«Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մարմինը շտապօգնության երկու մեքենա է նվիրաբերել Արցախին
«Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը շտապօգնության երկու մեքենա (Ուազ) է նվիրաբերել Լեռնային Ղարաբաղի առողջապահության նախարարությանը:
Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են հիմնադրամից:
«Ֆրանսահայ համայնքը պատրաստ է նեցուկ լինել Արցախին, և այդ նպատակով որոշել ենք հոգալ երկրի առջեւ ծառացած հրատապ խնդիրները: Այս պահին աշխատանքներ ենք տանում մեծ քանակով անհրաժեշտ դեղորայք Արցախ ներմուծելու ուղղությամբ: Նախատեսում ենք նաեւ վերականգնել վնասված ենթակառուցվածքները»,- նշում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանը:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը եւ Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանն օրերս աշխատանքային այցով եղել են Արցախում՝ ծանոթանալու երկրի առողջապահության ոլորտի առաջնային խնդիրներին: Այցի շրջանակներում հանդիպումներ են ունեցել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի եւ վարչապետի հետ:
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 4-ին, Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գրասենյակը հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ ըստ որի 100 000 եվրո է հատկացնում ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագծի երկայնքով սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետեւանքով ծանր իրավիճակում հայտնված բնակչության կարիքներին:

Орган фонда «Айастан» Франции преподнес Арцаху две автомашины «Скорой помощи»
Местный орган фонда «Айастан» Франции преподнес две автомашины «Скорой помощи» марки «УАЗ» Министерству здравоохранения Нагорного Карабаха. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из фонда.
«Армянская община Франции готова поддержать Арцах, и с этой целью решили позаботиться об актуальных проблемах, вставших перед страной. В данный момент работаем над отправкой в Арцах большой партии медикаментов. Планируем также восстановить поврежденные инфраструктуры», – отмечает председатель местного органа фонда «Айастан» Франции Петрос Терзян.
Напомним, что исполнительный директор фонда «Айастан» Ара Варданян и председатель местного органа фонда Франции Петрос Терзян на днях с рабочим визитом побывали в Арцахе, ознакомились с первоочередными проблемами сферы здравоохранения страны. В рамках визита состоялись также встречи с президентом и премьер-министром Нагорного Карабаха.
Ранее, 4 апреля, офис местного органа фонда Франции выступил с заявлением, согласно которому выделено 100 тысяч евро для нужд населения, оказавшегося в тяжелом положении вследствии боевых действий, спровоцированных в ночь с 1 на 2 апреля по всей протяженности границы Нагорного Карабаха.