Հայաստանի Անկախության օրը Ախալքալաքի երիտասարդական կենտրոնում
1918 թվականի մայիսի 28-ին էր, երբ Հայաստանը ստացավ իր անկախությունը և հռչակվեց որպես Հայաստանի Առաջին Հանրապետություն: Բազմաչարչար հայ ժողովուրդը երիտթուրքական կառավարության հալածումներից, կոտարածից և պատերազմներից հետո հազիվ էր փորձում ոտքի կանգնել և գտնել հանգստություն սեփական հողում,պայքարում էր արդարությունը վերականգնելու և անկախություն ստանալու համար: Ահա, ի վերջո, մայիսյան հերոսամարտերից՝ Բաշ-Ապարանից, Ղարաքիլիսայից ու Սարդարապատից հետո հայ ժողովրդի դարավոր երազանքն՝ ստեղծել ինքնավար պետություն, իրականացավ:
Չնայած կարճատև գոյությանը(1918-1920 թթ)՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը մեծ ու անգնահատելի դեր է խաղացել պետականության հետագա վերականգնման գործում:
Այսօր Հայաստանը կրկին անկախ է և աշխարհասփյուռ հայության հետ տոնում է իր անկախության 98 ամյակը:
Տոնը նշվեց նաև Ախալքալաքի երիտասարդական կենտրոնում: Ներկա էին ԱԵԿ-ի աշխատակազմը, սաներն ու նրանց ծնողները: Ավանդույթի համաձայն, միջոցառումն իրականացվեց ըստ արժանվույն և ապահովեց բոլորի բարձր տրամադրությունը: Այս մասին Հայերն այսօրը տեղեկանում է akhaltskha.net կայք-էջից:
Սաների երգերն ու պարերը, բանաստեղծությունները՝ նվիրված Հայաստանին և անկախությանը, դրական էմոցիաներ, ժպիտ ու հիասքանչ տրամադրություն պարգևեցին ներկաներին:

День независимости Армении в молодежном центре Ахалкалаки
28 мая 1918 года Армения обрела независимость и была провозглашена Первой Армянской Республикой. Многострадальный армянский народ после гонений, истреблений и войн Младотурецкого правительства едва пытался подняться на ноги и обрести покой на собственной земле, боролся за восстановление справедливости и независимость. �? вот, наконец, после героических майских сражений – под Баш-Апараном, Каракилисой и Сардарапатом, – многовековая мечта армянского народа создать суверенное государство стала реальностью.
Несмотря на кратковременность существования (1918-20гг.) Первая Армянская Республика сыграла большую и неоценимую роль в деле дальнейшего восстановления государственности.
Сегодня Армения вновь независима и вместе со всем армянством  мира празднует 98-летие своей независимости.
Праздник отмечался и в молодежном центре Ахалкалаки – здесь присутствовали сотрудники центра, воспитанники и их родители. По традиции, мероприятие прошло на высоком уровне, обеспечив прекрасное настроение всех участников. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из сайта akhaltskha.net.
Песни и танцы, стихи в исполнении воспитанников, посвященные Армении и независимости подарили присутствующим положительные эмоции, улыбки и прекрасное настроение.