Հայկական գինիների համտես Ստեփանակերտում
«Հայաստանի այգիներ» կազմակերպության նախաձեռնությամբ մարտի 19-ին առաջին անգամ Ստեփանակերտի «Վալեքս Գարդեն» հոթելում կայացել է գինիների համտես:
Գինիների համտեսին մասնակացել են ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը, ԼՂՀ Էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, ԼՂՀ Մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, մի շարք պաշտոնատար այլ անձինք, գինեսերներ Հայաստանից եւ Արցախից:
Միջոցառմանը ներկայացված էին հայաստանյան 10 գինի արտադրող ընկերություններ եւ տեղական արտադրության 4 ընկերություն:
«Հայաստանի այգիներ» կազմակերպության տնօրեն Վահե Գեշգուրյանի խոսքով՝ միջոցառման կազմակերպման նպատակն է՝ խթանել հայրենական արտադրանքի ճանաչումը եւ գինու օգտագործման մշակույթի տարածումն ազգաբնակչության շրջանում:
«Ներկայացված գինիներն ունեն բարձր որակ, պատրաստվում են ժամանակակից սարքավորումներով՝ միջազգային եւ հայկական տեսակի խաղողիններից: Բացի դրանից, ներկայացված գինի արտադրող ընկերություններից շատերը մասնակցել են միջազգային մրցույթներում եւ զբաղեցրել մրցանակային տեղեր»,- նշել է Վ.Գեշգուրյանը:
«Կատարո» գինի արտադրող ընկերության տնօրեն Գրիգորի Ավետիսյանի խոսքով՝ նման միջոցառումների կազմակերպումը կարեւոր է գինիները ներկայացնելու եւ նոր բրենդներին ծանոթանալու առումով:
«Ստեփանակերտում առաջին անգամն է նման միջոցառում կազմակերպվում, սակայն Հայաստանի ու Արցախի գինեգործների հետ համատեղ կփորձենք այս միջոցառումը շարունակական դարձնել»,-aparaj.am-ի փոխանցմամբ՝ նշել է գինեգործը:
Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար կենտրոնի տնօրեն, ֆրանսիացի Վիգեն Բալայանի խոսքով՝ 5 տարի է, ինչ նա սկսել է ծանոթանալ հայկական գինիներին:
«Որպես գինեսեր եւ տարբեր գինիներ համտեսող՝ կարող եմ վստահաբար ասել, որ հայկական գինին զարգանում եւ տարիների ընթացքում ավելի ու ավելի է կատարելագործվում»:

Дегустация армянских вин в Степанакерте
По инициативе организации «Армянские вина» 19 марта в Степанакертском отеле «Валекс Гарден» впервые состоялась дегустация вин.
В ней участвовали премьер-министр НКР  Ара Арутюнян, министр экономики НКР Андраник Хачатрян, министр культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян, другие официальные лица, любители вина из Армении и Арцаха.
На мероприятии были представлены 10 винодельческих компаний из Армении и 4 компании местных производителей.
По словам директора организации «Сады Армении» Ваге Гешгуряна, целью организации мероприятия было стимулирование пропаганды отечественных товаров и культуры потребления вина среди населения.
«Представленные вина отличаются высоким качеством, изготовляются на современном оборудовании, из армянских и международных сортов винограда. Кроме того, многие из представленных винодельческих предприятий участвовали в международных конкурсах и занимали призовые места», – отметил В.Гешгурян.
По словам директора винодельческой компании «Катаро» Григория Аветисяна, организация подобных мероприятий важна в плане представления вин и знакомства с новыми брендами. «В Степанакерте подобное мероприятие организуется впервые, однако совместно с виноделами Армении и Арцаха попытаемся сделать его традиционным», – как передает aparaj.am, отметил винодел.
По словам директора Степанакертского творческого центра «Тумо», французского армянина Вигена  Балаяна, он уже пять лет знакомится с армянскими винами.
«Как любитель вина и дегустатор различных вин, могу с уверенностью сказать, что армянское вино с годами развивается и совершенствуется», – сказал он.