, ինչը հավանական չէ:
Ռումինիայի էկոնոմիկայի նախկին եւ ներկա նախարարների, համապատասխանաբար Ադրիան Վիդեանուի եւ Վարուժան Ոսկանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու հարցը բարձրացվել էր դեռ սեպտեմբերի 2-ին` Ռումինիայի Կազմակերպված հանցավորության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչության կողմից /Directorate for Investigating Organized Crime and Terrorism:
Ըստ ԿՀԱԴՊՎ պաշտոնական հաղորդագրության, Վարուժան Ոսկանյանը եւ Ադրիան Վիդեանուն կասկածվում են էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում (Վ.Ոսկանյանը` 2006-2008թթ., իսկ Ա. Վիդեանուն` 2008-2010թթ.) մի շարք որոշումների եւ հուշագրերի ստորագրման եւ աջակցության միջոցով Ռումինիայի տնտեսությանն էական վնաս հասցնելու եւ հանցավոր խմբավորման տնտեսական շահերին նպաստելու մեջ:
ԿՀԱԴՊՎ-ն պնդում է, որ նշված որոշումներով «Ռոմգազ» ընկերության միջոցով Ինտերագրո /Interagro SA գազային ընկերությանը բնական գազ է մատակարարվել էական առեւտրական զեղչերով, անգամ «Ռոմգազի» մատակարարման գնից ցածր, ինչի արդյունքում «Ինտերագրոն մոնոպոլ» կարգավիճակ է ստացել շուկայում եւ դարձել արտոնյալ մատակարար` վնաս հասցնելով ազգային էներգետիկ համակարգի գազային սեկտորին:
Վարուժան Ոսկանյանը կտրուկ հերքել է իր դեմ մեղադրանքները` նշելով, որ այդ ընկերությանը տրամադրված զեղչային գները հաստատված են եղել դեռ իր պաշտոնավարումից առաջ եւ դրանց կիրառությունը տարածված է ամբողջ Եվրոպայում այն ընկերությունների համար, որոնք կառավարության հավելյալ օժանդակության կարիքն ունեն: Ինքը գործել է օրենքի սահմաններում եւ գտնում է, որ իրավական չէ նախարարին հետաքննության ենթարկել ի պաշտոնե իրեն վերապահված որոշումներ ընդունելու համար:
Ոսկանյանը նաեւ նշել է, որ ընդհակառակը, այդ որոշման կիրառումից հետո 2008թ. «Ռոմգազ» ընկերությունը շահույթ է արձանագրել 2007թ. համեմատ, ինչը եւս հերքում է պետությանը վնաս հասցնելու մեղադրանքը:
Այն, որ Ոսկանյանի դեմ հարուցված մեղադրանքն անհիմն է, հոկտեմբերի 7-ին հաստատեցին սենատորները ջախջախիչ մեծամասնությամբ իրենց քվեարկությամբ: «Չեմ ուզում ավելորդ շահարկությունների մեջ ընկնել, սակայն թիրախը ոչ թե 2008թ. նախարար Վարուժան Ոսկանյանն է, այլ 2013թ. նախարար Վարուժան Ոսկանյանը», Սենատում իր ելույթի մեջ նշեց հայ նախարարը:
Վարուժան Ոսկանյանը հայտնի հանրային դեմք է, քաղաքական գործիչ եւ գրող, որի դեմ առաջին անգամ չեն հյուսվում քաղաքական դավեր: Մի որոշ շրջան նախագահ Բասեսկուն իր կառավարության անհաջողությունները շարունակաբար բարդում էր նախորդ կառավարությունում ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի «առատաձեռն» հայ նախարարի վրա: Իսկ դրանից առաջ, 2006թ. Ոսկանյանի դեմ ծավալվել էր իսկական արշավ` խափանելու Եվրոպական հանձնակատարի պաշտոնում նրա թեկնածությունը, ինչը հաջողվեց նրա քաղաքական հակառակորդներին, քանի որ Ոսկանյանը ստիպված եղավ հանել իր թեկնածությունը, թեեւ հերքվել էին նրա հասցեին բոլոր հերյուրանքները:
