«Այլ կերպ». Երիտասարդ հայրենադարձի կարգախոսը կյանքում ու բիզնեսում
1990-ականների սկզբին շատերի պես Սոֆյա Խաչատրյանի ընտանիքն էլ արտագաղթեց: Սկզբում` Ռուսաստանի հեռավոր Ուֆա քաղաք, ապա` Ղազախստան: Սոֆյան այդ ժամանակ ընդամենը 7 տարեկան էր: Հայկական կուռ համայնք չունեցող այս երկրում, որտեղ ուծացման վտանգը միշտ սպառնում է հայկական ընտանիքներին, լուրջ ջանքեր են պետք երեխաներին հայկական արմատներին, հայոց լեզվին, մշակույթին ու ավանդույթներին ամուր կառչած պահելու համար: Լավ օրից չէին հեռացել հայրենիքից, և թանկ էր այն հողը, որի պաշտպանության համար կռիվ էր տվել նաև հայրը: Դա էր պատճառը, որ վերջինս արգելում էր երեխաներին տանը ռուսերեն խոսել, չնայած երեխաները ստիպված էին ռուսական դպրոց հաճախել:
Դպրոցական արձակուրդը սկսվելուն պես` առաջին օրվանից մինչև վերջին օրը Սոֆյան անց էր կացնում Հայաստանում: Դա տարվա ամենասիրած ժամանակաշրջանն էր նրա համար: «Անհամբերությամբ սպասում էի, թե երբ է արձակուրդը սկսվելու, որ Հայաստան գամ: Հիշում եմ` մի տարի էլ, երբ 7-րդ դասարանում էի, արձակուրդը չսկսված` ապրիլ ամսին, ծանր դեպրեսիայի մեջ ընկա. ծաղկած ծիրանենի էի ուզում տեսնել: Մի խոսքով, վիճակս այնքան լուրջ էր, որ հայրս ստիպված եղավ գալ դպրոց և տնօրենին խնդրել, որ ես շուտ արձակուրդ գնամ: Եկա Հայաստան, և նույն օրը դեպրեսիաս անցավ»,- ծիծաղում է նա:
Դպրոցն ավարտելուց հետո Սոֆյան ընդունվում է Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարան, ուսումն ավարտում Ղազախստանում` ծրագրավորողի մասնագիտությամբ, որից հետո անմիջապես վերադառնում է Հայաստան: «Եկար ու ինչպես շատերը, կանգնեցիր աշխատանք գտնելու խնդրի առաջ, չէ՞»,-առաջ ընկնելով` հարցնում եմ: «Ոչ,- պատասխանում է,- ընդհակառակը, շատ արագ աշխատանք գտա: Միշտ զարմանում եմ այն մարդկանց վրա, որ ասում են, թե աշխատանք չեն գտնում: Եթե ունես լավ կրթություն և աշխատելու ցանկություն, հնարավոր չէ, որ աշխատանք չգտնես»:
Սոֆյան այս պահին աշխատում է «One Armenia» հասարակական կազմակերպությունում որպես գրաֆիկ դիզայներ: Մեծ ոգևորությամբ պատմում է, թե ինչպես է կազմակերպությունն աշխատանքներ իրականացնում Քաշաթաղի շրջանի գյուղերից մեկում բուժհաստատություն հիմնելու ուղղությամբ: Սոֆյան նաև երիտասարդ ձեռներեց է: Ամիսներ առաջ 3 ընկերուհիներով հիմնել են «Այլ կերպ» ընկերությունը, որն արդեն թողարկել է առաջին արտադրանքը` «Այլ կերպ» սեղանի թիմային հայերեն ինտելեկտուալ խաղը: Նա հպարտությամբ է շեշտում հայերեն բառը և հատկապես կարևորում այն հանգամանքը, որ խաղը հայկական է և ստեղծվել է ոչ միայն պատանիներին ու երիտասարդներին վիրտուալ շփումից հանելու և իրական շփման դաշտ բերելու, այլև հայոց լեզուն քարոզելու ու տարածելու նպատակով: «Մեր խաղը գնալով ավելի մեծ տարածում է գտնում: Այն կարելի է խաղալ հավաքույթների ժամանակ, տանը, ակումբներում, ճամփորդելիս և այլն,- ասում է Սոֆյան ու բացատրում խաղի կանոնները:- Մասնակիցների նվազագույն թիվը պետք է լինի 4, թիմից մեկը քաշում է քարտը և իր թիմակիցներին բացատրում քարտի վրա գրված 7 բառերը՝ չօգտագործելով նույնարմատ բառեր և այդ բառի թարգմանությունն այլ լեզուներով: Անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է շատ բառ բացատրել թիմակիցներին՝ այլ կերպ: Յուրաքանչյուր գուշակած բառը 1 միավոր է: Առաջադրանքը կատարելու համար տրվում է 1 րոպե, որը հաշվվում է խաղին կից ավազե ժամացույցի միջոցով: Խաղը բաղկացած է 301 քարտից, որոնց վրա գրված են հայերեն պարզ և բարդ գոյականներ, բայեր, ածականներ, բառակապակցություններ, հատուկ անուններ»:
