«Սա այն էր, ինչ ես ուզում էի, ինչ ինձ պետք էր»․ Քնարիկ Պապիկյան
2015թ․-ի սեպտեմբերին Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» նախապատրաստական ռուսալեզու դասարանի սաներին դիմավորեց կրթօջախի նորեկ ուսուցչուհին՝ մասնագիտությամբ ռեժիսոր Քնարիկ Պապիկյանը, իսկ դեկտեմբերի վերջին փոքրիկները բեմ դուրս եկան հայերեն միջոցառմամբ։ Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են «Հայորդյաց տան» տեղեկատվական կենտրոնից:
«Դա պատմելու չէ, պետք էր տեսնել և զգալ, թե հայերեն չիմացող փոքրիկներն ինչ սիրով, նվիրումով էին պատրաստվում միջոցառումներին։ Երկու երեք ամսում նվազագույն չափով ծանոթանալով հայերենին՝ նրանք Ամանորի և Սբ․ Ծննդյան միջոցառումների համար բավական բարդ տեքստեր էին անգիր սովորում։ Իսկ ծնողների նվիրումն ու ջանքերը, որպեսզի իրենց զավակները հայերեն սովորեն, նվազագույնը գովելի է։ Ամբողջ օրը քննարկում էին իրենց անելիքները, բեմական հագուստը, ճիշտ ներկայանալու դետալները»,- պատմելով ամիսների ընթացքում հայերեն սովորելիս արձանագրված ձեռքբերումների մասին՝ ասաց տիկին Պապիկյանը՝ հավելելով, որ ծնողներն ամեն կերպ փորձում էին մեկ բառ ավել սովորած տուն տանել երեխային։
Քնարիկ Պապիկյանի ծանոթացումը «Հայորդյաց տան» հետ և դասղեկության ստանձնումը միաժամանակ է եղել։ Դեռ սեպտեմբերին, երբ առաջին անգամ իմացավ փոքրիկներին հայերեն սովորեցնելն իրեն վստահելու մասին՝ փոքր-ինչ տարակուսանքով համաձայնեց․ ««Հայորդյաց տուն» գալիս մտածում էի, թե ինչպես պետք է աշխատեմ փոքրիկների հետ, բայց հետո հասկացա, որ իմ նպատակն ու խնդիրը փոքրիկների հայերեն խոսքի զարգացումը պետք է լինի, որը կոմպլեքս մոտեցում է պահանջում, իսկ դա իմ մասնագիտությունն է՝ խոսել պարի, տեքստի, ժեստի, խաղի լեզվով։ Մեկ խոսքով ասած՝ սա այն էր, ինչ ես ուզում էի, ինչ ինձ պետք էր։ Այսինքն Աստված ինձ նվեր էր տվել»։
Տիկին Պապիկյանը հանգամանքների բերումով վերջերս Երևան էր մեկնել և վերադարձին պատմեց, որ բազմից ծանոթների շրջանում ներկայացրել է «Հայորդյաց տունը», պատմել կոլեկտիվի նվիրված աշխատանքի, ջերմության և միմյանց աջակցելու պատրաստակամության մասին։
«Բոլորը հիացմունքով էին լսում «Հայորդյաց տան» մասին։ Այնտեղ մարդիկ առօրյա հոգսերին կարծես ավելի են տրվում, իսկ այստեղ «Հայորդյաց տանը» գործընկերների, սաների հետ շփվելով մարդ կարծես ազատվում է առօրյա հոգսերից, դառնում համընդհանուր գործի մի մասնիկը և նվիրվում է մինչև վերջ»։
Այն հարցին, թե որն է համարում կրթօջախի հաջողվածության գաղտնիքը՝ Քնարիկ Պապիկյանը պատասխանեց․ «1500 աշակերտ հավաքել մի տեղում և կրթական նման արդյունք տալ, դա առնվազն հիացական է։ Կարծում եմ, որ դրանում իր մեծագույն ներդրումն ունի կրթօախի տնօրենությունը։ Հոգևոր թեմայով միջոցառումների ժամանակ մեզ միշտ օգնում են կրթօջախի հոգևոր տեսուչ Տեր Առաքել քահանա Ամիրյանը և կրոնի ուսուցիչները, իսկ տնօրեն Հմայակ Գևորգյանի աջակցությանը մեկ անգամ չէ, որ դիմել ենք։ Անկեղծորեն հիացած եմ իր նրբանկատությամբ և խորաթափանցությամբ։ Չնայած  ռեժիսորի մասնագիտությանս, եղել են դեպքեր, որ հենց նրա խորհրդով որոշակի լրացումներ եմ արել սցենարում»։
Քնարիկ Պապիկյանի սաները, այսօր հայերեն գիտեն շրջապատող առարկաները, մարմնի մասերը, գույները, գրելու պարագաները, հաշվում են և բավականաչափ յուրացրել են խոսակցական մասը, իսկ սեպտեմբերին՝  «Հայորդյաց տուն» գալիս, նրանք որևէ հայերեն բառ չգիտեին։