Հետագայում մամուլում ակնարկվեց, որ Վարուժան Ոսկանյանի դեմ դավերի թիկունքում կարող են կանգնած լինել թուրքերը, որոնց հանգիստ չի տալիս Ռումինիայի Հայոց միության ղեկավարի հեղինակությունը եւ ազդեցությունը: Թուրքիան բազմապատկեց իր ջանքերը հատկապես Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյան» վեպի հրատարակումից հետո, որն արդեն թարգմանվել է աշխարհի տասնյակ լեզուներով, ձեռք բերել միջազգային աննախադեպ համբավ, եւ նույնիսկ ներկայացվել գրականության Նոբելյան մրցանակի:
Անցյալ տարի Անկարան դիվանագիտական խողովակներով իր ակնհայտ դժգոհությունն էր հայտնում ռումինական իշխանություններին վեպի հանրային ներկայացումների առիթով: Անգամ լուրեր են պտտվում, թե Անկարան ու Բաքուն ուղղակի ճնշումներ են բանեցրել «ռազմավարական գործընկեր» Բուխարեստի վրա` կառավարության կազմից Վարուժան Ոսկանյանին հեռացնելու համար: Եւ Պոնտայի կողմից հայ նախարարի հրաժարականի շուտափույթ ընդունումը ցույց է տալիս, որ Բուխարեստում այնքան էլ դեմ չէին դեպքերի այդպիսի զարգացմանը: Ինքը` Վարուժան Ոսկանյանը, չի ափսոսում հեռանալու համար, քանի որ «վարչապետ Պոնտան այդպես էլ չէր հարմարվում իր հետ»: Ոսկանյանը ճիշտ է վարվել գուցե նաեւ մի այլ պատճառով, քանի որ օրեցօր ավելի են սրվում կոալիցիայի ներսում հակասությունները նրա երկու պարագլուխների` Պոնտայի եւ Անտոնեսկուի, ինչպես նաեւ այս երկուսի ու նրանց ոխերիմ հակառակորդ նախագահ Բասեսկուի միջեւ: Սոցիալական կուտակվող անպատասխան հարցերի եւ 2014թ. նախագահական ընտրություններից առաջ Ռումինիան կարծես կրկին մղվում է քաղաքական ճգնաժամի ճահճի մեջ, ինչը մեծացնում է եվրոպական մայրաքաղաքների եւ Վաշինգտոնի անվստահությունը Բուխարեստի նկատմամբ: Եվ բոլորովին էլ պատահական չէ, որ ամերիկացիներն սկսել են կրկին զգուշացնել, իսկ Փարիզն արգելում է Ռումինիայի մուտքը Շենգենի գոտի:

Министр экономики Румынии Варужан Восканян подал в отставку
Министр экономики Румынии Варужан Восканян 7 октября подал в отставку. Свое прошение об отставке Восканян представил премьер-министру Виктору Понта сразу после того, как Сенат Румынии подавляющим большинством голосов отверг ходатайство Генерального прокурора о возбуждении в отношении него уголовного преследования.
Как сообщает «Арменпресс», свое прошение об отставке Варужан Восканян объяснил желанием не ставить под сомнение деятельность правительства.
Премьер-министр Виктор Понта оценил шаг Восканяна и счел его политическим решением. «Я ценю шаг господина Восканяна. Он не захотел стать проблемой для авторитета правительства и подал прошение об отставке». С свою очередь, президент Румынии Траян Басеску оценил прошение Восканяна об отставке как «справедливое и  мудрое» решение.
Отставка Варужана Восканяна с занимаемого поста не означает, что в отношении его может быть начато уголовное преследование, поскольку он остается сенатором и облечен статусом неприкосновенности. Для нового судебного преследования необходимы новые  основания и новое обращение в парламент, что маловероятно.
