Իրանում կայանալիք ընտրություններին թեժ պայքար է սպասվում հայ թեկնածուների շրջանում
Իրանում փետրվարի 26-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին 290 տեղի համար պայքարում են պահպանողականներն ու բարեփոխիչները: Ընդհանուր առմամբ 12 հազարից ավելի քաղաքացիներ էին ներկայացրել իրենց թեկնածությունը, սակայն վերջնական արդյունքում հաստատվել է 6 հազար 200 ներկայացուցչի թեկնածություն, որից 586-ը կանայք են:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց իրանագետ Գոհար Իսկանդրայանը, թեժ պայքար է սպասվում նաև հայ թեկնածուների շրջանում: Հայերի համար նախատեսված երկու տեղի համար սկզբից պայքարում էր 9 թեկնածու, սակայն հայտնի դարձավ, որ թեկնածուներից մեկն ինքնաբացարկ է հայտարարել:
«Հարավային հատվածում, ես կարծում եմ, որ հաղթանակ տանելու լուրջ շանսեր ունի Ժորժիկ Աբրահամյանը: Նա նախկինում եղել է պատգամավոր և արդյունավետ է աշխատել, իսկ համայնքը հիշում է նրա առաջ քաշած օրինագծերը, որոնք կյանքի կոչվեցին: Հյուսիսային հատվածում հաղթելու շանսեր ունի Կարեն Խանլարյանը: Նա այսօր էլ մեջլիսում պատգամավոր է և բավական արդյունավետ է աշխատում: Հայկական համայնքն էլ գոհ է նրա գործունեությունից: Նրա թեկնածությունը պաշտպանում է նաև ՀՅԴ-ն»,-ասաց Գոհար Իսկանդարյանը: Իրանագետը նշեց, որ խորհրդարանական ընտրությունների գործընթացում մի հետաքրքիր հանգամանք է գրանցվում: Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկումից հետո բավական մեծացան բարեփոխիչների դիրքերը:
«Հասարակությունը գոհ է նրանց վարած քաղաքականությունից, սակայն պահպանողականները չեն ցանկանում զիջել իրենց տեղը: Սրանով է պայմանավորված, որ Ներքին գործերի նախարարությունը կրճատել է բարեփոխիչների թիվը և ավելի շատ կարող են ընտրություններին մասնակցել պահպանողականները: Ընտրություններն արդար թափանցիկ անցնելու դեպքում էլ, միևնույն է, մեջլիսում ավելի շատ տեղեր են ունենալու պահպանողականները: Սա արվում է, որ հավասարակշռություն ապահովվի»,-ասաց Գոհար Իսկանդարյանը` նշելով, որ երկրի ղեկավարությունը գտնվում է չափավոր պահպանողականների ձեռքում, սակայն նրանց յուրաքանչյուր առաջ քաշած օրինագիծ ի վերջո պետք է հաստատվի մեջլիսում, որտեղ հիմնականում կլինեն պահպանողականները: Երկրի նախագահն ու հոգևոր առաջնորդն արդեն կոչ են արել ժողովրդին ակտիվ մասնակցել քվեարկությանը:

На предстоящих в �?ране парламентских выборах ожидается жаркая борьба между кандидатами-армянами
На предстоящих 26 февраля в �?ране парламентских выборах за 290 мандатов борются консерваторы и реформаторы. В общей сложности свои кандидатуры выдвинули свыше 12 тысяч граждан, однако по итоговым результатам утверждены кандидатуры 6200, из коих 586 – женщины.
Как отметила на состоявшейся в зале «Арменпресс» пресс-конференции ирановед Гоар �?скандарян, жаркая борьба ожидается и между кандидатами-армянами. За два мандата, выделенных армянам, поначалу боролись 9 человек, однако стало известно, что один из кандидатов заявил самоотвод.
«В Южном секторе, думаю, серьезные шансы на победу имеет Жоржик Абрамян. Он в прошлом был депутатом и работал продуктивно, а община помнит выдвинутые им и претворенные в жизнь законопроекты. В Южном секторе шансы на победу имеет Карен Ханларян, который и сегодня является депутатом Меджлиса и плодотворно работает. Армянская община довольна его деятельностью. Его кандидатуру поддерживает и АРФД», – сказала Гоар �?скандарян, отметив, что в процессе парламентских выборов констатируется интересное обстоятельство: с устранением санкций в отношении �?рана достаточно окрепли позиции реформаторов.
«Общество довольно проводимой ими политикой, однако консерваторы не желают сдавать позиций. Этим и обусловлено то, что Министерство внутренних дел сократило численность реформаторов и в выборах большим составом могут участвовать консерваторы. Даже в случае справедливого и прозрачного проведения выборов больше мест в Меджлисе получат консерваторы. Это делается с целью обеспечения баланса», – сказала Гоар �?скандарян, отметив, что руководство страны находится в руках умеренных консерваторов, однако любой законопроект в конечном счете должен быть утвержден Меджлисом, где в основном будут консерваторы. Президент страны и духовный лидер уже обратились к народу с призывом активно участвовать в голосовании.