«Это то, что я хотела, что мне было нужно»: Кнарик Папикян
В сентябре 2015 года воспитанников русскоязычного приготовительного класса Московского «Айордац тун» встретила новый педагог очага образования, режиссер по специальности Кнарик Петросян, а в конце декабря малыши уже вышли на сцену с мероприятием на армянском языке. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-центра «Айордац тун».
«Это невозможно рассказать – нужно видеть и чувствовать, с какой любовью, преданностью малыши, не владеющие армянским, готовились к мероприятию. За два-три месяца в минимальном объеме познакомившись с армянским языком, они к Новогодним и Рождественским мероприятиям заучивали наизусть довольно сложные тексты. Похвальны и преданность, усилия родителей, чтобы их дети выучили армянский язык. Весь день обсуждал, что должны сделать, сценические наряды, детали», – рассказывая об успехах, достигнутых за считанные месяцы в изучении языка, сказала госпожа Папикян, добавив, что родители всеми силами старались, чтобы ребенок уходил домой выучив хотя бы одно новое слово.
Знакомство Кнарик Папикян с «Айордац тун» и вступление в классное руководство получилось одновременно. Еще в сентябре, когда впервые узнала, что ей доверено учить малышей армянскому языку, согласилась с некоторыми сомнениями. «Направляясь в «Айордац тун», думала, как буду работать с малышами, но потом поняла, что моей целью и задачей должно быть развитие армянской речи малышей, которое требует комплексного подхода, а это моя специальность – говорить языком танца текста, жеста, игры. Одним словом, это то, что я хотела, что мне было нужно. Бог сделал мне подарок».
По стечению обстоятельств госпожа Папикян недавно побывала в Ереване, а по возвращении рассказала, что представляла многочисленным знакомым «Айордац тун», рассказывала о самоотверженной работе коллектива, теплоте и готовности поддержать друг друга.
«Все с восхищением слушали о «Айордац тун». Там люди будто больше озабочены повседневными хлопотами, общаясь с воспитанниками, человек будто избавляется от будничных забот, становится частицей общего дела и отдает ему всего себя без остатка».
На вопрос, что считает залогом успехов очага образования, Кнарик Папикян ответила: «Собрать в одном месте 1500 учеников и добиться такого результата – это как минимум восхитительно. Думаю, в этом огромный вклад дирекции очага образования. Во время мероприятий на духовные темы нам всегда помогает духовный инспектор иерей Аракел Амирян и преподаватели религии, а к помощи директора Амаяка Геворгяна обращалась не один раз. �?скренне восхищена его чуткостью и проницательностью. Несмотря на мою специальность режиссера, были случаи, когда именно по его совету вносила определенные коррективы в сценарий».
Воспитанники Кнарик Папикян сегодня знают армянские названия окружающих предметов, частей тела, красок, канцелярских принадлежностей, умеют считать и достаточно освоили разговорный язык. А в сентябре, придя в «Айордац тун» не знали ни одного армянского слова.