Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցը Արցախ
Մայիսի 25-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեին և փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Զրուցակիցները բարձր գնահատեցին երկու երկրների խորհրդարանների միջև հաստատված ամուր փոխգործակցությունը, սերտ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական ձևաչափերում:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորեց ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցը Արցախ՝ անձամբ ծանոթանալու Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին, դրանց հաղթահարմանն ուղղված ԼՂՀ իշխանությունների ջանքերին։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Վիեննայում կայացած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց Ֆրանսիայի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ շեշտելով այն կարևոր ներդրումը, որը մյուս համանախագահ երկրների հետ միասին ունեցավ Ֆրանսիան՝ Վիեննայում համաձայնությունների կայացման հարցում:
Ֆրանսիացի պատգամավորները վստահեցրին, որ շարունակելու են իրենց նպաստը բերել ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

Minister Nalbandyan attached importance to French parliamentarians’ visit to Artsakh
On May 25, RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan received Chairman of the France-Armenia Friendship Group of the French National Assembly Rene Ruke and Vice-Chairman Francois Roshbluan, as reported the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs.
The interlocutors praised the strong partnership between the parliaments of the two countries and their close collaboration within the parliamentary formats of international organizations.
Edward Nalbandyan attached importance to the French parliamentarians’ visit to Artsakh to personally get acquainted with the consequences of Azerbaijan’s aggression and the efforts of the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic aimed at overcoming those consequences.
Minister Nalbandyan presented the actions that the Presidents of Armenia and Azerbaijan are taking to implement the agreements reached during their meeting in Vienna.
Armenia’s Minister of Foreign Affairs emphasized France’s role as a co-chairing country of the OSCE Minsk Group and emphasized the major contribution that France and the other co-chairing countries made to help reach the agreements in Vienna.
The French parliamentarians assured that they would continue to make their contributions to an exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.