Սթիվ Քյուրքչյան. Spotlight-ը հոգ է տանում «փոքր մարդկանց» համար
«Spotlight» ֆիլմն այս տարի արժանացավ «Օսկարի»՝ լավագույն գեղարվեստական ֆիլմ անվանակարգում։ Այն հիմնված է իրական դեպքերի վրա եւ պատմում է The Boston Globe թերթի հետաքննող լրագրողների մասին, ովքեր բացահայտել էին կաթոլիկ եկեղեցում տեղի ունեցած մանկապղծության դեպքերը։
«Օսկարի» մրցանակաբաշխությունից հետո Բոստոնում բնակվող իմ բարեկամ Արթուր Մարտիրոսյանը գրեց, որ հետաքննող խմբի անդամներից մեկը Սթիվեն Քյուրքչյանն էր։ 2001 թ-ին, երբ Բոստոն էինք այցելել Momentum ծրագրի շրջանակում, Արթուրը մեզ տարել էր The Boston Globe-ի խմբագրություն՝ Սթիվենի հետ հանդիպելու։ Այն ժամանակ նա «ընդամենը» երկու Պուլիտցերյան մրցանակ ուներ։
Իսկ այս անգամ, կրկին Արթուրի «միջնորդության» շնորհիվ, ինձ հաջողվեց զրուցել ամերիկյան լրագրության ամենահեղինակավոր մրցանակին երեք անգամ արժանացած մարդու հետ։
– Դուք դիտե՞լ եք «Ուշադրության կենտրոնում» (Spotlight) ֆիլմը: Ինչպիսի՞ տպավորություն ունեք դրանից:
– Ես շատ տպավորված եմ ֆիլմի բովանդակությամբ, որովհետեւ այն փոխանցում է զոհերի՝ սեռական ոտնձգության ենթարկվածների հանդեպ կատարվածի ողջ սարսափելի էությունը: Ֆիլմը նաեւ նկարագրում է Բոստոնում կաթոլիկ եկեղեցու հզորությունը, եկեղեցու եւ դրա հետեւորդների ամենազորությունը: Այն ցույց է տալիս, որ թեեւ առերեւույթ եկեղեցու իմաստությունը, հեղինակությունը եւ բարի գործերը հարցականի տակ դնելու իրական պատճառներ չկային, այնուամենայնիվ, հակառակը ապացուցող փաստերը, ցավոք, մեր շուրջ էին: Եվ սա չափազանց երկար ժամանակ շատ բնական է ընկալվել թե՛ իրավապահ համակարգի, թե հանրության եւ թե՛, ցավոք, թերթերի կողմից: Այս երկու պատճառներով պայմանավորված, ես շատ գոհ եմ ֆիլմից:
Այնուամենայնիվ, կարծում եմ՝ նրանք (ֆիլմի հեղինակները-Մեդիամաքսպատմության որոշ հատվածներ սխալ են հասկացել, մասնավորապես` որոշ անհատների, այդ թվում` իմ հետ կապված դրվագները: Որոշ հատվածներում ինձ չափից ավելի բացասական են ներկայացրել, բայց ինձ բացատրում են, թե «սա Հոլիվուդն է», եւ պարզապես պետք էր ցույց տալ, որ թերթի խմբագրությունում որոշ մարդիկ բացասական կերպարներ էին: Սակայն դա փոխանցելու համար ինձ ընտրելն անարդար էր եւ սխալ:
– Հեղինակները կապ հաստատե՞լ էին Ձեզ հետ՝ ֆիլմի վրա աշխատելու ընթացքում:
– Այո, 2014 թ.-ին ես 3-4 ժամ տեւողությամբ հարցազրույց տվեցի նրանց՝ պատմելով այդ հետաքննության մեջ իմ ունեցած դերի մասին:
Այդ գործը ստացավ «Գոգանի սկանդալ» անվանումը: Ջոն Գոգանն այն հոգեւորականն էր, ով սեռական ոտնձգություններ էր իրականացրել բազմաթիվ երեխաների նկատմամբ եւ տարիներ շարունակ գտնվել էր եկեղեցու պաշտպանության ներքո: Նրա դեմ բողոք չէր ներկայացվել ոստիկանություն, թեեւ եկեղեցում տեղյակ էին, որ նա սեռական բռնության է ենթարկում երեխաներին: Ես ֆիլմի հեղինակներին պատմել եմ նաեւ իմ հետաքննած նախորդ՝ հայր Ջեյմս Պորտերի մասնակցությամբ դեպքի բոլոր մանրամասները: Նրա եւ մի քանի այլ հոգեւորականների մասին ես գրել էի դեռեւս 1990-ականներին:
Boston Globe-ի լրագրողները (առաջին շարքում) եւ ֆիլմում նրանց դերակատարները (երկրորդ շարքում)Boston Globe-ի լրագրողները (առաջին շարքում) եւ ֆիլմում նրանց դերակատարները (երկրորդ շարքում)Լուսանկարը` Seacia Pavao/Open Road Films
«Բոսթոն Գլոբի» «Spotlight» թիմը Ջոն Գոգանի մասնակցությամբ պատմությունը բացահայտեց 2002 թ.-ին, եւ մենք աշխատեցինք այն լիակատար կերպով բացահայտելու ուղղությամբ 2002-2003 թվականներին: Որպես թիմի անդամ՝ ես մի քանի տասնյակ հոդվածներ գրեցի եւ արժանացա իմ երրորդ Պուլիտցերյան  մրցանակին:
– Ֆիլմի վերաբերյալ ես մի քանի հոդված տեսա ռուսական մամուլում, եւ նրանցից մեկը չափազանց հետաքրքիր էր: Դրանում ասվում էր, որ ֆիլմում ցուցադրված լրագրության այդ տեսակը երբեք չեք կարող գոյատեւել Ռուսաստանում՝ հաշվի առնելով այդ երկրի ներկայիս քաղաքական համակարգը եւ ազատ մամուլի հանդեպ սահմանափակումները:  Ձեր կարծիքով, այսպիսի հետաքննող լրագրությունը հնարավոր է միա՞յն ազատ մամուլի հարուստ ավանդույթներ ունեցող Միացյալ Նահանգներում:
