Մայիսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ գործակարգավարական խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Իմ Հայաստան» փառատոնի, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Ներկայացվեցին շաբաթվա ընթացքում նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց, «Արի տուն» ծրագրերի շրջանակներում կատարած ընթացիկ աշխատանքները, կարևորվեցին համայնքների հետ ակտիվ աշխատանքների իրականացումը և նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը, քննարկվեցին առաջիկա միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը առանձնակի կարևորեց միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումը և լուսաբանումը: Նշանակվեցին պատասխանատուներ ու համակարգողներ: Տրվեցին  հանձնարարականներ:

В Министерстве Диаспоры РА 30 мая под руководством министра Грануш Акопян состоялось делопроизводственное совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений, ГНКО «Центр Родина-Диаспора», фестиваля «Моя Армения», электронного издания «Армяне сегодня».
Были представлены текущие работы, выполненные в течение недели в рамках программ Министерства «Летняя школа «Спюрк», «Ари тун», отмечена важность осуществления активной работы с общинами и их активное участие в программах Министерства, обсуждены вопросы, касающиеся организации предстоящих мероприятий.
Министр Грануш Акопян особо отметила важность подготовки на должном уровне и освещения мероприятий. Были назначены ответственные и координаторы, даны поручения.