Ի դեպ, նա նշում է, որ խաղը երաշխավորված է ԿԳՆ Լեզվի պետական տեսչության կողմից: «Այլ կերպ» սեղանի խաղն արտադրվել է 1000 օրինակով և կեսն արդեն վաճառվել է: Այն կարելի է ձեռք բերել գրախանութներում, սուպերմարկետներում, համացանցում: Սոֆյան խոստովանում է, որ ի սկզբանե որևէ բիզնես շահ չեն հետապնդել, գաղափարն ավելի շատ էնտուզիազմի արդյունք է: Սակայն արդեն նկատում են, որ այն կարող է նաև շահավետ բիզնես դառնալ: «Սա շատ լավ օրինակ է ցույց տալու, որ եթե նոր բան ես անում և անում ես որակով ու դրական էներգիայով, անպայման հաջողվելու է: Մենք 3 աղջիկներով ստեղծել ենք մեր բիզնեսը, զբաղվում ենք և՛ հաշվապահությամբ, և՛ մարկետինգով, և՛ վաճառքի ու մյուս բոլոր հարցերով և դեռևս ոչ մի խոչընդոտի չենք հանդիպել: Հայաստանում մի վատ բան կա. բոլորը կարծում են, որ իրենցից ոչինչ կախված չէ, և չեն ձգտում սեփական ուժերով հասնել հաջողությունների»:
Այս գեղեցիկ, եռանդուն, երիտասարդ աղջիկը, որը վաղ մանկությունից ապրել է օտարության մեջ և արդեն մի քանի տարի է` Հայաստանում է, հայտարարում է, որ ինքը հայրենադարձվել է: Սոֆյան արդեն չի էլ պատկերացնում իր կյանքը Հայաստանից դուրս, որքան էլ որ օտարության մեջ պայմաններն ավելի լավը լինեն: Իսկ ի՞նչն է ամենից շատ կապում նրան Հայաստանի հետ, բացի այն, որ սա իր հայրենիքն է. «Մեզ մոտ մարդիկ շատ բարեհամբույր են, դա կարող է գնահատել այն մարդը, որն ապրել է օտարության մեջ: Կլիման շատ լավն է, մենք ունենք 4 եղանակ և չորսն էլ վայելում ենք: Եվ ամենակարևորը` սա քոնն է, որովհետև ինչ էլ լինի, օտար երկրում` դու քեզ միշտ էլ օտար ես զգում, դու չես ցավում այդ երկրի համար, որովհետև դա քոնը չէ: Իսկ Հայաստանում, երբ մի վատ բան ես տեսնում, ուզում ես փոխել, լավացնել, որովհետև դա քոնն է, դու ցավ ես ապրում, չես կարող անտարբեր լինել»:
Նա հավատում է, որ եթե յուրաքանչյուր հայ Հայաստանում իրեն տեր զգա ու հավատա, որ հենց իրենից է կախված, ապա շատ բան կարող է փոխվել դեպի լավը: Նաև հավատում է, որ մի օր բոլոր դժգոհողները փոփոխությունը սկսելու են հենց իրենցից:

«Айл керп»: девиз молодого репатрианта в жизни и в бизнесе
Семья Софьи Хачатрян, подобно многим, в начале 1990-х годов эмигрировала. Поначалу в далекий город Уфа России, затем в Казахстан. Тогда Софье было всего 7 лет. В этой стране, не имеющей организованной армянской общины, где угроза ассимиляции всегда нависает над армянскими семьями, необходимы серьезные усилия, чтобы сохранить связь детей с армянскими корнями, армянским языком, культурой и традициями. Не от хорошей жизни покинули Родину, и дорога была земля, за защиту которой воевал и отец. В этом причина, что он запрещал детям говорить дома на русском, хотя дети были вынуждены посещать русскую школу.