– Շատ խորը, հետաքրքիր եւ բարդ հարց եք տալիս: Թիմը, որում ես աշխատել եմ «Բոստոն Գլոբում», ձեւավորվել էր Լոնդոնի «Սանդի Թայմս» թերթում գործող «Տեսադաշտ» թիմի (Insight Team) օրինակով:
Հետաքրքրական է, որ հանրությունը ոչ սիրում, ոչ էլ գնահատում է լրագրողներին: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրությունների արդյունքները «Դուք սիրու՞մ եք լրագրողներին, դուք համակրո՞ւմ եք մեդիային» հարցին մարդիկ պատասխանում են՝ «Ո՛չ, մենք չենք սիրում նրանց: Նրանք քթները խոթում են մեր գործերի մեջ»: Սակայն ժողովրդավարությունը կենդանի պահելու համար անհրաժեշտ է ունենալ տեղեկացված հանրություն: Այն, ինչ անում են հետաքննող լրագրողները, այդ թվում նաեւ ես, կառավարության, գործարարների կամ պաշտոնյաների տարածած մամուլի հաղորդագրություններից լուր սարքելը չէ: Այդ մամուլի հաղորդագրություններում ներկայացվում են միայն դրական բաները, որոնք արել է կառավարությունը կամ բիզնեսը: Որպես հետաքննող լրագրողներ՝ մենք լուրերի եւ հոդվածների համար գաղափարները ստանում ենք հասարակ մարդկանցից, ովքեր ամեն օր տքնաջան աշխատում են, երեխա մեծացնում, հարկ մուծում եւ հետեւում օրենքներին: Նրանք չեն կարող դա թողնել եւ իրենք բարձրաձայնել այդ թեմաները: Նրանց զգում են, որ ինքնուրույն չեն կարող հակազդել բացասական երեւույթներին եւ ի դեմս մեզ բարձրախոսի կարիք ունեն:
Սթիվեն Քյուրքչյանը գործընկերների հետ տոնում է 1980 թվականին ստացած Պուլիտցերյան մրցանակը
Սթիվեն Քյուրքչյանը գործընկերների հետ տոնում է 1980 թվականին ստացած Պուլիտցերյան մրցանակըԼուսանկարը` Boston Globe
Ի՞նչ են նրանք անում: Զանգում են թերթի խմբագրություն, եւ սա բացառիկ բան չէ Բոստոնում, ԱՄՆ-ում, Անգլիայում կամ առհասարակ Արեւմուտքում: Դա ամենուր է: Այս գործընթացը հիմնված է հասարակության վրա, որը ցանկանում է փոխել իր կառավարությունը, քանի որ, իր կարծիքով, կառավարությունը ճիշտ բաներ չի անում:
ԱՄՆ սահմանադրության երկրորդ լրացման մեջ ասված է, որ դու կարող ես զենք պահել, եթե համապատասխանում են որոշակի կանոնակարգերի: Ամերիկայի քաղաքացիները կարող են զենք գնել եւ զենք կրել: Սա կարեւոր գործոն է: Նրանք, ովքեր հիմնեցին ամերիկյան կառավարությունը 1700-ականների ավարտին, կարծում էին, որ եթե քաղաքացիների մի որոշ խմբի կարծիքն անտեսվում է, ապա վերջիններս պետք է զենք բարձրացնելու եւ իշխանությունը ռեպրեսիվ կառավարությունից վերցնելու հնարավորություն ունենան: Բայց իրականում ԱՄՆ գոյության ընթացքում շատ սակավաթիվ դեպքեր եղան, երբ մարդիկ ստիպված էին զենքը ձեռքին փողոց դուրս գալ՝ իրենց ձայնը լսելի դարձնելու նպատակով: Ինչու՞: Ինչու՞ դա տեղի չունեցավ: Սահմանադրության առաջին փոփոխության պատճառով: Առաջին փոփոխությունն ամրագրում է մամուլի, խոսքի եւ ձեր գանգատները կառավարությանը հասցեագրելու ազատությունը: Սա ԱՄՆ-ում գործող շատ կարեւոր ու հիմնարար սկզբունք է:
ԱՄՆ-ում նաեւ կա այն հավատը, որ այս կառավարությունը, որքան էլ զորեղ այն լինի, ավելի զորեղ չէ, քան ես ու իմ ընտանիքը: Եթե ես տեսնում եմ սխալ բան, ես կարող եմ փոխել այն: Ես չգիտեմ, թե ինչ է կատարվում Ռուսաստանում, բայց, դատելով իմ ընթերցածից, կարող եմ ասել, որ այնտեղ բացակայում է «ես կարող եմ փոխել դա» մոտեցումը: Հանրությունը պետք է օգտագործի մամուլը եւ մամուլն իր հերթին պետք է խոսի հանրության անունից, եւ անկախ լինի իշխանություններից:
Հայաստանում կան մի քանի կազմակերպություններ, բայց ես ծանոթ եմ մեկին, որը հրաշալի աշխատանք է կատարում վերջին 15 տարվա ընթացքում, եւ դա ՀԵՏՔ-ն է:
-Այո՛, հետխորհրդային տարածքում եւ Հայաստանում մարդիկ զբաղվում են հետաքննական լրագրությամբ, մասնավորապես ՀԵՏՔ-ը: Բայց տարբերությունն այն է, որ երբ նրանք անգամ բացահայտում են կոռուպցիայի եւ խախտումների հնչեղ դեպքեր, այդ դեպքերի 99%-ի մասով ոչինչ տեղի չի ունենում, որովհետեւ իրավապահ մարմինները հրատարակված փաստերի եւ վկայությունների հիման վրա իրական հետաքննություն չեն սկսում: Ի՞նչ խորհուրդ կտաք նման երկրներում գործող լրագրողներին:
