Հայ մեծ բարերար Ալեք Մանուկյանը
«Ինձի համար որևէ անձնական հաջողություն կամ բարօրություն թունավոր բան մը կունենա իր մեջ, երբ ազգը անկե իր բաժինը չստանա»:
Ալեք Մանուկյան
Բարեգործությունը հայ իրականության մեջ խոր արմատներ ունի: XIX դարավերջին և XX դարասկզբին հայ բարեգործների մի մեծ աստղաբույլ կար. Ալեքսանդր Մանթաշյանց, Միքայել Արամյանց, Հակոբ Սանասարյան, Մելիք-Ազարյաններ և այլք, որոնց վաստակը հայության խնդիրների, կրթական ծրագրերի լուծման մեջ դժվար է գերագնահատել:
Մեր ժամանակներում էլ ունենք այնպիսի բարեգործներ, որոնց վաստակը թե՛ հանրությունը, թե՛ պետությունը գնահատել է ըստ արժանվույն: Նրանցից է ՀՀ ազգային հերոս, հասարակական գործիչ, արդյունաբերող, ճարտարագետ-գյուտարար Ալեք Մանուկյանը:
Ալեք Թագվորի Մանուկյանը ծնվել է 1901 թ. հունիսի 28-ին Օսմանյան Թուրքիայի Զմյուռնիա քաղաքի Քասաբա թաղամասում: Հայրը՝ Թագվոր Մանուկյանը, հայ համայնքի առաջնորդն էր, ձեռներեց մի մարդ, որ զբաղվում էր հացահատիկի առևտրով: Ապագա արդյունաբերողը նախնական կրթությունը ստացել է տեղի հայկական դպրոցում: Նա առանձնակի հետաքրքրություն է դրսևորել հայագիտական առարկաների նկատմամբ: Ուսմանը զուգահեռ՝ գործի մեջ օգնում էր հորը: Ձեռներեցությունն ու հայրենասիրությունը Թագվոր Մանուկյանից փոխանցվեցին որդուն: Դպրոցն ավարտելուց հետո, սեր ունենալով տեխնիկայի նկատմամբ, Ալեք Մանուկյանն զբաղվել է ավտոմեխանիկությամբ:
1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը համեմատաբար շրջանցեց իզմիրահայությանը, բայց հետագա տարիներին ուժեղացան բռնությունները հայության նկատմամբ, և 1920 թ. պատանի Ալեք Մանուկյանը, գրպանում ունենալով ընդամենը 50 դոլար, տեղափոխվում է մշտական բնակության Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Նա հաստատվեց Բրիջպորտ քաղաքում, ուր անմիջապես աշխատանքի անցավ տեղի մեքենաշինական գործարանում: Իսկ ազատ ժամանակ հայոց լեզու էր դասավանդում ԱՄՆ-ում մի քանի սերունդ առաջ հաստատված հայերի զավակներին, որոնք չէին տիրապետում մայրենիին:
1924 թվականից նա մշտապես բնակվեց Միչիգանի նահանգի Դետրոյթ քաղաքում, ուր կանչեց նաև իր բազմանդամ ընտանիքը: Հաստատվելով ԱՄՆ-ում՝ Ալեք Մանուկյանը աշխատասիրության և գործարար ունակությունների շնորհիվ արագ աչքի ընկավ: Նա զբաղվեց սիրելի գործով. աշխատում էր որպես ավտոմեխանիկ: Ի վերջո, որոշում է սեփական գործը հիմնել և 1929 թ. հիմնադրում է սեփական ձեռնարկությունը՝ «Masco Screw»-ն:
Հետագայում այն մեծացավ և վերածվեց «Masco Corporation» միջազգային ընկերության, որը ավտոմասեր է արտադրում տարբեր մակնիշի մեքենաների համար: Մանուկյանի ընկերությունը բարգավաճեց նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի շնորհիվ, երբ նրա ընկերությունը դարձավ ամերիկյան բանակը սպասարկող կառույցներից մեկը: Ընկերության տարեկան շահույթը գերազանցում էր 1 մլն ԱՄՆ դոլարը:
