Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ
ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 20-­ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ: Ինչպես տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մեր կարեւորագույն պետական տոներից մեկի` Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ: 28 տարի առաջ Արցախն իսկապես վերածնվեց, վերածնվեցին նրա ազատատենչ ոգին, հայեցի շունչն ու հավատը սեփական ուժերի եւ լուսավոր ապագայի հանդեպ: Դա իրավական, բարոյական եւ համամարդկային արժեքների վրա հիմնված պայքար էր, համազգային շարժում, որն այս անգամ արդեն իր շուրջը համախմբեց ողջ հայ ժողովրդին աշխարհի տարբեր ծայրերում, համախմբեց ու միավորեց մեկ գաղափարի շուրջ՝ ապրել ազատ ու անկախ պատմական հողի վրա: Դա յուրաքանչյուր ազգի օրինական իրավունքն է, եւ մեր իրավունքը մենք պաշտպանեցինք մեր արյան գնով:
Այսօր 1988-­ի նվիրյալների գործը շարունակում է երիտասարդ սերունդը, նրանք, ովքեր ծնվել ու մեծացել են արդեն Արցախի Հանրապետությունում եւ արժանիորեն կրում են նրա քաղաքացին լինելու բարձր պատիվը: Նրանք լավ են սերտել հայրենի երկրին ու հարազատ ժողովրդին անձնվիրաբար ծառայելու իրենց հերոս պապերի ու հայրերի պատգամը եւ պատրաստ են ամեն ինչ անել Արցախի զարգացման ու զորացման, նրա պաշտպանունակության ամրապնդման եւ անվտանգության ապահովման համար: Այդպես եղել է եւ այդպես կլինի այսուհետ:
Թանկագի՛ն արցախցիներ, Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս հիշարժան տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, երջանկություն ու բարօրություն Արցախի յուրաքանչյուր քաղաքացու եւ յուրաքանչյուր ընտանիքի»:

Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем возрождения Арцаха
20 февраля президент Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем возрождения Арцаха. Как сообщили в Главном информационном управлении аппарата президента республики Арцах, в послании говорится:
«Дорогие соотечественники! От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с одним из наших важнейших государственных праздников – Днем возрождения Арцаха! 28 лет назад Арцах действительно возродился, возродились его свободолюбивая душа, армянский дух и вера в собственные силы и светлое будущее. Это была борьба, основанная на правовых, нравственных и общечеловеческих ценностях. Это было общенациональное движение, которое на этот раз объединило вокруг себя весь армянский народ в разных уголках земли, консолидировало и сплотило вокруг одной единственной идеи – жить свободно и независимо на исторической земле. Это законное право каждой нации, и свое право мы отстояли ценой собственной крови.
Сегодня дело активистов 1988-го года продолжает молодое поколение. Tе, кто родились и выросли уже в Республике Арцах и высоко несут великую честь быть ее гражданами. Они хорошо усвоили урок своих героических дедов и отцов по самоотверженному служению стране и родному народу и готовы сделать все возможное для развития и усиления Арцаха, укрепления его обороноспособности и обеспечения безопасности. Так было и так будет всегда.
Дорогие арцахцы! Еще раз поздравляю всех нас со знаменательным праздником и желаю мира, крепкого здоровья, счастья и благополучия каждому гражданину и каждой семье Арцаха!»