– Իմ խորհուրդը նույն է: Ես այն տվել եմ նաեւ ՀԵՏՔ-ի ղեկավար Էդիկ Բաղդասարյանին, երբ հանդիպեցինք 2002 թ.-ին: Պարզապես շարունակեք գրել: Առանց ձեր հոդվածների վատ տղաները լավը չեն դառնա, եւ վատ քաղաքական գործիչները եւս լավը չեն դառնա: Դուք պետք է հավատացնեք հանրությանը, որ ձեր հոդվածները, լուսաբանումը, անկախությունը եւ խիզախությունը ի վերջո կփոխեն իրերի դրությունը՝ դանդաղ, բայց վստահ:
Եթե հանրությունը ցինիկ դառնա եւ միայն բացասական մտածի՝ պնդելով թե՝ «ոչինչ չի փոխվելու», ապա դուք՝ քաղաքացիներդ, արժանի չեք այդ լրագրողների լուսաբանմանը: Դա ձեր՝ Հայաստանի քաղաքացիների, եւ ոչ թե անկախ, քաջ ու խիզախ լրագրողների մեղքն է: Միշտ էլ կա հայկական այն մտածելակերպը, թե «մենք ոչինչ չենք կարող անել», «այս ամենը, ինչպես միշտ, գործարք է», «խեղճ-խեղճ մենք»: Այս մտածելակերպով ոչ մի բան էլ չի փոխվի: Դուք պետք է այդ ամենի մասը դառնաք, եւ ես չեմ խոսում փողոցները գրավելու, բողոքի ակցիաների, պատուհանները կոտրելու մասին: Ես խոսում է քվեարկելու, վերահսկելու, ձեր թաղամասում, ձեր համայնքում, ձեր քաղաքում կատարվող իրադարձություններին մասնակցելու մասին:
Իսկ երբ տեղում է գտնվում Գլոբի թղթակիցը, մեր ընթերցողներն ավելի լավ են տեղեկացված, քանի որ նրանք ստանում են այնտեղ կատարվող իրադարձության «Բոստոնյան ընկալումը»: 1988 թ. Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ մեր Մոսկվայի թղթակից Դեվիդ Ֆիլիպովը Հայաստան մեկնեց: Ու չնայած մյուս խոշոր թերթերը՝ Թայմսը եւ Հերալդը, տպագրեցին իրենց հոդվածները, Դեվիդի հոդվածն առանձնանում էր, որովհետեւ նա զրուցել էր մարդկանց հետ, ովքեր ընտանիք, հարազատներ ունեին Բոստոնում կամ Մասաչուսեթս նահանգում: Այդ ճգնաժամը ավելի լավ ես հասկանում, երբ գիտես, որ այնտեղ քեզ հարազատ կամ ծանոթ մարդիկ են ապրում:
Հպարտ եմ ասել, որ հետաքննող լրագրությունը շարունակում է կարեւոր լինել: Բոստոն Գլոբում շարունակում է գործել «Spotlight» թիմը, նրանք շարունակում են ուշադրության կենտրոնում պահել մեր համայնքի համար կարեւոր խնդիրները:
– Դուք երեք անգամ արժանացել եք Պուլիտցերյան մրցանակի: Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք այն երիտասարդներին, ովքեր այսօր ցանկանում են լրագրող դառնալ:
– Լրագրող դառնալով՝ դուք այնքան գումար չեք վաստակի, եթե աշխատեք որպես փաստաբան, ճարտարագետ կամ գործարար: Բայց դա մի կողմ դնենք: Լրագրողի մասնագիտությունը ձեզ թույլ է տալիս ներգրավված լինել մարդկանց կյանքում, եւ դու նույնքան կարեւոր ես նրանց կյանքում, որքան պաշտոնյան կամ ոստիկանությունը:
Իրականում, որոշ իմաստով դու առավել կարեւոր ես նրանց համար, քան պաշտոնյան կամ ոստիկանը, քանի որ նրանք մաս են կազմում այս կամ այն կազմակերպության, հաստատության, որը ցանկանում է ճշտի կամ ստի միջոցով հավերժացնել ինքն իրեն: Թերթը դրա կարիքը չի զգում: Անկախ եւ ազատ թերթը միշտ էլ լինելու է, եւ լրագրողը կախված չէ այս կամ այն կառավարական կազմակերպությունից, կուսակցությունից, եւ թղթակցի վրա ազդեցություն են թողնում միայն լրագրության վարպետության սկզբունքները եւ ուղեցույցները:
Լրագրության վարպետությունը պարտադրում է, որ դու արդար ու կատարյալ աշխատես: Կատարյալ ասելով՝ նկատի ունեմ շարունակել հարցեր տալ, բացահայտել ինքներդ ձեզ եւ օգտագործել ձեր կրթությունը, փորձը եւ դաստիարակությունը:
Կարծում եմ՝ հայ կամ ներգաղթյալ լինելը որոշ իմաստով օգնում է, որովհետեւ դու պայքարող ես: Դու գիտես, թե ինչ է անարդարությունը եւ դա մտահոգում է քեզ: Եթե դու ունես աշխարհի բոլոր փողերը, դու չես կարող լավ լրագրող դառնալ, որովհետեւ չես կարող զգալ այն անարդարությունը, որը զգում են բռնապետության կամ պատերազմի զոհ դարձածները: Դու իսկապես չես կարող դա զգալ: Երբ զգում ես անարդարությունը, դա ստիպում է քեզ ավելի շատ աշխատել՝ այդ պատմությունը այնքան գրավիչ ձեւով ներկայացնելու համար, որքան դա հնարավոր է, բայց միեւնույն ժամանակ ազնիվ մնալով: Ազնվությունն այն է, երբ համոզված ես, որ պատմությունը ճիշտ ես հասկացել, որ կատարվածը մեկ անձի կամ մեկ կուսակցության մեղքը չէ: Դու չես մարդկանց լավը եւ վատը անվանել: Աշխարհը իրականում մոխրագույն է, ոչ թե սեւ ու սպիտակ: Այն ավելի քան մոխրագույն է:
Boston Globe-ի խմբագիր Մարթի Բարոնը շնորհավորում է Սթիվեն Քյուրքչյանին 2003 թվականին՝ Պուլիտցերյան մրցանակի կապակցությամբ Boston Globe-ի խմբագիր Մարթի Բարոնը շնորհավորում է Սթիվեն Քյուրքչյանին 2003 թվականին՝ Պուլիտցերյան մրցանակի կապակցությամբԼուսանկարը` Charles Krupa/AP
Կարծում եմ՝ այսքան տարի ներգրավված լինելով այդ գործում, կարող եմ ասել, որ լավ կյանք եմ ապրել, քանի որ մասնակցել եմ ոչ թե պաշտոնյաների, նախագահների կամ նրանց կուսակցությունների ղեկավարների, այլ փոքր մարդկանց մտահոգությունները, գանգատները, դժգոհությունները վեր հանելու գործին:  Փոքր մարդիկ, ովքեր մտահոգված են, որ իրենց երեխաները լավագույն բուժումը չեն ստանում հիվանդանոցում կամ լավագույն կրթությունը չեն ստանում դպրոցում, կամ նրանց վախեցնում են փողոցում, քանի որ  ոստիկանությունը ուշադրություն չի դարձնում:
Կարծում եմ, հայ լինելը, Բոստոնում հայկական ընտանիքում մեծանալը, շատ փող չունենալը, միջին խավից ցածր մակարդակում ապրելը եւ տեսնելը, թե ինչքան շատ են մարդիկ աշխատում, որպեսզի սնունդ ունենան, որպեսզի վստահ լինեն, որ իրենց տունը մաքուր է, եւ ամենակարեւորը՝ համոզվեն, որ իրենց երեխաներն ուսում են ստանում եւ պաշտպանված են: Սա էր իմ նպատակը 1950-ականներին եւ այդ նպատակը այդքան տարի անց նույն է իմ թաղամասում: Այնտեղ, որտեղ ժամանակին ապրում էին հայերը, հիմա ասիացիներ են, որտեղ մի ժամանակ ապրում էին հրեաները, այժմ աֆրիկյան երկրների բնակիչներն են կամ նոր ներգաղթած իռլանդացիները կամ իտալացիները: Սա ներգաղթյալների թաղամաս է, բայց նրանք բոլորը դեռեւս այն համոզմունքին են, որ «ես կարող եմ Ամերիկայում իմ ընտանիքի մասին ավելի լավ հոգ տանել, քանի իմ հայրենիքում, որովհետեւ պետությունը պաշտպանում է անհատներին, եւ մամուլը շարունակելու է այնպես անել, որպեսզի պետությունը, իշխանությունը ուշադրության կենտրոնում պահի անհատին»:
-Դուք բազմաթիվ հոդվածներ եք գրել Հայոց ցեղասպանության մասին: Անցած տարի լրացավ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, եւ շատերը կարծում են, որ 2015-ը շրջադարձային պահ դարձավ, որից հետո մենք սկսեցինք ավելի շատ մտածել մեր ինքնության մասին: Ո՞րն է հայի կերպարը Ձեզ համար: Արդյո՞ք հայը պետք է խոսի հայերեն, թե դա պարտադիր չէ: Արդյո՞ք նա պետք է անպայման քրիստոնյա լինի:
– Թույլ տվեք անկեղծ լինել: Մենք չենք խոսում նույն լեզվով այստեղ՝ Ուոթերթաունում, ինչպես դուք խոսում եք Երեւանում: Այսպիսով, լեզուն որոշիչ չէ, չնայած ես շատ եմ ամաչում, որ չեմ սովորել իմ մոր եւ հոր գեղեցիկ լեզուն: Որքան ծաղրելի է այն անձնավորությունը, որին մարդիկ համարում են հաջողակ ամերիկահայ, բայց չի կարող խոսել իր մայրենի լեզվով: ԱՄՈ՛Թ: (Այս բառն ասում է հայերեն-Մեդիամաքս): Եթե ես ապրեի եւս հարյուր տարի, հայերեն կսովորեի ոչ թե այն պատճառով, որ հաղորդակցվեի հայ պաշտոնյաների հետ, այլ որ կարողանայի ընթերցել 1800-ականների հայերենը, եկեղեցու բնօրինակ փաստաթղթերը: Դա է իմ պատկերացմամբ մշակույթը, որն ինձ հպարտանալու առիթ է տալիս:
Ես գիտեմ, թե ինչ է ինձ համար նշանակում հայ լինելը: Դա նշանակում է  հպարտություն, մեծ հպարտություն ՝ հասնելու մեծ նվաճումների իմ ընտանիքի, իմ համայնքի, իմ եկեղեցու, իմ մեծ գերդաստանի, ՅԱՆ ընտանիքի, Քյուրքչյան-Գասպարյան ընտանիքի համար: Ես մեծացել եմ որպես ամերիկացի, հաճախել եմ իրավագիտության ամերիկյան դպրոց: Ես գիտեի՝ ինչ է նշանակում հայ լինել, բայց դա մի բան էր, որն այրում էր ինձ ներսից: Դրանք կարգախոսներ էին՝ երբեք մի կորցրու անունդ, կորցրու ձեռքդ նախքան կկորցնես անունդ, երկու հայ միասին կստեղծեն նոր Հայաստան: Հրաշալի մտքեր, որոնք մեզ ասել է Սարոյանը: Դրանք ճշմարտություն էին ինձ համար, քանի որ ճշմարիտ էին իմ ընտանիքի եւ իմ տան ներսում:
