ՄԽ համանախագահներ. Տարածքների վերադարձի և Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցերը մեկ ամբողջություն են
Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ջեյմս Ուորլիքը և Պիեռ Անդրիոն, նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկն այսօր Երևանում հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով ու ամփոփել տարածաշրջանային քառօրյա այցի արդյունքները: Մինչ Երևան ժամանելը նրանք, հիշեցնենք, եղել էին Բաքվում ու Ստեփանակերտում:
Մեր մանդատը չէր ենթադրում պարզել, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում կողմերից ով է սկսել ռազմական գործողությունները և ով է պատասխանտու՝ armradio.am-ի փոխանցմամբ՝ այսօր Երևանում հայտարարեցին ՄԽ համանախագահները՝ տարածաշրջանային քառօրյա այցի արդյունքներն ամփոփելով:
Իսկ թե որն էր այցի հիմնական խնդիրը, ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն այսպես բացատրեց: «Մեր հիմնական խնդիրն էր՝ օգնել կողմերին կայունացնել իրավիճակը, նաեւ հասնել նրան, որ ռազմական գործողությունները չկրկնվեն: Մեր մանդատի մեջ չկար որոշել, թե ով է առաջինն սկսվել, ով է պատասխանատու տեղի ունեցածի համար»
Համանախագահների ընդհանուր եզրակացությունն այն է, որ կողմերը մտադիր են կամ առնվազն պատրաստակամ են պահպանել Մոսկվայում ձեռք բերված հրադադարը՝ ասաց Պոպովը և հավելեց, որ գերխնդիրն այս պահին կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ բերելն է: Շարունակում են աշխատել այդ ուղղությամբ ՝ ասաց:
Իսկ առաջարկների ինչ փաթեթ են կողմերի հետ քննարկում համանախագահները: Արդյո՞ք կան նոր նախաձեռնություններ, ինչպես ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն էր նշել ու հավաստիացրել, որ կարգավորումը մոտ է: Այսպես կոչված Լավրովի փաստաթուղթ գոյություն չուն ՝ վստահեցրեց Պոպովը։ Սեղանին վերջին տարիներին քննարկվող փաթեթն է՝ ասաց նա: Իհարկե, կան մի քանի տարբերակներ, բայց դրանց հիմքում նույն 3 սկսզբունքներն են ու 6 բաղադրիչները:
Երեք սկզբունքերը հետևյալն են՝ զենքի չկիրառում, ազգերի ինքնորոշում և տարածքային ամբողջականություն:
Ինչ վերաբերում է 6 բաղադրիչներին, ապա դրանցից կարևորները, ըստ Պոպովի, երկուսն են: «Վեց բաղադրիչներից 2 կարևորագույնները տարածքների վերադարձի և Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցերն են: Այս հարցերը պետք է որպես մեկ ամբողոջություն դիտարկել, չի կարելի մեկը մյուսից առաջ դնել»:
Մյուս բաղադրիչները վերաբերում են փախստականների վերադարձի, Հայաստան-Ղարաբաղ միաջնցքի լայնության ու կարգավիճակի որոշման, խաղաղապահների տեղակայման խնդիրներին:
Ինչպես է ՄԽ-ը գնահատում ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական անձանց դաժան սպանությունների, ահաբեկչական խմբավորումների մասնակցության մասին փաստերը: Ահաբեկիչների մասնակցության հարցը համանախագահները շրջանցեցին, իսկ քաղաքացիական անձանց սպանությունների դաժան փաստերով, ինչպես Ջեյմս Ուորլիքն ասաց՝ մտահոգված են, «Տեսել ենք լուսանկարներն ու տեսանյութերը, որոնք տեղադրված են համացանցում: Հանդիպել ենք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ եւ ուղարկել ենք նրանց բոլոր տվյալները՝ ճշտելու համար: Այս հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է»:
ՄԽ-ը պարբերաբար նշել է, որ բանակցությունների ինչ-որ փուլում կողմերին կմիանա կամ բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնա նաև Ղարաբաղը: Արդյո՞ք այդ պահը չէ ՝ հարցին այսօր պատասխանեցին, որ այդ պահը տեսնում են շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման փուլում, որը կնախորդի խաղաղ կարգավորման համաձայնագրին:
Իսկ արդյո՞ք քննարկում են Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմ վերադառնալու անհնարինությունը: Այդ հարցը այս պահին բանակցությունների առարկա է ՝ ասաց Պոպովը: «Հենց դա է բանակցությունների առարկան այս փուլում»։
Նկատի ունենալով պաշտոնական Անկարայի հայտարարությունները, որոնք փաստում են Թուրքիայի անթաքույց աջակցությունը ադրբեջանական կողմին, արդյո՞ք չի քննարկվում ՄԽ-ում այս երկրի ներկայությունը բացառելու տարբերակը. այս հարցը նույնպես ուղղվեց համանախագահներին: Պատասխանն այսպիսին էր՝ Թուրքիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՝ հրադադարի պահպանման կոչերին իր աջակցությունն է հայտնել, իր ստորագրությունը դրել այդ փաստաթղթի տակ:
«Եթե հիշում եք, մի քանի օր առաջ, երբ մենք Վիեննայում էինք, առաջին անգամ ընդունվեց շատ խիստ հայտարարություն՝ կոչ անելով կողմերին զսպվածության՝ հրադադարի պահպանման, բանակցային գործընթացի ձեռնարկման, համակողմանի կարգավորման և Թուրքիան իր աջակցությունը հայտնեց համանախագահներին: Եկեք հստակ լինենք: Թուրքիան միացավ այս հայտարարությանը, իր ստորագրությունը դրեց հայտարարության տակ»:
Մենք պատրաստ ենք աշխատել ՄԽ բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի հետ՝ ընդգծեց Ուորլիքը՝ հավելելով , որ Մինսկի խմբի ձևաչաձի կամ համանախագահների կազմի փոփոխության հարց այսօր օրակարգում չկա:

Сопредседатели МГ: Вопросы возврата территорий и определения статуса Карабаха – одно целое
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ �?горь Попов, Джеймс Уорлик и Пьер Андрие, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик сегодня в Ереване выступили с пресс-конференцией и обобщили итоги четырехдневного визита в регион. До прибытия в Ереван, напомним, они побывали в Баку и Степанакерте.
