Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան պատին հայտնվել է Էրդողանի պատկերը՝ Հիտլերի կերպարով
Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան շենքի վրա հայտնվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պատկերը` Ադոլֆ Հիտլերի կերպարով, ըստ Tert.am՝ գրում է The Independent-ը:
Հաղորդվում է, որ նկարիչները թուրք առաջնորդի դիմանկարին ավելացրել են Հիտլերին բնորոշ գծեր` բեղեր և նացիստական ժապավեն: Բացի այդ, պատի վրա հայտնվել է գրառում` «Նա վերադարձել է»: Պատկերը պատի վրա ներկայացվել է պրոյեկտորի միջոցով:
Նկարի հեղինակներն են գերմանական Pixel Helper խմբի ակտիվիստները: Իրենց ակցիայով նրանք ցանկացել են դժգոհություն հայտնել Թուրքիայում 2 լրագրողների ազատազրկման վերաբերյալ:
«Մենք` գերմանացիներս, գիտենք՝ ինչ է տեղի ունենում բռնապետության վաղ փուլերում: Վաղ նացիստական ռեժիմի և Էրդողանի Թուրքիայի միջև նմանությունը վախեցնող է»,- ասել է խմբի անդամներից մեկը:

На стене посольства Турции в Берлине появился портрет Эрдогана в облике Гитлера
На здании посольства Турции в Берлине появился портрет президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в облике Адольфа Гитлера, пишетTert.am со ссылкой на The Independent.
Сообщается, что художники на портрете турецкого лидера добавили характерные для Гитлера черты: усики и нацистскую повязку. Кроме того, на стене появилась надпись: «Он вернулся». Портрет на стене появился с помощью проектора.
Авторы картины – активисты немецкой группы Pixel Helper. Своей акцией они захотели выразить недовольство лишением в Турции свободы двух журналистов.
«Мы, немцы, знаем, что имеет место на ранних стадиях диктатуры. Сходство между ранним нацистским режимом и Турцией Эрдогана пугает», – сказал один из членов группы.