Եթե ես կռվում էի երկու քույրերիս հետ, մայրս բարձրացնում էր իր ձեռքը: «Հինգ մատ»,- ասում էր նա: Դա նշանակում էր՝ եթե երկու մատները կամ մեկ մատը վնասվեն, ձեռքը չի աշխատի, եւ պետք է բոլոր մատները միասին աշխատեն: Բոլոր այս խոսքերը ճիշտ են, եւ դրանք գոյություն ունեն բոլոր ընտանիքներում: Կա մի բան, որը մեր ազգը կենդանի է պահելու եկող հազարամյակների ընթացքում, եւ դա մեր հպարտությունն է, ողջ մնալու հպարտությունը: Մենք տեսնում ենք դա միմյանց աչքերում, մեր եկեղեցիներում:
Սթիվեն Քյուրքչյանի հայրը՝ Անուշավանը՝ մայրիկի եւ հորաքրոջ հետ 1920 թվականինՍթիվեն Քյուրքչյանի հայրը՝ Անուշավանը՝ մայրիկի եւ հորաքրոջ հետ 1920 թվականինԼուսանկարը` Սթիվեն Քյուրքչյանի արխիվից
Ես մեծացել եմ՝ լինելու ամերիկացի, չնայած ես հպարտ եմ հայ լինել: Ես ամբողջությամբ հայ եմ, իմ ողջ ԴՆԹ-ն հայկական է: Իմ պապը, ում անունը ժառանգել եմ, սպանվեց Ցեղասպանության ժամանակ: Ես իմ պատմության մասին ոչինչ չգիտեի նախքան իմ հոր, ցեղասպանությունը վերապրած եւ 3-4 տարեկանում ԱՄՆ տեղափոխված մարդու հետ պատմական Հայաստան գնալս: Ես այնտեղ տեսա եկեղեցիներ եւ նրանք նման էին այն եկեղեցիներին, որոնք ես տեսել եմ Ուոթերթաուն հրապարակում: Դրանք կործանված էին, բայց դրանց մեջ արվեստ կար, խաչեր կային, հայկական խաչքարեր, որմնանկարներ: Նայում էի դրանց եւ ապշում էի, թե որքան հիասքանչ ազգ ենք մենք:
Դա ինձ կարծես շանթահարեց. «Սա ես եմ, սա իմ մասին է, իմ հայ լինելու մասին է, եւ ես ունեմ դրա կաթիլը: Իմ հայրն ուներ այդ հանճարեղության կաթիլը՝ նա հիանալի արվեստագետ էր: Այդ հանճարեղության կաթիլը մեր ընտանիքում ուրիշ ոչ մեկին չի փոխանցվել, բայց մեզ փոխանցվել է մեր ժառանգությունը: Կապ չունի, թե 1/5, 1/10, 1/100 –ով եք հայ: Դու հայ ես, որովհետեւ դա քո արյան մեջ է, դա քո պատմության մեջ է, եւ դա ճշմարիտ պատմություն է: Երբ երկու հայ միավորվում են, նրանք փնտրում են ընդհանրություններ: Նրանք չեն փնտրում բիզնես: Դուք փնտրում եք «Ո՞ր եկեղեցին եք դուք գնում: Ո՞ր հայկական դպրոցն եք դուք հաճախում, որտե՞ղ է ձեր ընտանիքն անցկացնում ամառային արձակուրդները: Ո՞ր գյուղից եք դուք: Ի՞նչ է պատահել ձեր մեծ պապին»:
Թուրքիայում հիմա շարժում է սկսվել՝ իսլամացած հայերը որոնում են իրենց արմատները: Ինչու՞: Նրանք չեն փնտրում իրենց փողերը: Պետք է հասկանալ, թե ինչը մեզ ողջ պահեց, եւ ազնիվ ասած, մեզ կենդանի պահեց մեր բարի կամքը, բարի էությունը, աշխատասիրությունը, կրթության հանդեպ մղումը: Մենք մեր պատմության հետ բերում ենք մի հիասքանչ խառնուրդ, որի համար բոլորս պետք է հպարտ լինենք: Կարծում եմ, որ այդ ճանաչումը, գիտակցումը, այդ հպարտությունն է, որ կօգնի մեզ՝ հայերիս ողջ մնալ: Անկախ նրանից, թե մենք 2 միլիոն ենք թե 10 միլիոն Արցախում, Երեւանում: Դա կարեւոր չէ: Աշխարհում միշտ էլ հայեր կլինեն: Քանի դեռ մենք գիտենք մեր պատմություն եւ ունենք մեր կենտրոնը՝ Երեւանը, մենք ողջ կլինենք:
P.S. 2015 թվականի մարտին լույս է տեսել Սթիվեն Քյուրքչյանի “Master Thieves: The Boston Gangsters Who Pulled Off the World’s Greatest Art Heist”գիրքը: Այն պատմում է մեր ժամանակների ամենահանդուգն հանցագործություններից մեկի մասին՝ 25 տարի առաջ Բոստոնի Isabella Stewart Garnder Museum գողացվեցին 500 մլն դոլար արժեք ունեցող արվեստի գործեր, ներառյալ Ռեմբրանդտի երեք կտավները: Գրքի մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ ստանալու եւ այն պատվիրելու համար կարող եք այցելել հեղինակի կայքը:

Стивен Кюркчян: “Spotlight” заботится о простых людях
Фильм «Spotlight» получил в этом году «Оскара» за лучший художественный фильм. Он основан на реальных событиях и рассказывает о работе журналистов-расследователей из газеты The Boston Globe, рассказавших о случаях педофилии в католической церкви.
