Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Ամեն» նախագիծը կներկայացվի Իտալիայի «Արենա դի Վերոնա» դահլիճում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Ամեն» նախագիծը Իտալիայում կներկայացվի օգոստոսի 15-ին և 16-ին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետմայստեր Ռուդոլֆ Խառատյանն` անդրադառնալով նախորդ տարի հետաձգված միջոցառմանը:
««Ամեն»-ը կներկայացվի Իտալիայի «Արենա դի Վերոնա» դահլիճում: Լավագույն կոլեկտիվները, բեմադրողները վախենալով են այդ դահլիճում ելույթ ունենում: Նախագծի շուրջ պետք է հավաքվեն համաշխարհային աստղեր, կատարողներ: Ամբողջ ներկայացման մեջ կարմիր գծով պետք է անցնի հայոց պատմությունը»,-նշեց Ռուդոլֆ Խառատյանը:
ՀՀ ժողովրդական արտիստի խոսքով` ներկայացումն ինքն է բեմադրելու: «Շատ պատասխանատու է` ինչպես ներկայացնել Հայաստանը, որ ճանաչեն քեզ: Մանրակրկիտ աշխատանք է: Մենք աշխարհին բան ունենք ցույց տալու»,-շեշտեց նա` հավելելով, որ նախորդ տարի Վերոնայում տեխնիկական խնդիրներ են եղել, այդ իսկ պատճառով ներկայացման պրեմիերան հետաձգվել է:
«Ամեն»-ը կներկայացնի հայ ժողովրդի, նրա ծագման, ճակատագրի պատմությունը: Նախագծի նպատակն է ցույց տալ, որ Հայաստանը, չնայած բոլոր դժվարություններին ու կորուստներին, շարունակում է լինել ծաղկող, երջանիկ և ստեղծարար երկիր:
Իրադարձությանը կմասնակցեն Neue Philharmonie Hamburg-ը,«Հովեր» կամերային երգչախումբը, օպերային արտիստներ Հասմիկ Պապյանը, Մարիո Ֆրանգուլիսը, Պլասիդո Դոմինգո կրտսերը, Բարսեղ Թումանյանը, Ջուլիետ Գալստյանը, Ռոզի Անուշ Սվազլյանը և այլք:

“Amen” Armenian Genocide Centennial Project to be presented at Arena di Verona Concert Hall in Italy
The “Amen” Project, which is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, will be presented in Italy on August 15-16. This is what ballet master of the Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet Rudolf Kharatyan told “Armenpress” as he touched upon the event that was postponed last year.
“The “Amen” Project will be presented at the Arena di Verona Concert Hall of Italy. The best groups, ensembles and choreographers perform in that hall with fear. The Project will gather international stars and performers, and the history of the Armenian people will be presented on a thin red line throughout the entire performance,” Rudolf Kharatyan mentioned.
According to the People’s Artist of the Republic of Armenia, he will be choreographing the performance. “Presenting Armenia in a way for people to know the country is a very responsible task. It is a very meticulous task. We have something to show the world,” he emphasized, adding that the premiere of the performance was postponed last year due to technical difficulties in Verona.
The “Amen” Project will present the history of the Armenian people, their origin and destiny. The goal of the Project is to show that, in spite of all the losses and difficulties, Armenia continues to be a flourishing country of happy and creative people.
Among the performers will be the Neue Philharmonie Hamburg, Hover Chamber Choir, as well as opera singers Hasmik Papyan, Mario Frangulis, Placido Domingo Junior, Barsegh Tumanyan, Juliet Galstyan, Rosi Anoush Svazlian and others.