Вопрос возбуждения уголовного дела в отношении бывшего и действующего министров экономики Румынии, соответственно Адриана Видеану и Варужана Восканяна  был поднят еще 2 сентября Румынским Управлением по борьбе с организованной преступностью и терроризмом /Directorate for Investigating Organized Crime and Terrorism. Согласно официальному сообщению УБОПТ Варужан Восканян и Андиан Видеану, будучи на посту министра экономики (В.Восканян в 2006-2008гг, а А.Видеану – в 2008-2010гг) подозревались в подписании ряда решений и меморандумов и содействии нанесению экономике Румынии значительного урона и способствовании экономическим интересам преступной группировки.
УБОПТ настаивает, что указанными решениями посредством газовой компании «Ромгаз» �?нтерагро/Interagro SA природный газ поставлялся по существенным коммерческим скидкам, даже ниже снабженческой цены «Росгаза», вследствие чего «�?нтерагро» получила монопольное положение на рынке и стала льготным поставщиком, нанеся ущерб газовому сектору национальной энергетической системе.
Варужан Восканян категорически отверг обвинения в свой адрес, отметив, что предоставленные этой компании льготные цены были утверждены еще до его вступления в должность и их применение распространено на компании по всей Европе, которые нуждаются в дополнительной поддержке правительства. Он действовал в рамках закона и  полагает, что неправомерно подвергать министра преследованию за принятие решений по вопросам, входящим в сферу его должностных полномочий.
Восканян отметил также, что наоборот – после применения этого решения в 2008г. компания «Ромгаз» констатировала прибыль по сравнению с 2007г., что также опровергает обвинение в нанесении ущерба государству.
То обстоятельство, что возбужденное в отношении Восканяна обвинение беспочвенно, 7 октября подтвердило своим голосованием и подавляющее большинство сенаторов. «Не хочу вдаваться в излишние спекуляции, однако мишенью является не Варужан Восканян, пребывавший на посту министра в 2008г., а министр Варужан Восканян 2013 г.», – сказал министр-армянин в своем выступлении перед сенаторами.
Варужан Восканян известное общественное лицо, политический деятель и писатель, в отношении которого не впервые плетутся политические интриги. В определенный период президент Басеску неудачи своего правительства постоянно взваливал на «щедрого» армянина – министра финансов и экономики предыдущего правительства. А до того, в 2006 года против Восканяна развернулся настоящий поход, имевший целью провалить его кандидатуру на пост Европейского комиссара, что удалось его политическим противникам  поскольку Восканян был вынужден снять свою кандидатуру, хотя все обвинения в его адрес и были опровергнуты.
Впоследствии в прессе намекалось, что за интригами против Варужана Восканяна могут стоять турки, которым не давал покоя авторитет и влияние руководителя Союза армян Румынии. Особенно приумножила Турция свои потуги после выхода в свет романа Варужана Восканяна «Книга шепотов», которая уже переведена на десятки языков мира, приобрела беспрецедентную мировую славу и даже представлена на Нобелевскую премию по литературе.
В прошлом году Анкара высказывала по дипломатическим каналам свое неприкрытое недовольство румынскими властями по поводу общественных представлений романа. Муссируются даже слухи, что Анкара и Баку применили прямое давление на «стратегического партнера» Бухарест для удаления Варужана Восканяна из состава правительства. �? быстрое принятие со стороны Понта отставки министра-армянина показывает, что в Бухаресте   не очень-то возражали против подобного развития событий. Сам Варужан Восканян не сожалеет об уходе, поскольку «премьер-министр Понта так и не хотел примириться с ним». Восканян верно поступил, возможно, и по другой причине – поскольку день ото дня обостряются противоречия внутри коалиции, между двумя ее лидерами – Понта и Антонеску, а также между этими двумя и их заклятым врагом президентом Басеску.  Накапливающиеся безответные социальные вопросы в канун президентских выборов 2014г. как будто новь толкают Румынию в болото политического кризиса, что увеличивает недоверие европейских столиц и Вашингтона к Бухаресту. �? совершенно не случайно, что американцы начали вновь предупреждать, а Париж запрещает вступление Румынии в Шенгенскую зону.