Ուխտագնացություն Ախալցիխեի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տոները նշանավորելը և ուխտագնացությունների միջոցով հավատքն ամրապնդելը Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի գործունեության նպատակներից մեկն է: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Վիրահայոց թեմից:
2016 թվականի մարտի 12-ին, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի Խոր Վիրապ մտնելու հիշատակության օրվա կապակցությամբ Վիրահայոց Թեմի երիտասարդական բաժինը ուխտագնացություն կազմակերպեց Ախալցիխեի նույնանուն հինավուրց եկեղեցի: Ուխտագնացությունն իրականացվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի առաջարկությամբ և աջակցությամբ:
Վաղ առավոտյան թեմի երիտասարդական բաժնի շուրջը համախմբված 50 երիտասարդներ, Երիտասարդական բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի գլխավորությամբ, ակտիվիստներ Նինա Սերոպովայի, Գևորգ սարկավագ Անտոնյանի, Սուրեն Աբրամյանի և Գևորգ Պողոսովի ուղեկցությամբ ճանապարհ ընկան դեպի Ախալցիխե:
Ուխտավորները ներկա գտնվեցին Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում Ախալցիխե քաղաքի հոգևոր հովիվ Տեր Հակոբ աբեղա Սահակյանի մատուցած Սուրբ և Անմահ Պատարագին: Ներկաները հետաքրքրությամբ ունկնդրեցին օրվա խորհրդի՝ Հայոց առաջին հովվապետի 13-տարի Խոր Վիրապում կրած անասելի չարչարանքների մասին Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության Ախալցիխեի շրջանի հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Տեր Թորգոմ քահանա Վարդանյանի քարոզ խոսքը: Մոմեր վառեցին Գրիգոր Լուսավորչի հիշատակին, իրենց աղոթքում հայցելով համաքրիստոնեական սրբի բարեխոսությունը:
Ուխտավորները իրենց ուխտը շարունակեցին Ախալցիխեի «Քույր և եղբոր» մատուռումը և տեղի Սուրբ Նշան եկեղեցում:
Թբիլիսիից ժամանած երիտասարդների խումբը հյուրընկալվեց նաև Ախալցիխեի երիտասարդական կրթա-մշակութային կենտրոնում: Կենտրոնի աշխատանքների համակարգող Էդուարդ Այվազյանը ներկայացրեց տեղի երիտասարդական կենտրոնի գործունեությունը, ուրվագծեց ապագայի տեսլականը: Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի ղեկավարը Ախալցիխեի երիտասարդական կենտրոնի ղեկավարի հետ կիսվեց Վրաստանի և ՀՀ երիտասարդական նախարարությունների աշխատանքի փորձով: Երկուստեք պատրաստակամություն հայտնեցին համատեղ միջոցառումներ անցկացնելու մասին: Հանդիպման վերջում «Հայարտուն» կենտրոնի «Տարոն» պարային խումբը տանտերերին նվիրեց «Քոչարի» ազգային պարի կատարումը:

Паломничество в церковь Св. Григор Лусаворич Ахалциха
Отмечать праздники Святой Армянской Апостольской церкви и укреплять веру посредством паломничества – одна из целей деятельности молодежного отдела армянской епархии Грузии. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из армянской епархии Грузии.
В связи с днем поминовения вхождения Св. Григора Лусаворича в Хор Вирап 12 марта 2016 года молодежный отдел армянской епархии Грузии организовал паломничество в одноименную старинную армянскую церковь Ахалциха. Мероприятие было организовано по предложению и при поддержке предстоятеля армянской епархии Грузии епископа Вазгена Мирзаханяна.
С раннего утра 50 молодых людей, объединенных вокруг молодежного отдела епархии во главе с директором отдела Валерием Бадаляном, в сопровождении активистов Нины Сероповой, дьякона Геворга Антоняна, Сурена Абрамяна и Геворга Погосова пустились в путь в Ахалцих.
В церкви Св. Григор Лусаворич паломники присутствовали на Священной и и Бессмертной Литургии, которую отслужил инок Акоп Саакян. Присутствующие с интересом прослушали проповедь духовного пастыря Ахалциха и близлежащих сел общего викариата Самцхе Джавахка и Цалки иерея Торгома Варданяна о 13-летних неимоверных муках в Хор Вирапе первого армянского патриарха. Были зажжены свечи в память о Григоре Лусавориче, вознеся молитву о ходатайстве общехристианского святого.
Паломники продолжили свое паломничество в часовню Брат и сестра Ахалциха и церковь Сурб Ншан.
Прибывшая из Тбилиси группа молодых людей побывала также в Молодежном образовательно-культурном центре Ахалциха, координатор которого Эдуард Айвазян представил деятельность центра, перспективные программы. Руководитель молодежного отдела армянской епархии Грузии рассказал об опыте работы молодежных министерств Грузии и РА. Обоюдно была выражена готовность к проведению совместных мероприятий. В заключение встречи танцевальная группа «Тарон» центра «Айартун» исполнила национальный танец «Кочари».
Поздно вечером паломники, духовно обогатившись дарами Святого Григора Лусаворича, возвратились в Тбилиси.