Մայիսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ գործակարգավարական խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Իմ Հայաստան» փառատոնի, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Ներկայացվեցին շաբաթվա ընթացքում նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց, «Արի տուն» ծրագրերի շրջանակներում կատարած ընթացիկ աշխատանքները, կարևորվեցին համայնքների հետ ակտիվ աշխատանքների իրականացումը և նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը, քննարկվեցին առաջիկա միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը առանձնակի կարևորեց միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումը և լուսաբանումը: Նշանակվեցին պատասխանատուներ ու համակարգողներ: Տրվեցին  հանձնարարականներ:

On May 3, Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan held a regulatory consultation with Deputy Ministers Serzh Srapionyan and Vahagn Melikyan, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan, heads of departments and divisions, the directors of the “Homeland-Diaspora Center” SNCO and the “My Armenia” Pan-Armenian Festival and the editor-in-chief of “Hayern Aysor” (Armenians Today) online newspaper at the RA Ministry of Diaspora.
The participants of the consultation presented the activities carried out within the scope of the “Diaspora” Summer School Program and “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora, attached importance to the active efforts with Armenian communities and their active participation in the programs of the RA Ministry of Diaspora and discussed issues on organizing the upcoming programs and events.
Minister Hranush Hakobyan attached special importance to the proper organizing and coverage of the events, designated correspondents and coordinators and gave detailed assignments.