Թուրքիայում կրկին որոշել են Գալիպոլիի միջոցառումներն անցկացնել մարտի 18-ին
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո թուրքական իշխանությունները որոշում են կայացրել 2016 թվականի Գալիպոլիի ճակատամարտի 101 ամյակի միջոցառումներն ավանդականի պես անցկացնել մարտի 18-ին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ արդեն արվել է տոնակատարությունների առաջին փորձը: Իսկ միջոցառումների վերջանական փորձերը կարվեն մարտի 16-ին և 17-ին: 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները ստվերելու նպատակով պաշտոնական Անկարան հայտարարեց Գալիպոլիի 100 ամյակի միջոցառումներ ապրիլի 24-ին անցկացնելու մասին: Նախկինում, սակայն, այդ տոնակատարությունները երբևէ այդ օրը չէին անցկացվել. Գալիպոլիի միջոցառումները նշվել էին մարտի 18-ին: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի քան 100 երկրների ղեկավարների, այդ թվում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին հրավեր էր ուղարկել՝ ապրիլի 24-ին գտնվելու Գալիպոլիում: Այդուհանդերձ, թուրքական դիվանագիտական հերթական խաղը չպսակվեց հաջողությամբ, քանի որ մեծ տերությունների ղեկավարները գլխավորապես նախընտրեցին 2015 թվականի ապրիլի 24-ին գտնվել Հայաստանում՝ հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Իսկ Գալիպոլիի միջոցառումներով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ստվերելու թուրքական ձախողված հնարքն ապացուցեց, որ Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս չունեն անհրաժեշտ քաջություն և քաղաքական հասունություն առերեսվելու պատմական իրողությանը:

Turkey again to hold events on Gallipoli battle on March 18
After the 100th anniversary of the Armenian Genocide Turkish authorities made a decision to hold events on 101th anniversary of Gallipoli Battle traditionally on March 18.
‘Armenpres’ reports citing Anadolu agency that the first repetition of the events has already been made. The last repititions of the events will be carried out on March 16-17. Offiial Ankara announced on holding the events on 100th anniversary of Gallipoli Battle on April 24 by the purpose to overshadow the events in memory of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. However, previously the mentioned events had never been counducted on March 18.
Turkish President Recep Tayyip Erdoğan invited heads of more than 100 countries, including Armenia President Serzh Sargsyan to attend the events on Gallipoli battle on April 24. Anyway, the regular Turkish diplomatic trick did not have a sussess as leaders of the Super Powers primarily preferred to visit Armenia on April 24 to commemorate the memory of victims of the Armenian Genocide.