«Հայորդիք» պարախումբը՝ հերոս հայորդիների հիշատակի առհավատչյա
«Ազգային երգի և պարի խմբի անունը շատ մեծ խորհուրդ ունի բոլորիս համար, «Հայորդիք» անվանեցի՝ ի հիշատակ ազգային հերոս, Արցախյան պատերազմի մասնակից Թաթուլ Կրպեյանի և մյուս զոհված տղաների, որոնք իրենց կյանքը զոհեցին հանուն Հայրենիքի բարօրության: Թաթուլ Կրպեյանի հետ նաև համալսարանական ընկերներ ենք եղել` միասին հանդես գալով «Մարաթուկ» անսամբլում»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց «Հայորդիք» անսամբլի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Անահիտ Սարգսյանը:
1991 թվականին ստեղծելով խումբը՝ ազգային երգերի կատարող, պարուհի Անահիտ Սարգսյանը փորձեց հայկական երգ ու պարի միջոցով շարունակել զոհված ընկերների գործը և վառ պահել նրանց անունը:
Տեղափոխվելով Մոսկվա՝ նա օտարության մեջ ապրող հայ երիտասարդներին հայկական մշակույթին հաղորդակից դարձնելու և նրանց գիտակցության մեջ հայրենասիրական շունչը պահպանելու նպատակով` 1998 թվականին վերաբացում է խումբը, որի մասին հետևյալն ասաց. «Այնպիսի պարուսույցների մոտ եմ ուղի հարթել, որ իրավունք չունեմ նրանց փոխանցած ավանդը չշարունակել՝ հատկապես, որ օտար հողի վրա եմ գտնվում: Իմ ուսուցիչներն են եղել Օսիկ Շամամյանը. 7 տարի պարել եմ իր «Բարեկամություն» և «Գարուն» խմբերում, ապա պարուսույցս դարձավ Արտյուշա Կարապետյանը, Մգրո Սարգսյանի ղեկավարությամբ «Մարաթուկ» պարի և երգի խմբում եմ երկար տարիներ երգել և պարել, որից հայրենասիրական ոգի եմ ստացել: Նա ինձ շուրջ 300 ազգային երգ ու պարի «ժառանգություն» է տվել, որոնք պետք է փոխանցեմ սերունդներին: Ահա այս ամենն ինձ առաջ մղեց հայապահպան գործունեություն ծավալելու և խումբը արդեն Մոսկվայում վերաբացելու համար»,-ասաց Անահիտ Սարգսյանը:
Խումբը բաղկացած է տարիքային տարբեր խմբերից: Ներկայումս 150 մարդ կա, որից 80 հոգին է բեմ բարձրանում: Խմբի կարգախոսն է՝ խոսե՛լ աշխարհի լեզուներով մեր մեսրոպատառ հայերենից հետո, սովորե՛լ աշխարհի ժողովուրդների երգերը միայն մեր կոմիտասյան երգերից հետո, պարե՛լ աշխարհի ժողովուրդների պարերը մեր քոչարիից և յարխուշտայից հետո:
Ստեղծագործական 18 տարիների ընթացքում խումբը, որը 6 մասնաճյուղ ունի Մոսկվայում  և մոսկովյան այլ շրջաններում, հասցրել է շրջագայել ՌԴ, ԱՊՀ տարբեր քաղաքներում և ելույթ ունենալ հեղինակավոր բեմերում: Միշտ տեղի ունեցող կարևոր համերգներին և արարողություններին մասնակցելու հրավեր են ստանում: Իհարկե, անմասն չեն համայնքում տեղի ունեցող բազմապիսի միջոցառումների մասնակցելուց, ակտիվորեն ներգրավվել են նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ձեռնարկներին: Խմբում մեծ շուքով են նշվում նաև պետական, ազգային, եկեղեցական տոները, որոնք խանդավառություն են առաջացնում բոլորի մոտ:
«Կարծում եմ՝ մեծ հաղթանակ է, որ պատանիներն ու աղջիկներն իրենց կամքով գալիս են և ցանկություն հայտնում հայկական երգն ու պարը սովորել: Մոսկվայի նման մեգապոլիսում նրանք չեն մոռնում իրենց ինքնությունը և հայկական մշակույթին ծանոթանալու քայլեր են ձեռնարկում: Դա շատ է ուրախացնում ինձ»,-նշեց խմբի ղեկավարը:
«Հայորդիքն» ունի «Հայ ժառանգության պահպանման» հիմնադրամ, որի գործունեությունը հնարավորություն տվեց հետագայում փառատոն կազմակերպել: Փառատոնի կայացումը Անահիտ Սարգսյանը կարևոր ձեռքբերում է համարում: Արդեն երրորդ անգամ իրականացված փառատոնի նպատակն է սփյուռքյան տարբեր համայնքներում գործող պարախմբերի մասնակցությամբ օտարության մեջ ապրող հայերին հայրենասիրական շունչ ու ոգի փոխանցել, իսկ մատաղ սերնդի հոգիներում՝ ազգային դաստիարակություն սերմանել: Այս տարի փառատոնը ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ տեղի ունեցավ ապրիլի 17-ին՝ Մոսկվայի «З�?Л» մշակույթի կենտրոնում: Փառատոնը եզրափակվել է մրցանակաբաշխությամբ:
Առաջին տեղ է զբաղեցրել Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի «Հայասա» պարախումբը`Մոսկվայից, երկրորդ տեղը՝ Ռուզաննա Հարությունյանի պարախումբը` Սամարայից, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրել է «Արմսթայլ» խումբը՝ Սանկտ-Պետերբուրգից:

