Բաքուն հետեւողականորեն ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգության օբյեկտները. ԼՂՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում գտնվող իսլամական ճարտարապետության հուշարձաններն իբրեւ թե օգտագործվում են ռազմական նպատակներով, չի համապատասխանում իրականությանը եւ հերթական մերկապարանոց մեղադրանքն է այն նենգափոխությունների եւ կեղծիքների շարքում, որոնց մշտապես դիմում է ադրբեջանական կողմը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԼՂՀ ԱԳՆ-ն:
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ի պարզաբանման մեջ նաեւ ասվում է.
«Կրոնական հուշարձանները ռազմական նպատակներով օգտագործելու հարուստ փորձ ունեցող Ադրբեջանը, որի մասին է վկայում 1992 թ. Շուշիի Ղազանչեցոց տաճարի վերածումը զինապահեստի, կրկին փորձում է իր իսկ վարքագիծը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Կան բազմաթիվ անհերքելի ապացույցներ առ այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հետեւողականորեն եւ նպատակային կերպով ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգության օբյեկտները ոչ միայն Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում, այլեւ ԼՂՀ օկուպացված Շահումյանի շրջանում:
Վանդալիզմի ամենաաղաղակող ակտը Նախիջեւանում Ջուղա (Ջուլֆա) քաղաքի մոտակայքում գտնվող հայկական միջնադարյան խաչքարերի գերեզմանատան ոչնչացումն է եւ 2005 թ. նույն տեղանքում հրաձգարանի կառուցումը: Չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին, ադրբեջանական կողմը, ձգտելով խուսափել պատասխանատվությունից, առայսօր չի թույլատրում միջազգային փորձագետներին այցելել այն վայրը, որտեղ գտվում էր խաչքարերի գերեզմանատունը:
Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իսկապես շահագրգռված են պատմական եւ մշակութային հուշարձանների ուսումնասիրության առաքելությամբ, այլ ոչ թե հետապնդում են սոսկ քաղաքական կամ քարոզչական նպատակներ, ապա մենք իրավունք ունենք ակնկալելու, որ առաքելության աշխատանքները կսկսվեն այցելությամբ ԼՂՀ օկուպացված Շահումյանի շրջան եւ Նախիջեւան:
Միաժամանակ անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ ԼՂՀ տարածքում գտնվող բոլոր ճարտարապետական հուշարձանները, անկախ ծագումից, ընդգրկված են ԼՂՀ պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցանկում եւ գտնվում են պետության պաշտպանության տակ:
ԼՂՀ-ն եղել եւ մնում է բաց միջազգային համագործակցության համար՝ մշակութային եւ պատմական ժառանգության պաշտպանության ու պահպանության հարցում, եւ նույնպիսի բաց վարքագիծ է ակնկալում նաեւ Ադրբեջանից:

NKR MFA: “Azerbaijan is consistently eliminating objects of Armenian cultural heritage”
The statement of the head of the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan according to which the Islamic architectural monuments in the territory of the Nagorno-Karabakh Republic are being used for military purposes is inaccurate and is another ungrounded allegation that is part of the falsehood and distortion of the Azerbaijani side. This is stated in the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic.
The clarification of the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic also reads as follows:
“Azerbaijan, which has rich experience in using religious monuments for military purposes, evidence of which is the conversion of the Ghazanchetsots Cathedral of Shushi into a military reserve in 1992, is trying once again to ascribe its line of conduct to the Karabakh side.
There are several irrefutable proofs that the Azerbaijani government is consistently and purposefully eliminating objects of Armenian cultural heritage not only in the entire territory of Azerbaijan, but also in the occupied Shahumyan region of the Nagorno-Karabakh Republic.
The most scandalous act of vandalism is the eradication of the cemetery of medieval Armenian cross-stones located near the city of Djugha (Djulfa) in Nakhichevan and the construction of a shooting range in the same area in 2005. Despite the several calls of the international community, the Azerbaijani side, aspiring to avoid taking responsibility, continues to prohibit international experts from visiting the site where the cemetery of cross-stones is located.
If the Azerbaijani authorities are truly interested in the mission to examine historic and cultural monuments and are not pursuing merely political or propagandistic goals, we have the right to expect to see the mission begin with visits to the occupied Shahumyan region of the Nagorno-Karabakh Republic and to Nakhichevan.
At the same time, we deem it necessary to state that all the architectural monuments located in the territory of the Nagorno-Karabakh Republic, irrespective of origin, are included in the state list of immovable monuments of history and culture of the Nagorno-Karabakh Republic and are under the protection of the state.
The Nagorno-Karabakh Republic has been and still is open to international cooperation for the protection and preservation of cultural and historical heritage, and expects the same line of conduct from Azerbaijan.