«Շառլ Ազնավուր» գրական մրցանակը շնորհվել է Վալերի Թորանյանին
Մայիս 23-ին Պուշ-Դիվ-Ռոնի նահանգային խորհրդի Մարսիլիա սրահում տեղի ունեցավ «Շառլ Ազնավուր» գրական մրցանակի հանձնումը: «Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Նոր Հառաջ պարբերականը: Ֆրանս-հայկական գրքի փառատոնի շրջանակներում որոշված էր մրցանակը շնորհել գրքի, որը նվիրված կլինի հայկական թեմաներին:
Գաղափարը հղացել է Մարսելի 9-րդի եւ 10-րդի թաղապետի կցորդ եւ Էքս-Մարսել-Փրովանս Մետրոպոլիտենի խորհրդական Ռիչարդ Ֆինդիկյանը:
Այս տարվա` 2016-ի մրցանակն ուներ հինգ հավակնորդներ՝ Հելեն Քեոսեյան («L’Arménie au cœur de la Mémoire»–Éditions du Rocher), Վալերի Թորանյան («l’Étrangère»– Flammarion), Միշել Մարյան («Le Gռnocide Armռnienե–Albin Michel), Վենսան Տյուքլեռ («La France face au Génocide des Arméniens»–Fayard)  եւ Կայա Կեռյան («L’Arménienne»– XO Éditions):
Ամենաշատ ձայներ հավաքեց Վալերի Թորանյանի «Օտարականը» ստեղծագործությունը: Մրցանակը հաղթողին հանձնել է Նահանգային խորհրդի նախագահ Մարթին Վասալը՝ փոխանցելով նաև Շառլ Ազնավուրի շնորհավորանքները:

Литературная премия «Шарль Азнавур» присуждена Валерию Тораняну
В зале «Марсилия» совета провинции Пуш-Див-Рона 23 мая состоялось вручение литературной премии «Шарль Азнавур». Как передает «Армяне сегодня», об этом сообщает издание «Нор Арач». В рамках фестиваля франко-армянской книги было решено присудить премию книге, посвященной армянской тематике.
�?дея возникла у атташе префекта 9 и 10 кварталов Марселя и советника Экс-Марсель-Прованс Метрополитена Ричарда Финдикяна.
В нынешнем, 2016 году на премию претендовали пять человек: Хелен Кеосеян («L’Arménie au cœur de la Mémoire»–Éditions du Rocher), Валерий Торанян («l’Étrangère»– Flammarion), Мишель Марян («Le Gռnocide Armռnienե–Albin Michel), Венсан Тюклер («La France face au Génocide des Arméniens»–Fayard) и Кая Керян («L’Arménienne»– XO Éditions).
Больше всего голосов набрало произведение Валерия Тораняна «Чужак». Приз вручила победителю председатель совета провинции Мартин Васал, передавшая также поздравления Шарля Азнавура.