Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան պատին հայտնվել է Էրդողանի պատկերը՝ Հիտլերի կերպարով
Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան շենքի վրա հայտնվել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պատկերը` Ադոլֆ Հիտլերի կերպարով, ըստ Tert.am՝ գրում է The Independent-ը:
Հաղորդվում է, որ նկարիչները թուրք առաջնորդի դիմանկարին ավելացրել են Հիտլերին բնորոշ գծեր` բեղեր և նացիստական ժապավեն: Բացի այդ, պատի վրա հայտնվել է գրառում` «Նա վերադարձել է»: Պատկերը պատի վրա ներկայացվել է պրոյեկտորի միջոցով:
Նկարի հեղինակներն են գերմանական Pixel Helper խմբի ակտիվիստները: Իրենց ակցիայով նրանք ցանկացել են դժգոհություն հայտնել Թուրքիայում 2 լրագրողների ազատազրկման վերաբերյալ:
«Մենք` գերմանացիներս, գիտենք՝ ինչ է տեղի ունենում բռնապետության վաղ փուլերում: Վաղ նացիստական ռեժիմի և Էրդողանի Թուրքիայի միջև նմանությունը վախեցնող է»,- ասել է խմբի անդամներից մեկը:

Picture of Erdogan dressed as Adolf Hitler projected on walls of Turkish embassy in Berlin
A picture of Turkish President Recep Tayyib Erdogan dressed as Adolf Hitler has been projected onto the walls of the Turkish embassy in Berlin, writes The Independent, according to Tert.am.
It is reported that German projected a photographer of Erdogan wearing a Nazi armband and Hitler’s toothbrush moustache, and the words “He’s back” were on the walls of the embassy.
The people behind the image are German art activists Pixel Helper, whose action is a protest against the recent imprisonment of two journalists in Turkey.
“We as Germans know what happens in the early stages of a dictatorship. The similarities between the early Nazi regime and Erdogan’s Turkey right now are frightening,” one of the activists said.