Вскоре после церемонии «Оскара» мой друг Артур Мартиросян, живущий в Бостоне, написал, что одним из членов группы расследователей был Стивен Кюркчян. В 2001 году я был в Бостоне в рамках программы Momentum, и Артур отвел нас в редакцию Boston Globe на встречу со Стивеном, который тогда был «всего лишь» двукратным обладателем Пулитцеровской премии.
На этот раз, вновь благодаря посредничеству Артура, мне удалось побеседовать с трехкратным обладателем самой престижной журналистской премии в США.
– Каковы Ваши впечатления от фильма «В центре внимания» (Spotlight)?
– Фильм очень сильно передает весь ужас произошедшего с людьми, которые стали жертвами сексуального насилия. Он также очень точно отражает власть католической церкви в Бостоне, ее всесилие. Фильм рассказывает о том, что хотя нет видимых причин ставить под сомнение мудрость, авторитет и добрые дела церкви, тем не менее, нас окружают факты, доказывающие обратное.
Слишком долго правоохранительные органы, общество, и, к сожалению, газеты, воспринимали происходящее как нечто само собой разумеющееся.
В то же время, думаю, что они (авторы фильма – Медиамакс) превратно истолковали некоторые эпизоды, связанные с определенными лицами, в том числе, со мной. В некоторых фрагментах я представлен в слишком негативном свете. Мне объяснили, что «это Голливуд», которому нужно было показать, что в редакции были и отрицательные герои. Но было несправедливо и неверно выбрать сделать такой мишенью именно меня.
– Авторы связывались с Вами в процессе работы над фильмом?
– Да, в 2014 году я несколько часов рассказывал им о своей роли в этом расследовании.
Это дело получило название «Скандал Гогана». Джон Гоган – священник, который подвергал детей сексуальным домогательствам. Он много лет находился под опекой церкви. Против него не подавали жалоб в полицию, хотя в церкви знали, чем он занимается. Я также рассказал авторам фильма детали предыдущего дела с участием преподобного Джеймса Портера. О нем и группе других священников я писал еще в 1990-е.
Журналисты Boston Globe (в первом ряду) и сыгравшие их в фильме актеры (во втором ряду)Журналисты Boston Globe (в первом ряду) и сыгравшие их в фильме актеры (во втором ряду)Фото: Seacia Pavao/Open Road Films
Команда Spotlight из The Boston Globe начала разрабатывать историю Джона Гогана в 2002 году, и мы работали над ней в течение года. Я написал несколько десятков статей и получил свою третью Пулитцеровскую премию как член этой команды.
– Я читал несколько статей о фильме в российских СМ�?, и в одной из них говорилось, что показанная в фильме журналистика не смогла бы существовать в России, учитывая нынешнюю политическую конъюнктуру и ограничения свободы прессы. По-Вашему, журналистские расследования подобного масштаба возможны только в Соединенных Штатах, имеющих богатые традиции свободной прессы?
– Это глубокий, интересный и сложный вопрос. Команда, с которой я работал в The Boston Globe была сформирована по примеру команды «В поле зрения» (Insight Team), работавшей в лондонской The Sunday Times.
Любопытно, что общество не любит и не ценит журналистов. По данным опросов общественного мнения, на вопрос «Любите ли вы журналистов и симпатизируете ли прессе?» люди отвечают: «Нет, мы не любим их – они суют носы в наши дела». Однако, чтобы демократия могла существовать, общество должно быть информированным.
Работа журналистов-раследователей, в том числе – моя, не ограничивается материалами на основе пресс-релизов, рассылаемых правительством, предпринимателями или официальными лицами. В этих релизах перечисляется только все хорошее, что делают правительство или бизнес. Мы находим идеи и темы у простых людей, которые трудятся в поте лица, растят детей, платят налоги. Они не могут все бросить и начать самостоятельно освещать эти темы. Они чувствуют, что не могут в одиночку противостоять негативным явлениям, и нуждаются в таком «громкоговорителе», как мы.
Стивен Кюркчян празднует с коллегами получение Пулитцеровской премии в 1980 годуСтивен Кюркчян празднует с коллегами получение Пулитцеровской премии в 1980 годуФото: Boston Globe
Что они делают? Звонят в редакцию газеты. �? это не исключительное явление, характерное для Бостона, США, Англии или в целом Запада. Так происходит везде. В основе этого процесса – общество, которое хочет изменить свое правительство, потому что не разделяет его действия.
Во второй поправке к Конституции США говорится, что ты можешь хранить оружие, следуя определенным правилам. Граждане Америки могут покупать и хранить оружие. Это важный момент. Те, кто основал американское правительство в конце 1700-х, считали, что если мнение какой-то части граждан США будет игнорироваться, у них должна быть возможность взять в руки оружие и избавиться от репрессивной власти. Но на самом деле в истории США было крайне мало случаев, когда людям приходилось выходить с оружием на улицы, чтобы их услышали. Почему? �?з-за первой поправки к Конституции, которая закрепляет свободу прессы и слова, право доносить свое недовольство до правительства. Это очень важный, фундаментальный принцип, действующий в США.
В США верят, что правительство, какими бы полномочиями оно не обладало, имеет не больше власти, чем я сам и моя семья. Если я вижу, что что-то не так, я могу изменить это. Я не знаю, какова ситуация в России, но судя по тому, что мне приходится читать, там нет уверенности в том, что «я могу изменить это». Общество должно использовать прессу, а пресса, в свою очередь, должна выступить от имени общества и не зависеть от власти.
В Армении есть организации, и я знаком с одной, которая последние 15 лет делает прекрасную работу – это HETQ (Ассоциация журналистов-расследователей-Медиамакс).