Նա հաջողակ գործարար լինելուց զատ նաև գյուտարար է: Ի թիվս այլ գյուտերի՝ Ալեք Մանուկյանի մտքի արգասիքներից է մեր կենցաղում տարածված դելտա ծորակը: Այս ամենը բնավ հեշտությամբ չի տրվել հմուտ գործարարին: Նա շատ ջանք, եռանդ ու ժամանակ է ներդրել հաջողության համար: Այն օրերի մասին նա իր հուշերում պատմում է. «Որոշ ժամանակ անց ցանկացա ընդարձակել գործս և մեկ միջոց ունեի` գործիս բաժնեթղթերը ծախել հանրության, և ես առաջին հայ արդյունաբերողն եմ ԱՄՆ-ում, որ սակարանում ծախել է մեծ քանակությամբ արժեթղթեր: Տղաս ծնվեց, և ես այնքան էի գործով զբաղված, որ նրան կարողացա տեսնել շաբաթվա վերջում` 6 օր անց: Ահա այդպիսի դաժան մրցակցություն էր շուրջս»:
Բարեգործությունը Ալեք Մանուկյանի համար կենսակերպ էր երիտասարդ տարիքից: Արդեն 1930 թ. նա անդամագրվում է Հայ բարեգործական ընդհանուր միությանը: Ակտիվ հասարակական աշխատանքը տալիս է իր պտուղները, Ալեք Մանուկյանը ձեռք է բերում ՀԲԸՄ վարչության ատենապետների վստահությունը և 1953 թվականից անընդմեջ դառնում է ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչական ժողովի նախագահ:
1989 թ. Ալեք Մանուկյանն ընտրվել է ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի ցկյանս պատվավոր նախագահ: 1989 թվականին ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի նախագահ ընտրվեց մեծ բարերարի դուստրը՝ Լուիզ Սիմոն Մանուկյանը:
ՀԲԸՄ աշխատանքներում ներգրավվելու ժամանակ Ալեք Մանուկյանը հանդիպում ու ծանոթանում է իր կյանքի մեծագույն սիրուն՝ Մարիին: 1931 թ. նրանք ամուսնանում են: Համատեղ կյանքի ընթացքում Ալեք և Մարի Մանուկյաններ զույգը երկու զավակ ունեցավ: Մարի Մանուկյանը ևս ակտիվ հասարակական գործունեությամբ էր զբաղվում:
1968 թ. նա 1 մլն ԱՄՆ դոլար հիմնադիր կապիտալով հիմնադրեց ՀԲԸՄ «Ալեք Մանուկյան» մշակութային հիմնադրամը, որի նպատակը հայկական գրական և գիտական ժառանգության թարգմանությունն էր, աշխարհում հայկական մշակութային արժեքների տարածումն ու գովազդումը: 1952 թ., երբ Մանուկյանը դեռ ՀԲԸՄ նախագահ չէր ընտրվել, միության ընդհանուր հիմնադրամները 95-ն էին` 7 մլն 400 հազար ընդհանուր կապիտալով: 1989 թ., երբ նա հեռացավ իր պաշտոնից, հիմնադրամների թիվն արդեն հասնում էր 465-ի, իսկ կապիտալը` 98 մլն 500 հազար դոլարի:
Ալեք Մանուկյանի գործունեության մեջ առաջնային տեղ էր գրավում հայրենիքը: Հատկապես արցախյան ազատամարտի տարիներին և Հայաստանի նորանկախ շրջանում, երբ երկիրը սոցիալ-տնտեսական ծանր կացության մեջ էր, հսկայական էր ՀԲԸՄ և անձամբ Ալեք Մանուկյանի ներդրումը:
Ալեք Մանուկյանը աշխարհի շատ հայկական գաղթօջախներում դպրոցներ է բացել, մշակութային կենտրոններ, թանգարաններ, եկեղեցիներ է կառուցել: Մանուկյան ամուսինները նաև արտերկրի շատ համալսարաններում հայագիտության ամբիոններ են բացել և հովանավորել: Մեծ նվիրատվություններ է կատարել եկեղեցիներին, գրադարաններին, ծերանոցներին, հիվանդանոցներին:
Ալեք Մանուկյանը նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր անդամ էր: Նա հիմնադրամին ավելի քան 500 հազար ԱՄՆ դոլար է նվիրաբերել՝ Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի շինարարության և Արցախում իրականացվող տարբեր ծրագրեր կյանքի կոչելու համար:
