Հարություն Խաչատրյանն ընտրվել է մոսկովյան «360°» միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի նախագահ
Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-18-ը անցկացվելիք «360 աստիճան» արդի գիտական ֆիլմերի երրորդ միջազգային փառատոնի ժյուրիի կազմը կղեկավարի ՀՀ վաստակավոր արտիստ կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնի գրասենյակից, փառատոնն իր ուրույն ուղղվածությամբ մեծ հեղինակություն է վայելում մասնագետների և հանդիսատեսների լայն շրջաններում: Սա հրաշալի առիթ է «Ոսկե ծիրան» և «360 աստիճան» միջազգային կինոփառատոնների կապերի ամրապնդման և մոտ ապագայում համատեղ ծրագրերով ներկայանալու համար:
«360 աստիճան» արդի գիտական ֆիլմերի փառատոնն առաջնային նպատակ ունի հավաքագրել և ներկայացնել գիտության և գիտական աշխատանքի վերաբերյալ հեղինակային վավերագրական ֆիլմեր: Փառատոնի չորս մրցութային ծրագրերում ընդգրկված ֆիլմերը վավերագրական կինոլեզվով  ներկայացվող իրական պատմություններ են` գիտություն-իրականություն, գիտություն-կյանք շղթայական փոխհարաբերությունների և անհատների կենսակերպի վերաբերյալ: Փառատոնն անցկացվում է Մոսկվայի կառավարության հովանու ներքո:
Հարություն Խաչատրյանը բազմաթիվ միջազգային մրցանակների դափնեկիր է: 2003թ. արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի:
2004 թվականից` «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնի հիմնադրման պահից, հանդիսանում է փառատոնի գլխավոր տնօրենը։ Ստացել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստի կոչում և 2006 թվականին դարձել է Եվրոպական կինոակադեմիայի ընտրող անդամ։ 2007 թվականին ստացել է Նիդեռլանդների Արքայազն Կլաուսի մրցանակը, իսկ 2008-ին արժանացել Ֆրանսիայի Հանրապետության Մշակույթի և Հաղորդակցության նախարարության Ordre des Arts et des Lettres շքանշանին:

Арутюн Хачатрян возглавит жюри московского Международного фестиваля актуального научного кино «360°»
Председателем жюри организуемого в Москве 10-18 октября Международного фестиваля актуальных научных фильмов избран заслуженный артист Армении, известный кинорежиссер Арутюн Хачатрян. Как сообщили Арменпресс в офисе международного кинофестиваля «Золотой абрикос», фестиваль «360°» пользуется большим авторитетом как среди специалистов, так и у зрителей.
Включение Арутюна Хачатряна в состав жюри -прекрасная возможность укрепить связи между двумя международными фестивалями и в ближайшем будущем представить совместные программы.
Цель фестиваля актуального научного кино – отобрать и представить авторские документальные фильмы о науке и научной деятельности.
В 4 конкурсные программы фестиваля включены реальные истории, послужившие сюжетом для документальных фильмов, в том числе о жизни тех, чья жизнь отдана служению науке.
Фестиваль проводится под патронажем правительства Москвы.
Арутюн Хачатрян – лауреат многих международных премий. В 2003 году он был удостоен Государственной премии РА.
С 2004 года – со дня основания Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» – является генеральным директором этого фестиваля. �?меет звание Заслуженного артиста Армении, а в 2006 году стал избранным членом Европейском киноакадемии. В 2007 году кинорежиссер был удостоен премии принца Клауса (Нидерланды), а в 2008 году – ордена министерства культуры и коммуникаций Франции Ordre des Arts et des Lettres.