– Да, на постсоветском пространстве и, в частности, в Армении проводятся журналистские расследования. Но разница в том, что даже если журналисты раскрывают громкие случаи коррупции, в 99% случаев за этим ничего не следует, поскольку правоохранительные органы не начинают настоящего следствия на основании опубликованных фактов и свидетельств. Что бы Вы посоветовали журналистам, работающим в таких странах?
– Этот совет я давал руководителю HETQ Эдику Багдасаряну, когда мы встречались в 2002 году – «просто продолжайте писать». Без ваших статей плохие парни не станут хорошими, и плохие политики – тоже. Вы должны убедить общество, что освещение, независимость и смелость в конце концов изменят положение дел. Медленно, но верно.
Циничное общество с негативным настроем, которое говорит, что «никогда ничего не изменится», не достойно такой работы журналистов. Это вина граждан Армении, а не независимых, храбрых и смелых журналистов. Армянских подход – «мы не можем ничего поделать», «это сговор, как всегда», «бедные-несчастные мы» – существовал всегда. С таким образом мыслей, конечно, ничего не изменится. Вы должны стать частью процесса. �? я не говорю о штурме улиц и акциях протеста. Я говорю о голосовании, о том, чтобы брать на себя ответственность – за положение дел в вашем районе, вашей общине, вашем городе.
Возможно, мы не можем сменить президента, я это понимаю, но рано или поздно, те, кто придут в политику, поймут, что общество хочет хорошего правительства, которое реагирует на его потребности. Люди хотят хорошего здравоохранения и образования, рабочих мест, хороших дорог и окружающей среды. Может потребоваться еще 20 лет, чтобы донести до правительства эту истину. Но потом эта истина никуда не денется. Билль о правах был принят в конце 1700-х годов, и 225 лет спустя он продолжает оставаться базовым документом, на который ссылаются как прогрессивисты, так и консерваторы.
– Вы занимаетесь журналистикой уже около 50 лет и стали свидетелем множества перемен в профессии. Каковы самые значительные достижения и потери?
– Самая серьезная потеря заключается в том, что люди перестали покупать печатную прессу и использовать ее для размещения рекламных объявлений, как это было прежде. Прежде чем интернет стал движущей силой, люди, желающие купить дом, снять квартиру или найти работу, искали объявления в в специальном разделе газеты.
Газеты были площадками, люди читали нас, частично ради объявлений, но и ради наших материалов тоже. Теперь наши доходы резко сократились. Сегодня у нас по-прежнему множество читателей, но только в Сети.
Проблема в том, что доходы от рекламы в интернете намного меньше, чем в газете. Реклама в интернете пока не достигла уровня эффективности, которой обладали печатные газеты. Так как газеты не приносят прибыли, начинаются сокращения. В свое время в The Boston Globe трудилось более 500 редакционных сотрудников (конечно, не все из них были журналистами). У нас были корреспондентские пункты за рубежом, большое бюро в Вашингтоне. Сегодня мы сократили вашингтонское бюро и закрыли иностранные корпункты. Мы продолжаем использовать материалы информагентств, но они универсальны для жителей Бостона, Оклахомы или Лос-Анджелеса.
Стивен Кюркчян в 2001 году Стивен Кюркчян в 2001 годуФото: Ара Тадевосян
А когда на месте был наш корреспондент, люди были лучше информированы, поскольку получали «бостонский взгляд» на события. В 1988 году, после землетрясения в Спитаке, наш московский корреспондент Дэвид Филипоф поехал в Армению. В других крупных газетах – Times, Herald – тоже были публикации, но статья Дэвида была особенной, потому что он поговорил с людьми, у которых были семьи, родные в Бостоне или штате Массачусетс. Ты проникаешься проблемой лучше, когда понимаешь, что она коснулась твоих знакомых или близких.
Я горжусь тем, что журналистские расследования продолжают оставаться важными. Команда Spotlight продолжает работать в The Boston Globe, держая в центре внимания проблемы, важные для нашей общины.
– Вы трижды удостаивались Пулитцеровской премии. Что бы Вы посоветовали молодым людям, которые сегодня мечтают стать журналистами?
– Став журналистом, вы не будете зарабатывать как юристы или бизнесмены. Но оставьте это в стороне. Профессия журналиста позволит вам участвовать в жизни людей: ты получаешь значимость в их жизни, как, например, чиновники или полиция.
На самом деле, в некотором смысле ты для них даже важнее. Потому что чиновники и полицейские являются частью организаций, которые всеми правдами и неправдами стремятся увековечить себя. А газете это не нужно. Свободная и независимая пресса будет всегда, и журналисты не зависят от тех или иных правительственных структур и партий. На журналиста влияют только принципы и правила журналистского профессионализма. А он требует, чтобы ты работал справедливо и с полной отдачей. Я имею в виду, что ты должен продолжать задавать вопросы, раскрывать себя, использовать свои знания, опыт и воспитание.
Думаю, быть армянином или эмигрантом помогает в этом деле, потому что ты готов к борьбе. Ты знаешь, что такое несправедливость, и она задевает тебя. Нельзя быть хорошим журналистом, если тебе принадлежат все деньги мира, ибо что ты будешь неспособен видеть несправедливость, которую терпят жертвы диктатур и войн. Ты, правда, не сможешь этого понять. Когда ты видишь несправедливость, то начинаешь работать еще упорнее, чтобы сделать статью как можно привлекательнее, но при этом стараешься оставаться честным. Честность – это когда ты уверен, что правильно понял историю, что произошедшее – не вина одного человека или одной организации. Не тебе решать, кто плохой, а кто – хороший. Этот мир на самом деле не черно-белый, он – серый. Достаточно серый.
