Զոհված մայորը դիրքեր էր բարձրանում, որ 4 որդիներն իրենով հպարտանան
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով զոհված մայոր Սուրեն Մելքումյանը Արցախի Պաշտպանության բանակում ծառայում էր 1997թ.-ից: Հադրութցի մայորը, ավարտելով Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան, նորից վերադարձել էր Հադրութ՝ ծառայության անցնելու նպատակով:
«Սուրենը 4 որդի ուներ, միշտ ասում էր՝ դիրքեր եմ բարձրանում, որ երեխաներս ինձնով հպարտանան, պարծենան: Այդպես էլ եղավ. չորս որդիները պիտի միշտ իմանան, որ իրենց հայրը հերոսի մահով է ընկել»,- NEWS.am-ի թղթակցին պատմեց նրա հարեւանուհին՝ Նելլի Երեմյանը:
37-ամյա Սուրեն Մելքումյանն իր 5 ընկերների հետ անհետացել էր ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը: Ընտանիքը մինչեւ ապրիլի 10-ը որեւէ նորություն չուներ. ըստ հարեւանուհու, հարազատների զանգերին Սուրենի հեռախոսով պատասխանել են ադրբեջանցիները:
«Հարազատները չեն հասկացել, թե ինչ են ասել… միայն ամսի 10-ին իմացանք, որ Սուրենի մարմինն ադրբեջանցիները հանձնել են»,- նշեց հարեւանուհին:

Погибший майор поднимался на позиции, чтобы четверо сыновей гордились им
Погибший вследствие азербайджанской агрессии майор Сурен Мелкумян служил в Армии освобождения Арцаха  1997 года. Майор из Гадрута, окончив Ереванскую военную академию им. Вазгена Саркисяна, вернулся служить в Гадрут.
«У Сурена росли 4 сына, всегда говорил: поднимаюсь на позиции, чтобы дети гордились мною. Так и получилось: четверо сыновей всегда должны знать, что их отец пал смертью героя», – рассказал корреспонденту NEWS.am соседка павшего майора Нелли Еремян.
37-летний Сурен Мелкумян с пятью друзьями исчез в ночь с 1 на 2 апреля. До 10 апреля семья не получала никаких сведений: как рассказала соседка, на звонки родственников по телефону Сурена отвечали азербайджанцы.
«Родственники не поняли, что говорили… Только 10 апреля узнали, что азербайджанцы передали тело Сурена», – отметила соседка.