ՄԱԿ-ը ՀՀ-ի՝ փախստականների հետ աշխատելու օրինակը դարձրել է մոդելային. Հրանուշ Հակոբյան
ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ 3-4 ամիս առաջ սիրիահայերի` դեպի Կանադա մեկնելու ակտիվությունը միանգամից մարել է: Նա նշեց, որ կային մարդիկ, որոնք ընտանիքների միավորման խնդիր ունեին և դրա համար մեկնեցին: «Սակայն եղան նաև մարդիկ, որոնք ուրախացան Կանադա մեկնելու համար, որովհետև հեշտացվեց վիզայի խնդիրը, սակայն տեղ հասնելուց հետո տեսան, որ որևէ հնարավորություն, արտոնություն չկա իրենց կյանքը հանգիստ դասավորելու համար, ինչը կա Հայաստանում»,- ասաց նա և նշեց, որ որքանով տեղյակ է այդ հոսքը մարել է և այսօր գնացողների թիվն այնպիսին չէ, որ կարող է անհանգստացնել:
Նա տեղեկացրեց, որ ընդհանուր առմամբ Հայաստան է ժամանել մոտավորապես 20 հազար սիրիահայ, սակայն Հայաստանում հաստատվել է 17 հազարը, իսկ 3 հազարը միշտ շարժման մեջ է լինում: «Այսօր էլ սիրիական խնդրի դժվարությունները ստիպում են, որ շատերը գան Հայաստան, և նոր տեղափոխվողներ ևս կան»,- ասաց նա:
Սփյուռքի նախարարն ասաց, որ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերը համոզված են, որ իրենց հարևան արաբների վիճակը շատ ծանր է, նրանք ճամբարում են և օրական մեկ դոլարից պակաս գումար են ստանում: «Սիրիայից դուրս եկած փախստականների վիճակն անտանելի է, երկու միլիոնից ավելի փախստականներ այսօր կիսասոված են, խեղդվում են ծովում, գտնվում են ծանր վիճակում, այնպես որ մեր հայրենակիցները իրենց համեմատում են իրենց հարևանների հետ, որոնց հետ լավագույն ձևով ապրում էին Սիրիայում»,- ասաց նա:
Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, որ սիրիահայերը ՀՀ քաղաքացիներին հավասար պայմաններում ապրում, աշխատում են: «Հայաստան պետությունը արել է բոլոր հնարավորը, և ՄԱԿ-ը այսօր Հայաստանի օրինակը դարձրել է մոդելային և ուզում է տարածել մյուս երկրներում, թե ինչպես փախստականների հետ աշխատեն: Մյուս երկրներում փախստականները համարվում են բացասական երևույթ, մեր երկրում՝ դրական, որովհետև նրանք մասնակցում են երկրի տնտեսական, սոցիալական կյանքի զարգացմանը»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է ինտեգրման խնդիրներին, ապա նա ասաց, որ կրթական, առողջապահական, սոցիալական ապահովության ոլորտներում այն ամբողջությամբ ավարտված է: «Անցնող հինգ տարիների ընթացքում 13 հազար սիրիահայ դարձել է ՀՀ քաղաքացի և 1800-ը կացության կարգավիճակ է ձեռք բերել, ինչը խոսում է ինտեգրման ցուցանիշի մասին»,- ասաց նա:
Սփյուռքի նախարարն ասաց, որ տնտեսական ինտեգրման խնդիրները դեռ շարունակվում են, որովհետև բոլորը չէ, որ գործ են գտել կամ իրենց կատարած աշխատանքը իրենց հաճելի է, և այդ խնդիրները ունեն նաև հայաստանյան բիզնեսմենները:

ООН сделала модельным пример работы РА с беженцами: Грануш Акопян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян в беседе с Tert.am сказала, что активность сирийских армян на канадском направлении сразу угасла. Были люди, сказала она, у которых имелась проблема воссоединения семьи, поэтому они уехали. «Однако нашлись и люди, обрадовавшиеся возможности выехать в Канаду, поскольку упростился вопрос визы, однако по прибытии на место увидели, что нет никаких возможностей, льгот спокойно обустроить свою жизнь, что имеется в Армении», – отметила она, добавив, что, насколько известно, этот поток угас и сегодня число уезжающих не таково, чтобы могло вызвать беспокойство.
Она сообщила, что в общей сложности в Армению приехали около 20 тысяч сирийских армян, однако обосновались здесь 17 тысяч – 3 тысячи в постоянном движении. «�? сегодня трудности Сирийского кризиса вынуждают многих приезжать в Армению, есть и новые переселенцы», – сказала она.
Министр Диаспоры сказала, что переехавшие в Армению сирийские армяне убеждены, что положение их соседей-арабов крайне тяжелое, они живут в лагерях, получая в день менее одного доллара. «Положение беженцев из Сирии невыносимо – свыше двух миллионов беженцев сегодня ведут полуголодный образ жизни, многие тонут в море, находятся в тяжелом положении, так что наши соотечественники сравнивают свое положение с теми, с кем прекрасно жили в Сирии», – сказала Грануш Акопян.
По ее словам, сирийские армяне живут и работают в равных условиях с гражданами РА: «Армянское государство сделало все возможное, и ООН сегодня сделала пример Армении модельным, желая распространить в других странах – как нужно работать с беженцами. В других странах беженцы считаются негативным явлением, в нашей – позитивным, потому что они участвуют в развитии социальной, экономической жизни страны».
Что касается проблем интеграции, то министр сказала, что в сферах образования, здравоохранения и социальной она полностью завершена: «В течение минувших пяти лет 13 тысяч сирийских армян стали гражданами РА, еще 1800 получили статус пребывания, что свидетельствует о показателе интеграции».
Министр Диаспоры сказала, что проблемы экономической интеграции пока продолжаются, поскольку не все трудоустроены, или выполняемая ими работа им нравится, и эти проблемы ощущают и местные бизнесмены.