Редактор Boston Globe Марти Барон поздравляет Стивена Кюркчяна с получением Пулитцеровской премии в 2003 годуРедактор Boston Globe Марти Барон поздравляет Стивена Кюркчяна с получением Пулитцеровской премии в 2003 годуФото: Charles Krupa/AP
Думаю, работая столько лет в этой сфере, я могу сказать, что прожил хорошую жизнь, потому что писал о заботах, жалобах и недовольствах простых людей, а не чиновников, президентов или руководителей партий. Простых людей, которые переживают, что их детей не очень хорошо лечат в больнице, не дают лучшее образование в школе, или обижают на улице, потому что полицейский не обратил на это внимания.
Будучи армянином, я рос в Бостоне, в армянской семье, у которой было не очень много денег. Мы жили среди людей с уровнем жизни ниже среднего. Я видел, как много людям приходится работать, чтобы покупать еду, быть уверенными, что дома у них все в порядке, что их дети получают хорошее образование и защищены. Так было в 50-х, и так остается до сих пор. Там, где раньше жили армяне, сегодня ютятся азиаты, на месте евреев – африканцы или приезжие ирландцы и итальянцы. Это квартал иммигрантов, но все они верят в одно: «В Америке я могу обеспечить своей семье лучшую жизнь, чем на родине, потому что здесь личность защищена государством, и пресса продолжит делать все, чтобы человек оставался в центре внимания государства и власти».
– Вы немало писали о Геноциде армян. В прошлом году исполнилась сотая годовщина Геноцида, и многие считают, что 2015 год стал поворотным моментом, после которого мы начали серьезнее думать о своей идентичности. Каков образ армянина для Вас? Должен ли он говорить по-армянски, или это необязательно? Должен ли он непременно быть христианином?
– Позвольте мне быть откровенным. Мы не говорим в Уотертауне на том же армянском, на котором вы говорите в Ереване. Так что язык – не определяющий фактор, хотя я очень стыжусь, что не выучил прекрасный язык своих родителей. Амот! (Стыдно!-арм.-Медиамакс). Если бы я мог прожить еще сто лет, я бы выучил армянский язык. �? не для того, чтобы говорить с власть придержащими в Армении, а чтобы получить возможность читать армянские тексты 1800-х годов, церковные документы в оригинале.
Я знаю, что для меня значит быть армянином. Это гордость, большая честь – добиться больших достижений для моей семьи, общины, церкви, моего рода, людей с фамилией на ЯН, для семьи Кюркчян-Гаспарян. Я вырос как американец, ходил в американскую юридическую школу. Я знал, что значит быть армянином, но это горело у меня меня внутри. Это были лозунги: никогда не забывай своего имени, лучше потерять руку, чем свое имя, «двое армян вместе могут создать новую Армению». Прекрасные мысли, которые оставил нам Сароян. Для меня это было истиной, потому что это было истинно для моей семьи.
Когда мы ссорились с сестрами, мама поднимала руку и говорила: «Пять пальцев». Это означало, что если повредить один или два пальца на руке, рука не сможет работать, и все пальцы должны действовать заодно. Все это – правда, это есть во всех наших семьях. Есть нечто, что наш народ сохранит в течение следующих тысячелетий – это наша честь, гордость за то, что мы живы. Мы видим это в глазах друг друга, в наших церквах.
Отец Стивена Кюркчяна Анушаван в 1920 году с матерью и тетей Отец Стивена Кюркчяна Анушаван в 1920 году с матерью и тетейФото: �?з архива Стивена Кюркчяна
Я вырос, чтобы быть американцем, хотя я горд быть армянином. Я абсолютный армянин, всем составом ДНК. Мой дед, чье имя я унаследовал, был убит во время Геноцида. Я ничего не знал о своей истории, пока не побывал в исторической Армении вместе с отцом, который выжил во время Геноцида и был перевезен в США, когда ему было 3-4 года. Там я увидел церкви, и они напомнили мне те, что стоят на площади Уотертауна. Они были разрушены, но в них было искусство, кресты, армянские хачкары, орнаменты. Я смотрел на все это и поражался – какой же восхитительный мы народ!
Это был как удар молнии: «Это я! Это обо мне, о том, что я – армянин, во мне есть частичка всего этого». В моем отце была эта частица гениальности, он был прекрасным художником. Эта частичка гениальности не передалась больше никому в нашей семье, но до нас дошло наше наследие. Неважно, насколько ты армянин – на 1/5, 1/10, или 1/100. Ты армянин, потому что это у тебя в крови, в твоей истории, это правдивая история. Когда двое армян собираются, они начинают искать что-то общее. Они не ищут бизнеса. Вы спрашиваете: «В какую церковь вы ходите? Какую армянскую школу посещаете? Где проводите летние каникулы? �?з какой вы деревни? Что случилось с вашим дедом?».
В Турции сейчас началось движение – исламизированные армяне ищут свои корни. Почему они не ищут денег своих предков? Нужно понимать, что сохранило нам жизнь. �?, откровенно говоря, это наша добрая воля, доброта души, трудолюбие, стремление к образованию. Мы несем вместе со своей историей прекрасную смесь, которой нам следует гордиться. Думаю, это понимание, осознание, эта гордость помогут нам, армянам, сохраниться. Независимо от того, сколько нас – 2 миллиона, или 10, в Арцахе или Ереване. Это неважно. В мире всегда будут армяне. Пока мы знаем свою историю, и у нас есть своей центр – Ереван, мы будем жить.
P.S. В марте 2015 года Стивен Кюркян издал книгу “Master Thieves: The Boston Gangsters Who Pulled Off the World’s Greatest Art Heist”, которая рассказывает об одном из самых дерзких преступлений нашего времени – 25 лет назад из бостонского Isabella Stewart Garnder Museum были украдены произведения искусства на сумму в 500 млн долларов, включая три картины Рембрандта. Прочитать о книге подробнее и заказать ее можно на сайте автора.