Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը ժամանեցին Արցախ
Ապրիլի 13-ին Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Հայաստան ժամանած Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը մեկնեցին Արցախ՝ իրենց զորակցությունը բերելու ԼՂՀ իշխանություններին, արցախահայությանը և հայրենյաց պաշտպան զինվորներին։ Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին այցի ընթացքում ուղեկցում էին Մայր Աթոռ Ս․ Էջմիածնի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ․ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը, Ռումինիայի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Տաթև եպիսկոպոս Մուրադյանը, Մայր Աթոռի լուսարարապետ Գերաշնորհ Տ․ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Միջեկեղեցական բաժանմունքի վարիչ Հոգեշնորհ Տ․ Հուսիկ ծայրագույն վարդապետ Մարտիրոսյանը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Լսատեսողական բաժանմունքի վարիչ Հոգեշնորհ Տ․ Պետրոս վարդապետ Մանուելյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գավազանակիր Հոգեշնորհ Տ․ Աղան աբեղա Երնջակյանը, Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Արժանապատիվ Տ․ Վահրամ քահանա Մելիքյանը, հրապարակախոս Զորի Բալայանը և Հայ Եկեղեցու բարերար Գաբրիել Ջեմբերջյանը։
Արցախ ժամանած Գարեգին Բ Հայրապետին և Արամ Ա Կաթողիկոսին օդանավակայանում դիմավորեցին Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, ԼՂՀ Մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, թեմի հոգևորականներ և բանակի հոգևոր սպասավորներ։
Ժամանելուց հետո տեղի ունեցավ Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի հանդիպումը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ։

Католикос Всех армян и Католикос Великого Дома Киликийского прибыли в Арцах
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II вместе с прибывшим в Армению Его Святейшеством Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I 13 апреля отбыли в Арцах, чтобы выразить свою поддержку властям, населению НКР и защитникам Родины военнослужащим. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из информационного центра Первопрестола.
В ходе визита Католикоса Всех армян и Католикоса Великого Дома Киликийского сопровождали руководитель канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Аршак Хачатрян, предстоятель армянской епархии Румынии епископ Татев Мурадян, ключарь Первопрестола епископ Овнан Акопян, заведующий межцерковным отделением Католикосата Великого Дома Киликийского архимандрит Усик Мартиросян, заведующий адио- видеоотделом католикосата Великого Дома Киликийского вардапет Петрос Мануелян, жезлоносец Католикоса Всех армян инок Аган Ернджакян, директор информационной службы Первопрестола иерей Ваграм Меликян, публицист Зорий Балаян и благотворитель Армянской церкви Габриел Чемберчян.
Прибывших в Арцах Патриарха Гарегина II и Католкоса Арама I в аэропорту встречали предстоятель Арцахской епархии архиепископ Паргев Мартиросян, духовный глава ВС РА епископ Вртанес Абрамян, председатель НС НКР Ашот Гулян, министр юстиции НКР Арарат Даниелян, министр культуры НКР Нарине Агабалян, духовенство епархии и духовные служители армии.
Состоялась встреча Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II и Его Святейшества Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I с президентом НКР Бако Саакяном.