Իրանում կայանալիք ընտրություններին թեժ պայքար է սպասվում հայ թեկնածուների շրջանում
Իրանում փետրվարի 26-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին 290 տեղի համար պայքարում են պահպանողականներն ու բարեփոխիչները: Ընդհանուր առմամբ 12 հազարից ավելի քաղաքացիներ էին ներկայացրել իրենց թեկնածությունը, սակայն վերջնական արդյունքում հաստատվել է 6 հազար 200 ներկայացուցչի թեկնածություն, որից 586-ը կանայք են:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց իրանագետ Գոհար Իսկանդրայանը, թեժ պայքար է սպասվում նաև հայ թեկնածուների շրջանում: Հայերի համար նախատեսված երկու տեղի համար սկզբից պայքարում էր 9 թեկնածու, սակայն հայտնի դարձավ, որ թեկնածուներից մեկն ինքնաբացարկ է հայտարարել:
«Հարավային հատվածում, ես կարծում եմ, որ հաղթանակ տանելու լուրջ շանսեր ունի Ժորժիկ Աբրահամյանը: Նա նախկինում եղել է պատգամավոր և արդյունավետ է աշխատել, իսկ համայնքը հիշում է նրա առաջ քաշած օրինագծերը, որոնք կյանքի կոչվեցին: Հյուսիսային հատվածում հաղթելու շանսեր ունի Կարեն Խանլարյանը: Նա այսօր էլ մեջլիսում պատգամավոր է և բավական արդյունավետ է աշխատում: Հայկական համայնքն էլ գոհ է նրա գործունեությունից: Նրա թեկնածությունը պաշտպանում է նաև ՀՅԴ-ն»,-ասաց Գոհար Իսկանդարյանը: Իրանագետը նշեց, որ խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացում մի հետաքրքիր հանգամանք է գրանցվում: Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկումից հետո բավական մեծացան բարեփոխիչների դիրքերը:
«Հասարակությունը գոհ է նրանց վարած քաղաքականությունից, սակայն պահպանողականները չեն ցանկանում զիջել իրենց տեղը: Սրանով է պայմանավորված, որ Ներքին գործերի նախարարությունը կրճատել է բարեփոխիչների թիվը և ավելի շատ կարող են ընտրություններին մասնակցել պահպանողականները: Ընտրություններն արդար թափանցիկ անցնելու դեպքում էլ, միևնույն է, մեջլիսում ավելի շատ տեղեր են ունենալու պահպանողականները: Սա արվում է, որ հավասարակշռություն ապահովվի»,-ասաց Գոհար Իսկանդարյանը` նշելով, որ երկրի ղեկավարությունը գտնվում է չափավոր պահպանողականների ձեռքում, սակայն նրանց յուրաքանչյուր առաջ քաշած օրինագիծ ի վերջո պետք է հաստատվի մեջլիսում, որտեղ հիմնականում կլինեն պահպանողականները: Երկրի նախագահն ու հոգևոր առաջնորդն արդեն կոչ են արել ժողովրդին ակտիվ մասնակցել քվեարկությանը:

Iranian-Armenian candidates to be in heated struggle during upcoming Iranian parliamentary elections
Iranian Conservatives and Reformists are running for 290 seats in the Iranian parliamentary elections to be held on February 26. Overall, over 12,000 citizens had submitted their candidacies, but based on the final results, only 6,200 candidates were approved, of which 586 are women.
As Iranologist Gohar Iskandaryan mentioned during a press conference in the hall of “Armenpress”, Armenian candidates will be in a heated struggle as well. In the beginning, 9 candidates were running for the two seats for Armenians, but later it became clear that one of the candidates had declared a self-recusal.
“I believe Zhorzhik Abrahamyan has serious chances of winning in the southern part of the country. He has been a deputy and has worked effectively, and the community remembers him for his draft laws that became laws. Karen Khanlarian has chances of winning in the north. He is currently a deputy in the Mejlis and works quite effectively. The Armenian community is content with his activities. The Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun has also endorsed him,” Gohar Iskandaryan said. The Iranologist mentioned that there is an interesting fact in the parliamentary elections, and that is the fact that the Reformists’ positions became quite stronger after the sanctions against Iran were lifted.
“The public is content with the Reformists’ policies, but the Conservatives don’t want to cede. This is why the Ministry of Internal Affairs has reduced the number of Reformists and has given more room for the Conservatives in the elections. Even if the elections are fair and transparent, the Conservatives will still have more seats in the Mejlis. This is being done in order to ensure the balance,” Gohar Iskandaryan said, noting that the country’s leadership is in the hands of moderate Conservatives, but each of the leaders’ draft laws will eventually need to be approved in the Mejlis where there will mainly be Conservatives. The president and the spiritual leader of Iran have already called on the people to be active during the elections.