Ադրբեջանի արկածախնդրությունը մեծագույն վնաս է հասցրել ԼՂ բանակցային գործընթացին. Նալբանդյան
Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` Երևանում ՌԴ ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում: «Ռուսաստանի հետ, եռանախագահող այլ երկրների հետ, փորձում ենք, հաղթահարելով Բաքվի կողմից շարունակաբար ստեղծվող խոչընդոտները, վերահաստատելով և ամրապնդելով 1994, 1995 թթ. համաձայնագրերով հաստատված զինադադարը, համապատասխան պայմաններ ապահովել կարգավորման գործընթացը բնականոն հուն վերադարձնելու համար: Մենք համակարծիք ենք` ուժի կիրառումն անընդունելի է: Բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի: Ուժի կիրառման միանշանակ դատապարտումը միջազգային հանրության կողմից հատուկ կարևորություն ունի, որպեսզի Բաքուն պատրանքներ չտածի, որ կարող է ռազմական ճանապարհով հարցեր լուծել»,- հաղորդմամբ` ասաց Նալբանդյանը:
Նախարարը նշեց, որ այցը տեղի է ունենում այնպիսի պայմաններում, երբ շփումների առանցքը ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմական գործողությունների հետևանքներն են: Քննարկումների կարևորագույն մասը նախարարները նվիրել են այս հարցերին: Նալբանդյանն ընդգծեց, որ ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի հարձակման առաջին վայրկյաններից կապի մեջ է եղել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, շփումները շարունակական բնույթ են կրել:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով ապրիլի 21-22-ը ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով Հայաստանում է: Նրան կընդունի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Պաշտոնական այցելության շրջանակներում Սերգեյ Լավրովն արդեն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

The Azerbaijani adventurism has greatly harmed the Nagorno Karabakh negotiation process. This was stated by Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian during the joint press conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Yerevan.
“Along with Russian, with other co-chairing countries, by overcoming the continuous obstacles created by Baku, by reiterating the 1994, 1995 ceasefire agreements, we try to ensure normal conditions to return the settlement process to normality. We both agree that the use of force is unacceptable. There is no alternative to the negotiating settlement. The condemnation of the use of force by the international community is especially important, so that Baku doesn’t have illusion that it can solve issues militarily”, “Armenpress” reports Nalbandian saying.
The Minister said that the visit is taking place in conditions where the core of the talks are the consequences of the recent Azerbaijani attacks. Most important parts of the discussions were held on this issue. Nalbandian said that from the very beginning of the Azerbaijani attacks on April 2, he was in constant contact with Russian FM Lavrov. Lavrov is on an official visit in Armenia at the invitation of Nalbandian. Serzh Sargsyan is scheduled to receive him. Within the framework of the official visit, Lavrov paid tribute to the victims of the Armenian Genocide in Tsitsernakaberd Memorial Complex.