Ստեփանակերտում բացվել է ֆրանսահայ լուսանկարիչ Մաքս Սիվասլյանի «Հայրեր և որդիներ» խորագրով ցուցահանդեսը
Մայիսի 9-ին ԼՂՀ  մշակույթի և երիտասարդության պալատում բացվել է    ֆրանսահայ լուսանկարիչ Մաքս-Արշակ Սիվասլյանի «Հայրեր և  որդիներ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը:  Հեղինակային   100  նկարների ընտրանին ներկայացնում է ղարաբաղա-ադրբեջանական պատերազմը՝ 1992 թվականի   ապրիլից  մինչև  1994 թվականը և 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմը հավերժացրած ակնթարթներ՝ ազատագրական մարտերից և թիկունքի կյանքից: «Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կայք-էջը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է ԼՂՀ  մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աջակցությամբ: Առաջին այցելուների թվում էին ԼՂՀ Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
Հ.Գ Մաքս  Արշակ Սիվասլյանը ծնվել է 1954 թվականին  Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում:
20 տարեկանից, ֆոտոռեպորտաժներ պատրաստելու նպատակով  երկար ժամանակով մեկնել է հեռավոր երկրներ: 70-ական թվականների վերջին և 80-ական թվականների սկզբին նա հիմնականում եղել է  Հնդկաստանում, ինչպես նաև Հարավարևելյան Ասիայի երկրներում (Բիրմա, Չինաստան, Ֆիլիպիններ): Շրջագայել է նաև Ավստրալիայում, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում, Թուրքիայում, Հարավային Աֆրիկայում և շատ այլ երկրներում:
1992 թվականի ապրիլին Մաքս Արշակ Սիվասլյանը ժամանել է Արցախ՝ Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած  պատերազմի  ընթացքը  լուսաբանելու նպատակով: Նկարները, որոնք նա նկարահանել է հակամարտության առաջին գոտում, հրատարակվել են “Nouvelle d’Armenie” ամսագրում, ինչպես նաև ֆրանսիական և միջազգային մամուլում: 2001 թվականին նրա նկարները տեղ գտան  «Սև այգի, պատմություն պատերազմի մասին» հրատարակչության մեջ: 1994 թվականից  առ այսօր Մաքս Սիվասլյանը հանդիսանում է  Սփյուռքում շատ հայտնի “Nouvelle d’Armenie” ամսագրի մշտական թղթակից:
2011  թվականին, ԼՂՀ հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով, Մաքս Արշակ Սիվասլյանը պարգևատրվել է  «Երախտագիտություն» մեդալով:

On May 9, French-Armenian photographer Max-Arshak Sivaslian opened his personal exhibition called “Fathers and Sons” at the Palace of Culture and Youth of the Nagorno-Karabakh Republic. The photographer’s 100 photos portray the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan war (April 1992-1994) and the war that took place in April 2016, as well as shots of episodes of the liberation battles and from the rear. This is posted on the website of the NKR Ministry of Culture and Youth Affairs, as reported Hayern Aysor.
The exhibition was organized with the support of the NKR Ministry of Culture and Youth Affairs. The first visitors were Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan and NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan.
P. S.: Max-Arshak Sivaslian was born in 1954 in Marseille, France.
Since the age of 20, Sivaslian has been traveling to distant countries with the purpose of preparing photo reports. In the late 1970s and early 1980s, he was mainly in India and in the countries of Southeastern Asia, including Burma, China and the Philippines. He has also toured Australia, North and South Americas, Turkey, South Africa and many other countries.
In April 1992, Max-Arshak Sivaslian visited Artsakh to shed light on the war that Azerbaijan had unleashed against Nagorno-Karabakh. The photos that he took in the first zone of the conflict were released in Nouvelle d’Armenie magazine, as well as in French and other foreign presses. In 2001, his photos were shown in a book entitled “Black Garden, Story about a War”. Since 1994, he is a permanent correspondent for Nouvelle d’Armenie, which is a very famous Armenian magazine abroad.
In 2011, on the occasion of the 20th anniversary of the declaration of independence of the Nagorno-Karabakh Republic, by the decree of NKR President Bako Sahakyan, Max-Arshak Sivaslian was awarded with the Medal of Gratitude.