Ինչպես կարելի է հարստանալ Կոնգրեսում եղած ժամանակ և նույնիսկ թոշակի անցնելուց հետո…
Երկու շաբաթ առաջ գրել էի, որ նախկին կոնգրեսական Դեն Բըրթընը հրաժարական էր տվել Վաշինգտոնում գործող Ադրբեջանա-ամերիկյան դաշինքի նախագահի պաշտոնից, քանի որ նրան չէին վճարել մեկ տարուց ի վեր…
Դժվար է խղճալ մի մարդու, որը հաճույքով անկողին էր մտել Իլհամ Ալիևի բռնապետական ռեժիմի հետ, քանի դեռ վճարումը չէր դադարեցվել…
Տարիներ շարունակ Կոնգրեսի բազմաթիվ անդամներ աջակցել են ամեն տեսակ ստվերային գործերի և օտար ու տեղական շահեր ներկայացնող խմբերի՝ ֆինանսական օգուտներ քաղելով ոչ միայն Կոնգրեսում իրենց պաշտոնավարման ընթացքում, այլ որ ավելի կարևոր է՝ եկամտաբեր լոբբիստական աշխատանքի անցնելիս «հանրային ծառայությունից» թոշակի անցնելուց հետո…
Անցյալ շաբաթ ընթերցողներից մեկն ինձ ուղարկեց մի հին հոդված, որը բացահայտում էր կոնգրեսական Դեն Բըրթընի գործունեությունը Կոնգրեսում առաջին 18 տարիների ընթացքում՝ չհաշված նրա վերջին 12 տարիները պաշտոնաթողությունից առաջ… 2001 թ. դեկտեմբերին հրապարակված «Դեն Բըրթընի կեղծավորությունը» վերնագրով հոդվածի հեղինակը American Prospect Online-ի լրագրող Լինդսեյ Սոբելն է:
Որքան էլ տարօրինակ է, բայց երբ Բըրթընը նախագահել է Ներկայացուցիչների պալատի պետական բարեփոխումների հանձնաժողովում, նա «մեծ ծառայություններ է մատուցել նվիրատուներին՝ ըստ The Hill-ի համակողմանի հետաքննության և այլ հրապարակումների 1997 և 1998թթ.», գրել է Սոբելը: Բըրթընը «հովանավորել է հայտնի ահաբեկիչների, մարդու իրավունքների ոտնահարողների և մի բռնակալի»: Որպես օրինակ, Սոբելը մեջբերում է Բըրթընի խնդրանքը «Պետդեպարտամենտին՝ Զաիրի նախկին բռնապետ Մոբուտո Սեսե Սեկոյին Միացյալ Նահանգներ մուտքի արտոնագիր տալու մասին՝ Մոբուտոյի վաշինգտոնյան լոբբիստներից հազարավոր դոլարների քարոզչական նվիրատվություններ և վարձատրություն ստանալուց հետո…. Նվիրատվությունների ողջ ընթացքում Բըրթընը Ներկայացուցիչների պալատում հանդես է եկել նաև Մոբուտոյին գովաբանող հայտարարություններով» :
Բըթընը «նաև հազարավոր դոլարներ է վերցրել Թուրքիայում բիզնես շահեր ունեցող մարդկանցից օրինական նվիրատվությունների տեսքով», հաղորդել է Սոբելը: «Դրանից հետո նա հայտարարությամբ հանդես է եկել Ներկայացուցիչների պալատում, որն արտագրել էր մի թուրք պետպաշտոնյայից: Այդ հայտարարությունը պաշտպանում էր Թուրքիային փաստագրված մեղադրանքներից, ըստ որոնց, թուրքական կառավարությունը մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ է կատարել քրդերի հանդեպ: 1996 թ. Բըրթընը հանդես եկավ մեկ այլ հայտարարությամբ, որը ըստ The Los Angeles Times-ի, գրեթե ամբողջությամբ կրկնում էր այն նյութերը, որոնք Թուրքիայի լոբբիստական ընկերությունը բաժանել էր Կոնգրեսի անդամներին: Բըրթընն իրեն անվանում է մարդու իրավունքների միջազգային պաշտպան, սակայն, Թուրքիայի դաշնակիցներից վճարումներ ստանալուց հետո, նա պաշտպանում էր այդ երկրի կառավարությանը բազմաթիվ առիթներով, չնայած այն հանգամանքին, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, Պետդեպարտամենտը և բազմաթիվ միջազգային իրավապաշտպան խմբեր լուրջ մեղադրանքներ էին ներկայացրել Թուրքիայի կառավարության դեմ»:
Սոբելը նաև հաղորդել է Բըրթընի՝ «պահպանողական Ազատության միջազգային հիմնադրամի կողմից իրականացված ծրագրերում ներգրավված լինելու մասին: Հետագայում հետաքննությունները ցույց տվեցին, որ Հարավային Աֆրիկայի ապարտեիդ կառավարությունը ֆինանսավորել է Հիմնադրամին՝ ապարտեիդի աջակցությունը արտերկրում ընդլայնելու և Նելսոն Մանդելայի Աֆրիկյան ազգային կոնգրեսին վարկաբեկելու համար»:
«Մեկ այլ դեպքում Բըրթընը միջամտել է Կրթության դեպարտամենտի գործերին քարոզարշավի նվիրատուի համար, որը ըստ Roll Call-ի, բժշկական դպրոց ունի Կարիբյան ավազանում: Շուտով, ծառայություն մատուցելուց հետո, Բըրթընը հարցրել էր իր նվիրատուին, թե արդյոք իր դուստրը կարող է դիմել դպրոցին առընթեր անասնաբուժական ծրագրին»:
Սոբելի հետազոտությունը Բըրթընի վերաբերյալ ցույց է տալիս, որ նա «հայտնվել է նաև այլ խառը գործերի մեջ: Օրինակ, ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (FBI) հետաքննել է մեղադրանքները այն մասին, որ Բըրթընը պահանջել է Պակիստանի մի լոբբիստից իր քարոզարշավի համար 5 հազար դոլար կամ հեռանալ Բըրթընի գրասենյակից: (Բըրթընը խոստովանել է լոբբիստի հետ ունեցած հանդիպման մասին, սակայն հերքել է նրան ճնշելու փաստը): Բացի այդ, The Hill-ը տեղեկացնում է, որ Բըրթընը իր քրեական գործերով փաստաբանին 25 հազար դոլար վճարել է իր քարոզարշավի, այլ ոչ թե անձնական միջոցներից: Նաև, ըստ The Hill-ի, Բըրթընը ապօրինի նվիրատվություններ է ստացել մի խմբից, որի հինգ հիմնադիր կազմակերպությունները Պետդեպարտամենտի կողմից ճանաչվել են որպես սիկհական ահաբեկչական խմբեր: Բըրթընը պաշտպանել է խմբի նպատակը՝ Հնդկաստանում ինքնավար սիկհական հայրենիք հաստատելը»:
Ցավոք, Բըրթընը բացառություն չէ Վաշինգտոնում: Նրա նման շատերը կան Կոնգրեսում և նրանից դուրս: Հետևաբար, խիստ կարևոր է ստեղծել ամերիկահայ մի դիտորդական խումբ, որը կհետաքննի այն բոլոր ընտրված պաշտոնյաների ֆինանսական հաշվետվությունները, որոնք հետևողականորեն դեմ են քվեարկում հայկական հարցերին և սատարում Ադրբեջանին ու Թուրքիային: Այս երկու երկրները մարդու իրավունքների բնագավառում այնքան վատ համբավ ունեն, որ քաղաքական գործիչների համար նրանց պաշտպանելու միակ պատճառը փող աշխատելն է՝ Կոնգրեսում ծառայության ընթացքում կամ թոշակի անցնելուց հետո, իսկ ավելի հաճախ՝ երկու դեպքում էլ…

Как можно разбогатеть, будучи в Конгрессе и даже после выхода на пенсию…
Две недели назад я писал о конгрессмене Дэне Бертоне, который подал в отставку с должности председателя Азербайджано-американского альянса, поскольку ему больше года не оплачивали услуги…
Сложно сожалеть человека, который с удовольствием лез в постель к диктаторскому режиму �?льхама Алиева, пока ему не перестали оплачивать…
Долгие годы различные члены Конгресса поддерживали разного рода теневые делишки и групп, продвигающих чужие и местные интересы, получая финансовую выгоду не только в период пребывания в Конгрессе, но и, что особенно важно, после выхода на пенсию.
