Քննարկվել են Անկախության 25-ամյակի տոնակատարություններին սփյուռքահայության մասնակցությանը վերաբերող հարցեր
Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման պետական հանձնաժողովի նիստը, որը վարել է վարչապետ, հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 25-ամյակը մեր ամենանվիրական տոնն է: Սա հրաշալի առիթ է արժևորելու, հիշելու, քննարկելու, վերլուծելու, գնահատելու մեր ձեռքբերումները: Հանձնաժողովը պետք է ամեն ինչ անի, որ պատշաճ կերպով և մեծ հանդիսավորությամբ նշենք Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձը», -ըստ Կառավարության մամուլի ծառայության՝ բացելով նիստը՝ ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Այնուհետև վարչապետը խոսքը փոխանցել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ-տոնական միջոցառումների համակարգող Վիգեն Սարգսյանին, ով մանրամասներ է ներկայացրել Անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի մշակման հարցի շուրջ:
«Անկախության 25-րդ տարեդարձի միջոցառումների հիմնական ուղղվածությունն առաջարկում եմ դիտարկել Հանրապետության Նախագահի մատնանշած երկու գաղափարախոսական առանցքի՝ որպես կայացած անկախ պետություն, պետականություն առաջ շարժվելու և անկախության 25-ամյա սերունդի ձեռքբերումները ներկայացնելու գաղափարների շուրջ», – նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նիստում քննարկվել են Անկախության 25-ամյակի խորհրդանիշի և կարգախոսի ընտրությանը, տոնակատարություններին սփյուռքահայության և երիտասարդության ակտիվ մասնակցությանը, համահայկական տնտեսական համաժողովի կազմակերպմանը, Երևանում և մարզերում տոնական միջոցառումների անցկացմանը վերաբերող և այլ հարցեր, ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ:
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, կարևորել է Անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների՝ բարձր մակարդակով և հավուր պատշաճի կազմակերպումը և այդ ուղղությամբ պատկան բոլոր գերատեսչությունների համակարգված աշխատանքը: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է հանձնաժողովի անդամներին՝ մինչև մարտի վերջ միջոցառումների վերաբերյալ առաջարկությունները և գաղափարները ներկայացնել հանձնաժողովի քարտուղարություն, որից հետո մինչև ապրիլի 15-ը կմշակվեն և քննարկման կներկայացվեն Անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի նախագիծն ու ժամանակացույցը:

Обсуждены вопросы, касающиеся участия армян Диаспоры в праздновании 25-летия Независимости
Сегодня в правительстве состоялось заседание государственной комиссии по подготовке и организации мероприятий, посвященных празднику независимости Республики Армения, которое вел премьер-министр РА, председатель комиссии Овик Абрамян.
«Двадцатипятилетие независимости Республики Армения – наш самый священный праздник. Это прекрасный повод оценить, вспомнить, обсудить, проанализировать наши достижения. Комиссия должна сделать все, чтобы 25-летие провозглашения независимости  Республики Армения было отмечено на должном уровне и с большой торжественностью», – как сообщает пресс-служба правительства, сказал Овик Абрамян, открывая заседание.
Затем премьер передал слово руководителю аппарата Президента РА, заместителю председателя комиссии, координатору праздничных мероприятий Вигену Саркисяну, который представил  подробности разработки программы мероприятий, посвященных 25-летию независимости.
«Основную направленность мероприятий 25-летия независимости предлагаю рассматривать в аспекте двух идей, указанных Президентом Республики – представления Армении как состоявшегося независимого государства, продвижения государственности и достижений поколения 25-летней независимости», – отметил Виген Саркисян.
На заседании были обсуждены вопросы, касающиеся выбора символа и девиза 25-летия независимости, активного участия в празднествах армян Диаспоры и молодежи, организации общеармянских экономических форумов, проведения в Ереване и областях праздничных мероприятий и другие, представлены различные предложения.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр отметил важность организации на высоком уровне и должным образом мероприятий, посвященных 25-летию независимости, и в этом плане скоординированной работы всех компетентных ведомств. Глава правительства предложил членам комиссии до конца марта представить предложения и идеи относительно мероприятий   секретариату комиссии, после чего до 15 апреля будут разработаны и представлены на обсуждение проект и график программы мероприятий, посвященных 25-летию независимости.