Անթիլիասը Սիսի կաթողիկոսարանի հարցով պատրաստ է դիմել ՄԻԵԴ
Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը մտադիր է Սիսի պատմական կաթողիկոսության վերադարձի հայցով դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, եթե Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը շարունակի այս գործի քննության ձգձգումը։ Ըստ Armradio-ի` նման մոտեցում է որդեգրվել մարտի 5- ին Ժնեւում այս հայցով զբաղվող իրավական հանձնախմբի հանդիպման ժամանակ։
Քննարկման ժամանակ նշվել է, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանն իրավասու է որոշել իրեն ուղղված հայցի քննությունը՝ ըստ առաջնահերթության, ուստի չի բացառվում, հաշվի առնելով գործի քաղաքական բնույթը, որդեգրի հայցի քննության ձգձգման քաղաքականություն։ Անթիլիասի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ նման դեպքեր Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի պրակտիկայում կան։
Հաղորդագրության մեջ նաեւ հիշեցվում է, որ դատական հայցը ներկայացվել է 2015- ի ապրիլի 27- ին։ «Միջազգային օրենսդրության եւ 1923 թվականի Լոզանի դաշնագրի համաձայն՝ Թուրքիայի կառավարությունը պարտավոր է կաթողիկոսարանի կալվածքը վերադարձնել, որպեսզի գործածվի կրոնական պաշտամունքի համար։ Հիշյալ դատաքննությունն արագացնելու նպատակով՝ կաթողիկոսարանի փաստաբանը վերջերս հուշագիր է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով դատական լսումների օր նշանակել։ Եթե Թուրքիայի կառավարությունը կամավոր չվերադարձնի Սիսի կաթողիկոսարանը, կամ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը չորոշի վերադարձնել այն, ինչպես նախապես հայտարարել էր Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսը, հիշյալ հայցը կներկայացվի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, որի վճիռը Թուրքիան պարտավոր է կատարել»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

По вопросу Католикосата Сиса Антилиас готов обратиться в ЕСПЧ
Католикосат Великого Дома Киликийского по вопросу возвращения исторического католикосата Сиса намерен обратиться в Европейский суд по правам человека, если Конституционный суд Турции  будет продолжать затягивать это дело. Как передает Armradio, такой подход был проявлен на встрече 4 марта в Женеве правовой комиссии,  занимающейся этим иском.
В ходе обсуждения было отмечено, что Конституционный суд Турции правомочен определить расследование адресованного ему иска  по приоритетности, посему не исключено, что, учитывая политический характер дела, он изберет политику затягивания обсуждения вопроса. В распространенном Антилиасом сообщении отмечается, что подобные случаи в практике Конституционного суда Турции имеются.
В сообщении напоминается также, что судебный иск был представлен 27 апреля 2015 года. «Согласно международному законодательству и Лозаннскому договору 1923 года правительство Турции обязано возвратить угодья Католикосата для использования в религиозных целях. С целью ускорения указанного судебного разбирательства адвокат Католикосата недавно представил меморандум в Конституционный суд Турции, требуя назначить день судебных слушаний.  Если правительство Турции не возвратит добровольно Католикосат Сиса, либо Конституционный суд Турции не примет решение о его возвращении указанный иск,  как изначально заявил Его  Святейшество Католикос Арам I, указанный иск будет представлен в Европейский суд по правам  человека, вердикт которого Турция обязана выполнить», – говорится в сообщении.