«Հայությունը ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ավարտին» խորագրով խորհրդաժողով Գերմանիայում
Եվրոպայի հայերի համագումարի նախաձեռնությամբ, մարտի 4-6-ը Գերմանիայի Դույսբուրգ ավանում տեղի է ունենալու հայության հիմնահարցերին նվիրված գիտահետազոտական խորհրդաժողով՝ «Հայությունը ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ավարտին» ընդհանուր խորագրով, ուր քննարկման նյութ են դառնալու, այնպիսի թեմաներ ինչպիսիք են.
– Ցեղասպանություն և պահանջատիրություն,
– Հայկական պահանջատիրությունը, Արևմտյան Հայաստանը և միջազգային օրենքը,
– Հայոց ցեղասպանության 100-տարելիցի առիթով, անցյալ մեկ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքները, նրա քաղաքական գնահատականը և ապագա գործունեության հեռանկարները,
– Հայաստանի Հանրապետության իրավիճակը և նրա զարգացման հեռանկարները,
– Արցախի հիմնահարցի լուծման ընթացքը եւ հեռանկարները,
– Սփյուռք, սահմանումներ, խնդիրներ, հեռանկար,
– Միջին Արեւելքի հայկական համայնքների դրությունը,
– Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների ներկա վիճակը և ներդաշնակ գործունեության համար անհրաժեշտ փոփոխությունները,
– Տարածաշրջանային զարգացումները եւ մեր անելիքները,
– Թուրքիան եւ տարածաշրջանային զարգացումները,
– Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական դիրքը 21-դարում եւ փոքրամասնությունների հանդեպ վարած նրա քաղաքականությունը:
Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են Եվրոպայի հայերի համագումարի տեղեկատվական գրասենյակից:
Յուրաքանչյուր նիստի ավարտին քննարկման են դրվելու ներկայացված հարցերը, և եզրափակիչ քննարկումից հետո, լինելու է բանաձեւերի ընդունում:
Խորհրդաժողովի ընթացքում զեկուցումներ են լինելու Գերմանիայի և Ռուսաստանի ու նաև համառոտ կերպով եվրոպական մյուս երկրների հայկական համայնքների մասին:
Խորհրդաժողովին զեկուցումներով հանդես են գալու Եվրոպայի տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, Շվեդիայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից ու Թուրքիայից այցելած պատվիրակներ: Մի քանի երկրներից կզեկուցեն նաև ինտերնետային կապի միջոցով:
Խորհրդաժողովի բացումը կատարվելու է Եվրոպայի Հայերի Համագումարի նախագահ Կարո Հակոբյանի խոսքերով և Տենոր Մասիս Առաքելյանի Կոմիտասյան մի քանի երգերով:
Խորհրդաժողովի ընթացքում նախատեսված է ազատ մտքերի փոխանակման հնարավորություն, երկխոսություններ ու նաև հանդիպում տեղի հայ համայնքի հետ:

Germany to host forum entitled “Armenians at the End of the Centennial of the Armenian Genocide”
At the initiative of the Assembly of Armenians of Europe, on 4-6 March, the German town of Duisburg will host a research forum devoted to Armenian issues with the title “Armenians at the End of the Centennial of the Armenian Genocide”. The topics of the forum will be:
-Genocide and statement of claims;
-Armenians’ statements of claims, Western Armenia and international law;
-Activities carried out on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide over the past year, the political evaluation of those activities and the future perspectives;
-The state of the Republic of Armenia and the perspectives for its development;
-The process of and perspectives for the resolution of the Artsakh issue;
-Diaspora: definitions, problems, perspectives;
-The state of Armenian communities in the Middle East;
-The current state of Armenia-Diaspora relations and the changes required for working in harmony;
-Regional developments and our actions;
-Turkey and the regional developments;
-The geopolitical position of Turkey in the 21st century and its policy on minorities.
This is what the information office of the Assembly of Armenians of Europe reported to Hayern Aysor.
Each session will be followed by a discussion on the presented issues, and the final discussion will be followed by the adoption of a resolution.
There will also be speeches devoted to the Armenian communities of Germany and Russia and other countries across Europe.
Among the speakers will be delegates from Armenia, Sweden, France, Russia, Great Britain and Turkey. Some delegates will also give their speeches via the Internet.
The forum will be launched with an opening speech by President of the Assembly of Armenians of Europe Karo Hakobyan and performances of some songs of Komitas by tenor Masis Arakelyan.
The participants of the forum will also have the opportunity to exchange their ideas, engage in dialogues and meet with representatives of the local Armenian community.