Наш мандат не предполагал выяснять, какая из сторон на линии соприкосновения карабахо-азербайджанских войск начала военные действия и кто ответственен, как передает armradio.am, заявили сопредседатели МГ ОБСЕ.
А в чем состояла основная задача визита, российский сопредседатель �?горь Попов разъяснил следующим образом: «Наша основная задача – помочь сторонам стабилизировать ситуацию, также добиться того, чтобы боевые действия не возобновились. В нашем мандате нет задачи определить, кто начал первым и кто ответственен за случившееся».
Общее заключение сопредседателей таково, что стороны намерены или как минимум готовы соблюдать достигнутое в Москве перемирие, сказал Попов, добавив, что сверхзадача в данный момент – вернуть стороны за стол переговоров. Работа в этом направлении продолжается.
Какие же пакеты предложений обсуждают со сторонами сопредседатели? Есть ли новые инициативы, как отмечал и заверял министр �?Д РФ Сергей Лавров, что урегулирование близко. Так называемого «документа Лаврова» не существует, заверил Попов. На столе пакет, обсуждавшийся в последние годы, сказал он. Конечно, есть несколько вариантов, но в основе их все те же три принципа и шесть компонентов.
Три принципа следующие: неприменение оружия, самоопределение народов и территориальная целостность.
Что касается 6 компонентов, то главными среди них, по мнению Попова, являются два: «Два важнейших из 6 компонентов – это вопросы возвращения территорий и определения статуса Карабаха. Эти вопросы следует рассматривать как одно целое и нельзя отдавать приоритет одному из них».
Остальные компоненты касаются возвращения беженцев, определения ширины и статуса коридора Армения-Карабах, дислокации миротворцев.
Как расценивает М Г жестокие убийства гражданских лиц, участие террористических формирований в ходе боевых действий. Вопрос участия террористов сопредседатели просто обошли , а фактами жестокого убийства гражданских лиц, как выразился Джеймс Уорлик, «озабочены». «Видели размещенные в �?нтернете фотографии и видеоматериалы. Встречались с представителями Международного Комитета Красного Креста и направили им все данные для уточнения. Этот вопрос в центре нашего внимания», – заявил он.
МГ постоянно отмечала, что на каком-то этапе переговоров к ним присоединится или возвратится за стол переговоров также Карабах. На вопрос, не настал ли сегодня этот момент, было заявлено, что видят момент на этапе подписания рамочного соглашения, которое будет предшествовать соглашению о мирном урегулировании .
Обсуждается ли невозможность возвращения Карабаха в состав Азербайджана? Этот вопрос в данный момент является предметом переговоров. «�?менно это-то и является предметом переговоров на данном этапе», – сказал Попов.
Учитывая заявления официальной Анкары, констатирующее неприкрытое содействие Турции Азербайджанской стороне, не обсуждается ли в МГ исключение представленности этой страны в составе МГ? Этот вопрос также был задан сопредседателям. Ответ был следующим: Турция выразила свое содействие призывам Минской группы ОБСЕ о сохранении режима перемирия и поставила свою подпись под этим документом.
«Если помните, несколько дней назад, когда мы были в Вене, впервые было принято весьма резкое заявление, призывающее стороны к сдержанности, сохранению перемирия, инициации переговорного процесса, всестороннего урегулирования, и Турция выразила свою поддержку сопредседателям. Давайте будем точны. Турция присоединилась к этому заявлению и поставила под ним свою подпись».
Мы готовы работать со всеми странами МГ, в том числе и Турцией, подчеркнул Уорлик, добавив, что вопроса изменения формата Минской Группы или состава сопредседателей сегодня в повестке нет.