«Հայությունը ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ավարտին» խորագրով խորհրդաժողով Գերմանիայում
Եվրոպայի հայերի համագումարի նախաձեռնությամբ, մարտի 4-6-ը Գերմանիայի Դույսբուրգ ավանում տեղի է ունենալու հայության հիմնահարցերին նվիրված գիտահետազոտական խորհրդաժողով՝ «Հայությունը ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ավարտին» ընդհանուր խորագրով, ուր քննարկման նյութ են դառնալու, այնպիսի թեմաներ ինչպիսիք են.
– Ցեղասպանություն և պահանջատիրություն,
– Հայկական պահանջատիրությունը, Արևմտյան Հայաստանը և միջազգային օրենքը,
– Հայոց ցեղասպանության 100-տարելիցի առիթով, անցյալ մեկ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքները, նրա քաղաքական գնահատականը և ապագա գործունեության հեռանկարները,
– Հայաստանի Հանրապետության իրավիճակը և նրա զարգացման հեռանկարները,
– Արցախի հիմնահարցի լուծման ընթացքը եւ հեռանկարները,
– Սփյուռք, սահմանումներ, խնդիրներ, հեռանկար,
– Միջին Արեւելքի հայկական համայնքների դրությունը,
– Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների ներկա վիճակը և ներդաշնակ գործունեության համար անհրաժեշտ փոփոխությունները,
– Տարածաշրջանային զարգացումները եւ մեր անելիքները,
– Թուրքիան եւ տարածաշրջանային զարգացումները,
– Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական դիրքը 21-դարում եւ փոքրամասնությունների հանդեպ վարած նրա քաղաքականությունը:
Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են Եվրոպայի հայերի համագումարի տեղեկատվական գրասենյակից:
Յուրաքանչյուր նիստի ավարտին քննարկման են դրվելու ներկայացված հարցերը, և եզրափակիչ քննարկումից հետո, լինելու է բանաձեւերի ընդունում:
Խորհրդաժողովի ընթացքում զեկուցումներ են լինելու Գերմանիայի և Ռուսաստանի ու նաև համառոտ կերպով եվրոպական մյուս երկրների հայկական համայնքների մասին:
Խորհրդաժողովին զեկուցումներով հանդես են գալու Եվրոպայի տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, Շվեդիայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից ու Թուրքիայից այցելած պատվիրակներ: Մի քանի երկրներից կզեկուցեն նաև ինտերնետային կապի միջոցով:
Խորհրդաժողովի բացումը կատարվելու է Եվրոպայի Հայերի Համագումարի նախագահ Կարո Հակոբյանի խոսքերով և Տենոր Մասիս Առաքելյանի Կոմիտասյան մի քանի երգերով:
Խորհրդաժողովի ընթացքում նախատեսված է ազատ մտքերի փոխանակման հնարավորություն, երկխոսություններ ու նաև հանդիպում տեղի հայ համայնքի հետ:

Форум в Германии под девизом «По завершении 100-летия Геноцида армян»
По инициативе Конгресса армян Европы 4-6 марта в поселке Дуйсбург Германии состоится научно-исследовательский форум, посвященный проблемам армянства, под общим девизом «Армянство по завершении 100-летия Геноцида армян». Предметом обсуждения станут такие темы, как
– Геноцид и требование;
– Армянское требование, Западная Армения и международное законодательство;
– Работа, проведенная за истекший год в связи со 100-летием Геноцида армян, ее политическая оценка и перспективы дальнейшей деятельности;
– Положение Республики Армения и перспективы ее развития;
– Ход решения проблемы Арцаха и перспективы;
– Диаспора, определения, проблемы, перспективы;
– Положение армянских общин Среднего Востока;
– Нынешнее положение отношений Армения-Диаспора и необходимые изменения для гармоничной деятельности;
– Региональные развития и наши задачи;
– Турция и региональные развития;
– Геополитическое положение Турции в XXI веке и проводимая ею политика в отношении национальных меньшинств.
Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила информационная  служба Конгресса армян Европы.
По завершении каждого заседания представленные вопросы будут поставлены на обсуждение и после заключительного обсуждения будут приняты резолюции.
В ходе форума прозвучат доклады об армянских общинах Германии и России, а также краткие обзоры по армянским общинам других стран Европы.
С докладами на форуме выступят делегаты из Армении, Швеции, Франции, России, Великобритании, Турции. �?з нескольких стран доклады будут транслироваться также посредством интернет-связи.
Форум откроется выступлением председателя Конгресса армян Европы Каро Акопяна и несколькими песнями Комитаса в исполнении тенора Масиса Аракеляна.
В ходе форума предусмотрена возможность свободного обмена мнениями, диалогов, а также встреча с местной армянской  общиной.