Այսօր Եվրոպան կքննարկի Սիրիայի իրավիճակը
Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Մարկ Էյրոն մարտի 4-ին Փարիզում սիրիական թեմայով բանակցություններ կանցկացնի Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի արտգործնախարարներ Ֆիլիպ Համոնդի և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ։ Այս մասին armradio.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է TASS գործակալությունը՝ հղում անելով Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությանը։
«Հանդիպումը պետք է թույլ տա քննարկել իրավիճակը՝ կապված Սիրիայում կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների իրագործման հետ, որը պետք է լիովին պահպանվի։ Կքննարկվի նաև Սիրիայում մարդասիրական իրավիճակը»,- ասվում է հայտարարությունում։
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, նախարարները մտադիր են հիշեցնել, որ օգնությունը պետք է առանց որևէ սահմանափակման մատակարարվի Սիրիայի ողջ տարածքով՝ համապատասխան միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների և ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի։ Փարիզում կքննարկվի նաև ՄԱԿ-ի հովանու ներքո միջսիրիական բանակցությունների հարցը։

Сегодня Европа обсудит ситуацию в Сирии
Министр иностранных дел Франции Жан-Марк Эйро 4 марта проведет переговоры по тематике Сирии с министрами �?Д Великобритании и Германии Филиппом Хамондом и Франком-Вальтером Штайнмайером. Об этом, как передает armradio.am, сообщает агентство TASS со ссылкой на М�?Д Франции.
«Встреча должна позволить обсудить ситуацию в связи с реализацией договоренностей о прекращении огня в Сирии, которое должно полностью соблюдаться. Будет обсуждена также гуманитарная ситуация в Сирии», – говорится в заявлении.
Как отмечается в документе, министры намерены напомнить, что помощь без каких либо ограничений должна доставляться по всей территории Сирии в соответствии с положениями международного гуманитарного права и резолюций СБ ООН. В Париже будет обсужден также вопрос межсирийских переговоров под эгидой ООН.