Танцевальная группа «Айордик» – гарантия памяти о героях
«Название ансамбля национальной песни и танца содержит в себе большую символику для всех нас, назвала «Айордик» в память о Национальном Герое, участнике Арцахской войны Татуле Крпеяне и других погибших ребятах, отдавших жизни во имя благополучия Родины.  С Татулом Крпеяном мы были также друзьями по университету, вместе выступали в ансамбле «Маратук», – сказала в беседе с «Армяне сегодня» основатель и художественный руководитель ансамбля «Айордик» Анаит Саркисян.
Создав группу в 1991 году, исполнительница национальных песен, танцовщица Анаит Саркисян попыталась посредством армянской песни и танца продолжить дело погибших товарищей, сохранить память о них.
Переехав в Москву, она с целью приобщения к армянской культуре живущих на чужбине молодых армян и сохранения в их сознании патриотического духа, в 1998 году вновь открыла группу, о которой сказала следующее: «Я прокладывала путь у таких хореографов, что не имею права не продолжить переданный ими опыт, тем более находясь на чужой земле.  Моими педагогами были Осик Шамамян – 7 лет я танцевала в его группах «Барекамутюн» и «Гарун», затем училась у Артюши Карапетяна, долгие годы пела и танцевала в ансамбле песни и танца «Маратук» под руководством Мкро Саркисяна, от которого переняла патриотический дух. Он передал мне «в наследство» около 300 национальных песен и танцев, которые нужно передать поколениям. Все это и подтолкнуло меня к деятельности по сохранению армянства и вновь открыть группу в Москве», – сказала Анаит Саркисян.
Группа состоит из различных возрастных групп. Ныне к ней участвуют 150 человек, из которых на сцену выходят 80 человек. Девиз группы – «Говорить на языках мира после армянского, разучивать песни народов мира только после комитасовских песен, танцевать танцы народов мира – только после наших «Кочари» и «Ярхушта».
В течение 18 лет творческой деятельности группа, имеющая 6 филиалов в Москве и Подмосковье, успела гастролировать в разных городах РФ, СНГ, выступать на престижных сценах. Постоянно получает приглашения участвовать в важнейших концертах и мероприятиях. Конечно, не остаются в стороне и от разнообразных мероприятий общины, активно участвовали также в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян. С большой торжественностью отмечают в группе и государственные, национальные, религиозные праздники, что вызывает у всех воодушевление.
«Считаю большой победой, когда юноши и девушки добровольно приходят и изъявляют желание разучивать армянские песни и танцы. В таком мегаполисе, как Москва, они не забывают свою идентичность и предпринимают шаги к тому, чтобы познакомиться с армянской культурой. Это очень меня радует», – отметила руководитель  группы.
У «Айордик» есть фонд «Сохранения армянского наследия», деятельность которого дала впоследствии возможность организовать фестиваль. Открытие его АнаитСаркисян считает важным достижением. Цель фестиваля, проведенного уже в третий раз – посредством участия танцевальных групп, функционирующих в разных общинах Диаспоры, передать живущим на чужбине армянам  дыхание и дух патриотизма, а в душах молодого поколения посеять национальное воспитание. В этом году при содействии Министерства Диаспоры РА фестиваль состоялся 17 апреля в Московском культурном центре «З�?Л». Фестиваль завершился вручением призов.
Первое место заняла Московская танцевальная группа «Айаса» Российской и Новонахичеванской армянской епархии, второе – танцевальная группа Рузанны Арутюнян из Самары, третье – группа «Армстайл» из Санкт-Петербурга.