На прошлой неделе один из моих читателей отправил мне старую статью, которая разоблачает деятельность конгрессмена Дэна Бертона в первые 18 лет пребывания в Конгрессе, без последних 12 лет до его отставки… Автором опубликованной в декабре 2001 года в American Prospect Online статьи «Лицемерие Дэна Бертона» является Линдси Собел.
Это звучит странно, но когда Бертон возглавлял Комитет по государственным реформам Палаты представителей, он «оказывал серьезные услуги тем, кто жертвовал средства», согласно публикациям в The Hill в 1997 и 1998 гг., пишет Собел. Бертон «покровительствовал известным террористам, нарушителям прав человека и даже одному диктатору». В качестве примера Собел цитирует обращение Бертона к госсекретарю с просьбой «о предоставлении диктатору Заира Мобуто Сесе Секою американской визы – после получения тысяч долларов от лоббистов Мобуто в Вашингтоне… Пока пожертвования продолжались, Бертон выступал с Палате с заявлениями, восхвалявшими Мобуто».
Бертон «получил также тысячи долларов от лиц, имеющих бизнес-интересы в Турции, под видом пожертвований», пишет Собил. «После этого он выступал с заявлениями в Палате представителей, которые списывал у одного турецкого чиновника. Эти заявления защищают Турцию от обоснованных обвинений, согласно которым турецкое правительство допустило серьезные нарушения прав человека в отношении курдов. В 1996 г. Бертон выступил еще с одним заявлением, которое, согласно The Los Angeles Times, почти полностью повторяет материалы, которые были розданы турецкими лоббистами членам Конгресса. Бертон именует себя международным защитником прав человека, однако, по получении оплаты от союзников Турции, он защищал правительство этой страны по самым разным поводам, несмотря на то, что ООН, Госдепартамент и многие международные правозащитные организации предъявляли серьезные обвинения турецкому правительству».
Собел также обвиняет Бертона в участии в проектах консервативного международного фонда Свобода. Расследования в дальнейшем показали, что правительство апартеида в Южной Африке финансировало через этот фонд расширение поддержки апартеида за рубежом и дискредитацию Африканского национального конгресса Нельсона Манделлы.
«Еще один факт – Бертон вмешался в дела Департамента образования из-за лица, пожертвовавшего на предвыборную кампанию, у которого, согласно Roll Call, была медицинская школа в Карибском бассейне. Вскоре, после предоставления услуг, Бертон спросил своего спонсора, может ли его дочь принять участие в ветеринарном проекте при школе».
Расследование журналиста указывает, что Бертон был «замешан и в других делах». Например, ФБР расследовало обвинения о том, что Бертон затребовал у одного из лоббистов Пакистана 5 тыс. долларов на кампанию, в противном случае потребовал покинуть кабинет. (Бертон признал факт встречи с лоббистом, но отрицал, что оказывал на него давление). Кроме того, The Hill сообщает, что по уголовным делам Бертон, фактически, выплатил 25 тыс. долларов не из своих средств, а из фонда своей предвыборной кампании. Также, согласно The Hill, Бертон получал незаконные пожертвования от группы, пять учредительных организаций которой были признаны Госдепартаментом сикхскими террористическими организациями. Бертон отстаивал цель группы – создание автономного сикхского государства в �?ндии.
К сожалению, Бертон не является исключением в Вашингтоне. Подобных ему немало в Конгрессе и за его пределами. Следовательно, очень важно создать мониторинговую группу из числа американских армян, которая будет изучать финансовые отчеты всех избранных официальных лиц, последовательно голосующих «против» по армянским вопросам и поддерживающих Турцию и Азербайджан. Две эти страны пользуются в области прав человека настолько дурной репутацией, что единственным мотивом сотрудничества с ними является получение финансовой выгоды – в бытность в Конгрессе или после выхода на пенсию, а чаще всего – в обоих случаях…