Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները պահանջում են պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ
«Էլ ո՞վ նորից ղարաբաղցիներից կպահանջի ինտեգրվել մի երկրի կազմ, որի ռեժիմը ցանկանում է նրանց ֆիզիկական ոչնչացումը: Ղարաբաղցիների համար անկախությունը և հանրապետության ստեղծումը երբեք էլ ինքնանպատակ չի եղել, այլ խաղաղ ու անվտանգ ապրելու միջոց ժողովրդավարական երկրում, որը հարգում է իր քաղաքացիներին, բաց է աշխարհի առաջ և ուղղված է դեպի ապագա»,- հռետորական հարց են ուղղում ֆրանսիացի պատգամավորները:Միջազգային անուշադրության ֆոնին Իլհամ Ալիևի ղեկավարած Ադրբեջանը ևս մեկ փորձ ձեռնարկեց ուժով վերցնելու Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը: Ֆրանսիական Le Monde-ի փոխանցմամբ՝ նման կերպ են ֆրանսիացի մի խումբ պատգամավորներ և սենատորներ բնութագրել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակումը: «Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիներն իրենց կյանքով վճարեցին Բաքվի դեսպոտի նկրտումների համար. քաղաքներ վնասվեցին, դպրոցի ճանապարհին երեխաներ սպանվեցին, քաղաքացիական անձինք սպանվեցին ու խեղվեցին այս առիթով բերված վարձկանների կողմից»,- Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ նշել են ֆրանսիացի օրենսդիրները:
Հայտարարությունը ստորագրած 26 ֆրանսիացի պատգամավորները կոչ են արել միջազգային հանրությանն այս ամենի համար ստանձնել իր պատասխանատվությունը: Նրանք նաև մի շարք առաջարկներ են ներկայացրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որոնց հիմքով բանակցություններն առավել արդյունավետ կդառնան: Առաջին հերթին ֆրանսիացի օրենսդիրները հարկ են համարում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որն արդեն 20 տարի է ապացուցում է իր կենսունակությունը և վստահելիությունը: Այնուհետ, առաջարկվում է Լեռնային Ղարաբաղը վերադարձնել բանակցությունների սեղանին:
Համաձայնության արդյունավետության ապահովման նպատակով նրանք առաջարկում են նաև հաստատել հրադադարի խախտումների վերահսկման մեխանիզմ, որն ընդունելի է Երևանի և Ստեփանակերտի համար և մերժվում է միայն Բաքվի կողմից: Բացի այդ, առաջարկվում է Մինսկի խմբի համանախագահությանը ստեղծել հետաքննական հանձնաժողով, որի արդյունքներով նախահարձակ կողմի նկատմամբ պետք է կիրառվեն պատժամիջոցներ:
Այս հայտարարությունը ստորագրել են պատգամավորներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Վալերի Բուայեն, Ռենե Ռուքեն, Նիկոլա Դարագոնը, սենատորներ Միշել Ամիելը, Բեռնար Ֆուրնիեն, Սոֆի Ժուասենը և այլք:

Политические деятели Франции требуют применить санкции в отношении Азербайджана
«Кто еще потребует от карабахцев интегрироваться в состав страны, режим которой желает физически уничтожить их? Независимость и создание республики никогда не было для карабахцев самоцелью, а средством жить мирно и безопасно в демократической стране, уважающей своих граждан, открытой перед миром и устремленной в будущее», – задаются риторическим вопросом французские депутаты. На фоне международного безразличия руководимый �?льхамом Алиевым Азербайджан предпринял еще одну попытку силой овладеть Нагорно-Карабахской Республикой.
Как передает французская Le Monde, таким образом охарактеризовала группа французских депутатов и сенаторов агрессию, развернутую Азербайджаном против Нагорного Карабаха. «Граждане Нагорного Карабаха своей жизнью заплатили за устремления бакинского деспота, повреждены города, по дороге в школу убиты дети, гражданские лица убиты и растерзаны специально для этого привезенными наемниками», – как передает «Арцахпресс», отметили французские законодатели.
Подписавшие заявление 26 французских депутатов призвали мировое сообщество взять ответственность за все это. Они также представили ряд предложений Минской группе ОБСЕ, на основе которых переговоры станут более плодотворными. В первую очередь французские законодатели считают нужным признать Нагорно-Карабахскую Республику, которая уже 20 лет доказывает свою жизнеспособность и надежность. Затем предлагается возвратить Нагорный Карабах за стол переговоров.
С целью обеспечения эффективности соглашения они предлагают также утвердить механизм контроля за нарушениями режима прекращения огня, приемлемые для Еревана и Степанакерта и отвергаются только со стороны Баку. Кроме того, сопредседательству Минской группы ОБСЕ предлагается создать комиссию по расследованию, по материалам которой в отношении нападающей стороны должны быть применены санкции.
Это заявление подписали депутаты Франсуа Рошблуан, Валери Буайе, Рене Руке, Никола Дарагон, сенаторы Мишел Амиел, Бернар Фурние, Софи Жуасен и другие.