Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Ամեն» նախագիծը կներկայացվի Իտալիայի «Արենա դի Վերոնա» դահլիճում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Ամեն» նախագիծը Իտալիայում կներկայացվի օգոստոսի 15-ին և 16-ին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետմայստեր Ռուդոլֆ Խառատյանն` անդրադառնալով նախորդ տարի հետաձգված միջոցառմանը:
««Ամեն»-ը կներկայացվի Իտալիայի «Արենա դի Վերոնա» դահլիճում: Լավագույն կոլեկտիվները, բեմադրողները վախենալով են այդ դահլիճում ելույթ ունենում: Նախագծի շուրջ պետք է հավաքվեն համաշխարհային աստղեր, կատարողներ: Ամբողջ ներկայացման մեջ կարմիր գծով պետք է անցնի հայոց պատմությունը»,-նշեց Ռուդոլֆ Խառատյանը:
ՀՀ ժողովրդական արտիստի խոսքով` ներկայացումն ինքն է բեմադրելու: «Շատ պատասխանատու է` ինչպես ներկայացնել Հայաստանը, որ ճանաչեն քեզ: Մանրակրկիտ աշխատանք է: Մենք աշխարհին բան ունենք ցույց տալու»,-շեշտեց նա` հավելելով, որ նախորդ տարի Վերոնայում տեխնիկական խնդիրներ են եղել, այդ իսկ պատճառով ներկայացման պրեմիերան հետաձգվել է:
«Ամեն»-ը կներկայացնի հայ ժողովրդի, նրա ծագման, ճակատագրի պատմությունը: Նախագծի նպատակն է ցույց տալ, որ Հայաստանը, չնայած բոլոր դժվարություններին ու կորուստներին, շարունակում է լինել ծաղկող, երջանիկ և ստեղծարար երկիր:
Իրադարձությանը կմասնակցեն Neue Philharmonie Hamburg-ը,«Հովեր» կամերային երգչախումբը, օպերային արտիստներ Հասմիկ Պապյանը, Մարիո Ֆրանգուլիսը, Պլասիդո Դոմինգո կրտսերը, Բարսեղ Թումանյանը, Ջուլիետ Գալստյանը, Ռոզի Անուշ Սվազլյանը և այլք:

Проект «Амен», посвященный Геноциду армян, будет представлен в зале «Арена ди Верона» �?талии
Проект «Амен», посвященный 100-летию Геноциду армян, будет представлен в �?талии 15 и 16 августа. Об этом сообщил в беседе с «Арменпресс» балетмейстер Национального академического театра оперы и балета им. Ал.Спендиаряна Рудольф Харатян, коснувшись отсроченного в прошлом году мероприятия.
«Амен» будет представлен в зале «Арена ди Верона» �?талии. Лучшие коллективы, постановщики с опаской выступают в этом зале. Вокруг проекта должны собраться мировые звезды, исполнители. Красной нитью через спектакль проходит армянская история», – отметил Рудольф Харатян.
По словам Народного артиста РА, спектакль поставит он сам. «Очень ответственно так представлять Армению, чтобы тебя узнали. Очень скрупулезная работа. Нам есть что показать миру», – подчеркнул он, добавив, что в прошлом году в Вероне возникли технические проблемы, поэтому премьера спектакля и была отложена.
«Амен» представит армянский народ, историю его возникновения, судьбу. Цель проекта – показать, что Армения, несмотря на все трудности и потери, продолжает оставаться процветающей, счастливой и созидательной станой.
В мероприятии примут участие Neue Philharmonie Hamburg, камерный хор «Овер», оперные артисты Асмик Папян, Марио Франгулис, Пласидо Доминго-младший, Барсег Туманян, Джульет Галстян, Рози Ануш Свазлян и другие.