Թուրքիայում կրկին որոշել են Գալիպոլիի միջոցառումներն անցկացնել մարտի 18-ին
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո թուրքական իշխանությունները որոշում են կայացրել 2016 թվականի Գալիպոլիի ճակատամարտի 101 ամյակի միջոցառումներն ավանդականի պես անցկացնել մարտի 18-ին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ արդեն արվել է տոնակատարությունների առաջին փորձը: Իսկ միջոցառումների վերջանական փորձերը կարվեն մարտի 16-ին և 17-ին: 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները ստվերելու նպատակով պաշտոնական Անկարան հայտարարեց Գալիպոլիի 100 ամյակի միջոցառումներ ապրիլի 24-ին անցկացնելու մասին: Նախկինում, սակայն, այդ տոնակատարությունները երբևէ այդ օրը չէին անցկացվել. Գալիպոլիի միջոցառումները նշվել էին մարտի 18-ին: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի քան 100 երկրների ղեկավարների, այդ թվում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին հրավեր էր ուղարկել՝ ապրիլի 24-ին գտնվելու Գալիպոլիում: Այդուհանդերձ, թուրքական դիվանագիտական հերթական խաղը չպսակվեց հաջողությամբ, քանի որ մեծ տերությունների ղեկավարները գլխավորապես նախընտրեցին 2015 թվականի ապրիլի 24-ին գտնվել Հայաստանում՝ հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Իսկ Գալիպոլիի միջոցառումներով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ստվերելու թուրքական ձախողված հնարքն ապացուցեց, որ Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս չունեն անհրաժեշտ քաջություն և քաղաքական հասունություն առերեսվելու պատմական իրողությանը:

В Турции снова решили отметить день сражения при Галлиполи 18-го марта
После 100-летия Геноцида армян в Турции снова решили отметить день сражения при Галлиполи 18- го марта. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
Уже начаты первые репетиции по отмечанию 101-й годовщины сражения при Галлиполи. Генеральная репетиция состоится 16-17-го марта. В 2015 году, с целью затмить мероприятия к 100-летию Геноцида армян, в Турции решили отметить день сражения при Галлиполи 24-го апреля, хотя ранее такого никогда не было. День сражения при Галлиполи всегда отмечался 18-го марта. В прошлом году ;президент Турции эрдоган пригласил на эти торжества руководителей более 100 стран, в том числе, президента Армении Сержа Саргсяна. Тем не менее, эта дипломатическая уловка не увенчалась успехом, руководители мнгих больших держав предпочли в этот день находиться в Армении, где почтилии память жертв Геноцида армян.
Эта неудачная попытка турецких властей затмить мероприятия к 100-летию Геноцида армян празднованием даты событий при Галлиполи доказала, что турецкие власти не имеют достаточной храбрости и политической зрелости, чтобы взглянуть в лицо собственной истории.