Летние каникулы – с первого до последнего дня, – Софья проводила в Армении. Для нее это было самое любимое время. «С нетерпением ждала начала каникул, чтобы приехать в Армению. Помню, в один год, когда училась в 6-м классе, еще до начала каникул, в апреле впала в тяжелую депрессию: хотела видеть цветущие абрикосовые деревья. Одним словом, положение было настолько серьезным, что отец вынужден был придти в школу и просить директора отпустить меня на каникулы раньше. Приехала в Армению – и в тот же день депрессии как не бывало», – смеется Софья.
После окончания школы Софья поступила в Армяно-Российский (Славянский) университет, завершила учебу в Казахстане по специальности программист, после чего сразу возвращается в Армению.
«Приехала и, подобно многим, столкнулась с проблемой трудоустройства,  не так ли?» – забегая вперед, спрашиваю я. «Нет, – отвечает. – Наоборот – очень быстро нашла работу. Всегда удивляюсь людям, утверждающим, что не могут найти работу. Если имеешь хорошее образование и желание работать – невозможно, чтобы не нашлась работа».
В данный момент Софья работает в общественной организации «One Armenia» в качестве график-дизайнера. С большим воодушевлением рассказывает, как организация осуществляет работу по организации медучреждения в одном из сел Кашатахского района. Софья также молодой предприниматель. Несколько месяцев назад с двумя подругами основали компанию «Айл керп» («�?ным образом»), которая уже выпустила     первую продукцию – настольную командную армянскую интеллектуальную игру. Она с гордостью акцентирует слово «армянскую», придавая особую важность тому обстоятельству, что игра армянская и создана не только для того, чтобы «вывести» юношей и молодежь из виртуального общения и  привести в поле реального общения, но и с целью пропаганды и распространения армянского языка. «Наша игра со временем приобретает все большее распространение. В нее можно играть во время вечеринок, дома, в клубах, в дороге и т. д., – говорит Сорфья, поясняя правила игры: – участников должно быть минимум четверо, один из команды вытягивает карту и объясняет остальным членам команды семь слов, написанных на карте, используя  однокорневые слова и перевод данного слова на другие языки. Необходимо как можно больше слов объяснить членам команды иным образом. Каждое угаданное слово приносит одно очко. На выполнение задания дается одна минута. �?гра состоит из 301 карты, на которых написаны простые и сложные армянские существительные, глаголы, словосочетания, наименования».
Кстати, она отмечает, что игра рекомендована Государственной языковой  инспекцией Министерства образования и науки РА.  �?гра «Айл керп» уже издана тиражом 1000 экземпляров, половина уже реализована. Ее можно приобрести в книжных магазинах, супермаркетах, в �?нтернете. Софья признается, что изначально никакой бизнес-выгоды не преследовали, идея скорее явилось результатом энтузиазма. Однако уже замечают, что она может стать выгодным бизнесом. «Прекрасный пример, чтобы продемонстрировать: когда делаешь что-то новое, причем делаешь качественно и с позитивной энергетикой – непременно будет удача. Мы, трое девчат, создали свой бизнес, занимаемся и бухгалтерией, и маркетингом, и реализаций, и всеми другими вопросами, и пока не столкнулись ни с какими препонами. В Армении есть одна нехорошая вещь: все убеждены, что от них ничего не зависит, и не пытаются собственными силами достичь успеха».
Эта симпатичная, энергичная молодая девушка, с раннего детства жившая  на чужбине и уже несколько лет, как вернулась в Армению, утверждает, что она репатриировалась. Софья уже и не представляет свою жизнь вне Армении, как бы ни были комфортны условия на чужбине.
Что же больше всего привязывает ее к Армении, помимо того, что это ее Родина: «У нас люди очень доброжелательны, это может оценить человек, живший на чужбине. Климат прекрасный, у нас есть четыре времени года, которыми наслаждаемся. �? самое главное – это твое, потому что как бы ни было, на чужбине ты всегда считаешь себя чужим, не болеешь душой за эту страну, потому что она не твоя. А в Армении, когда видишь что-то плохое, стараешься изменить, улучшить – ведь это твое, ты переживаешь и не в силах равнодушно пройти».
Она верит, что если каждый армянин в Армении почувствует себя хозяином и будет верить, что именно от него зависит многое – многое можно изменить к лучшему. Она верит, что однажды все недовольные начнут перемены с самих себя.