Երևանում կանցկացվի Եվրասիական տարածաշրջանային տնտեսական առաջին ֆորումը
Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունըԵվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ ս.թ. հոկտեմբերի 12-15-ը Երևանում կազմակերպելու են Եվրասիական տարածաշրջանային տնտեսական առաջին ֆորումը (ԵՏՏՖ): Ֆորումի խորագիրն է «Եվրասիական միություն. համագործակցության և բիզնես հանրության համախմբման նոր հնարավորություններ»:
Այն միջազգային տնտեսական համաժողով է, որի նպատակը Հայաստանի, որպես տարածաշրջանային կարևոր հանգույցում գտնվող երկրի տնտեսական զարգացմանը խթանելն է՝ արտերկրի խոշոր կորպորացիաների կողմից ներդրումային և տնտեսական ծրագրերի կենսագործման միջոցով:
Ֆորումի հիմնական առաքելությունը Եվրասիական տնտեսական միության, ԱՊՀ, ԲՐԻՔՍ (БР�?КС), ՇՕՍ (ШОС), ինչպես նաև Եվրամիության երկրների բիզնես միջավայրերի միջև երկկողմ և բազմակողմ տնտեսական գործակցության համար տեղեկատվական-դիսկուսիոն հարթակի ձևավորումն է:
Ֆորումի աշխատանքներում կներգրավվեն պետական և մասնավոր ընկերությունների, այդ թվում՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ, ներդրողներ, ֆինանսական կառույցներ, փորձագետներ, գիտնականներ, վերլուծաբաններ, պետական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Ֆորումին բարձր մակարդակով կմասնակցեն Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղըրղզստանի, Հայաստանի պետական և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ: Հրավիրված են գործարարներ Չինաստանից, Հարավային Կորեայից, Ճապոնիայից, Հնդկաստանից, Իրանից, Վրաստանից, Եվրամիության երկրներից՝ Ֆրանսիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, ինչպես նաև ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից և այլ երկրներից:
Երկօրյա տնտեսական համաժողովում նախատեսվում են պլենար նիստերի, ինչպես նաև սեկցիոն աշխատանքների և կլոր սեղանների անցկացում հետևյալ հիմնական ուղղություններով:
. ԵԱՏՄ. բիզնես հանրույթների երկկողմ և բազմակողմ գործակցության նոր հնարավորություններ,
. Մաքսային-սակագնային և ոչ սակագնային կարգավորումները և ներքին շուկայի պաշտպանությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների բիզնես միջավայրերի գրավչության համատեքստում,
. Տեխնիկական կարգավորումները, սանիտարական, ֆիտոսանիտարական և անասնաբուժական միջոցառումները ԵԱՏՄ անդամ երկրների բիզնես միջավայրերի գրավչության համատեքստում,
. «Մետաքսի ճանապարհ». տրանսպորտային հանգույցներ,
. Էներգետիկա և էներգաինտեգրացում,
. Գիտատար և նորարարական տեխնոլոգիաներ,
. Հայաստան. զարգացման ռազմավարություն և նորարարական հնարավորություններ,
. Հայաստան. բերքառատ դրախտ:
Համաժողովը կանցկացվի Multi Grand Hotel հյուրանոցային համալիրում (5+ աստղ, հասցե՝ Երևան-Աբովյան խճուղի N5, www.multigrandhotel.com):
Օտարերկրյա մասնակիցների համար սահմանված է մասնակցության վճար 500 ԱՄՆ դոլարի չափով, որը կներառի Ֆորումի պաշտոնական փաստաթղթերի փաթեթը, բեյջը, ծրագիրը, մասնակցությունը բոլոր պլենար նիստերին, սեկցիոն աշխատանքներին և կլոր սեղաններին, մասնակցի վկայագիրը, պաշտոնական ընդունելությունները, ինչպես նաև էքսկուրսիաները և օդակայանից /օդակայան/ ուղեկցումը:
Ֆորումի ամբողջ ընթացքում կապահովվի միջոցառման տեղեկատվական լուսաբանումը ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հեղինակավոր լրատվական գործակալությունների կողմից:
Կգործի Ֆորումի պաշտոնական կայքը http://armcongress.am/main/page/forum, որտեղ ծրագրային փաթեթից բացի կտեղադրվեն նորություններ, հայտարարություններ, ինչպես նաև պոտենցիալ ներդրողների և գործարարների համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն:

On October 12-15, 2016, the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia will organize the first Eurasian Regional Economic Forum (EREF) with the support of the Eurasian Economic Commission, the Business Council of the Eurasian Economic Union and the Government of the Republic of Armenia. The title of the forum will be “Eurasian Union: New Opportunities for Cooperation and Consolidation of Business Communities”.
The Eurasian Regional Economic Forum is an international economic forum aimed at fostering the economic growth of Armenia as a country located at a major junction in the region through the implementation of economic and investment projects on the part of large foreign corporations.
The mission statement of the forum is to establish a platform for information and discourse for the bilateral and multilateral economic partnerships between the business communities of the Eurasian Economic Union, the CIS, BRIKS, SHOS and the member states of the European Union.
Among the participants of the forum will be representatives of state-run and private companies, including small and medium enterprises, investors, financial organizations, experts, scholars, analysts, as well as representatives of state authorities and public circles.
Among the high-profile participants will be representatives of the state authorities and business circles of the member states of the Eurasian Economic Union (EEU), including Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Armenia. Businessmen from China, South Korea, Japan, India, Iran, Georgia, member states of the European Union (France, Great Britain, Germany and Italy), as well as the USA, Canada, Brazil, Argentina and other countries are invited to the forum.
The two-day economic forum will include plenary sessions, as well as panel sessions and roundtable discussions on the following topics:
• New opportunities for the bilateral and multilateral partnerships between the EEU and business communities;
• Customs/tariff and non-tariff regulations and the protection of the domestic market in the context of making the business climates of EEU member states attractive;
• Technical regulations, sanitary, phytosanitary and veterinary measures in the context of making the business climates of EEU member states attractive;
• “Silk Road”: transport hubs;
• Energy and energy integration;
• Scientific and innovative technologies;
• Armenia: Development strategy and innovative opportunities;
• Armenia: A fruitful heaven.
The forum will be held at Multi Grand Hotel (5 star hotel, Address: Yerevan-Abovyan Highway N 5, www.multigrandhotel.com).
Foreign participants will pay a $500 dollar fee for participation. The fee includes the package of official documents, a badge and the program for the forum, participation in all the plenary sessions, panel sessions and roundtable discussions, a certificate of participation, official meetings, as well as excursions and escort to and from the airport.
Prestigious local and foreign news agencies will provide coverage throughout the forum.
The forum will also have its official website at http://armcongress.am/main/page/forum where there will be not only news and announcements about the program for the forum, but also information that is necessary for potential investors and businesspeople.