Հայրենիքն ըստ արժանավույն է գնահատել իր զավակի ծառայությունները: 1994 թ. ՀՀ նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրամանագրով Ալեք Մանուկյանն ստացավ ՀՀ քաղաքացիություն և արժանացավ ՀՀ Ազգային հերոսի բարձրագույն կոչման: Նա պարգևատրվել է ՀՀ բարձրագույն՝ «Հայրենիք» շքանշանով: Վազգեն Ա կաթողիկոսը Ալեք Մանուկյանին սբ.Գրիգոր Լուսավորիչ խաչ է նվիրել: Ալեք Մանուկյանն արժանացել է նաև Արգենտինայի նախագահի մեդալին: Նա շատ համալսարանների պատվավոր դոկտորի կոչում ունի:
Երևանում, Մոնրեալում, Ստեփանակերտում փողոցներ են անվանակոչվել մեծ բարերարի անվամբ:
Մեծ հայորդին մահացավ 1996 թ. հուլիսի 10-ին ԱՄՆ Դետրոյթ քաղաքում, 95 տարեկան հասակում: Կինը՝ Մարին, մահկանացուն կնքել է 1993 թ.: 2007 թ. Ալեք Մանուկյանի և կնոջ՝ Մարի Մանուկյանի աճյունները տեղափոխվել են Հայաստան և վերահուղարկավորվել Էջմիածնի վանքի՝ իրենց անունը կրող գանձատան բակում:

Великий армянский благотворитель Алек Манукян
«Для меня личная удача или благополучие становится отравой, если нация ничего от этого не получит»: Алек Манукян
Благотворительность имеет глубокие корни в армянской действительности. В конце XIX и начале XX веков была большая плеяда армянских благотворителей – Александр Манташянц, Микаел Арамянц, Акоп Санасарян, Мелик-Азаряны и другие, чьи заслуги в решении проблем армянства, образовательных программах трудно переоценить.
В наши дни также имеются подобные благотворители, чьи заслуги по достоинству оценили и общество, и государство. Один из них – Национальный Герой РА, общественный деятель, промышленник, инженер-изобретатель Алек Манукян.
Алек Тагворович Манукян родился 28 июня 1901 года в квартале Касаба города Змюрния Османской Турции. Отец, Тагвор Манукян, был лидером армянской общины, предпринимателем, занимался торговлей зерном. Начальное образование будущий промышленник получил в местной армянской школе. Особый интерес он проявлял к арменоведческим предметам. Параллельно с учебой помогал отцу. Предпринимательство и патриотизм по наследству перешли от Тагвора Манукяна к сыну. После окончания школы, питая любовь к технике, Алек Манукян занялся ремонтом автомашин.
Геноцид армян 1915 года сравнительно обошел стороной армянство �?змира, но в последние годы преследования в отношении армян усилились, и в 1920 году юный Алек Манукян, имея в кармане всего 50 долларов, переехал на постоянное жительство в Соединенные Штаты Америки. Он обосновался в городе Бриджпот, где сразу же поступил на работу на местный машиностроительный завод. А в свободное время преподавал армянский язык детям армян, несколькими поколениями ранее обосновавшимся в США и не владеющим родным языком.
С 1924 года он постоянно обосновался в городе Детройт штата Мичиган, куда перевез и свою многочисленную семью. Обосновавшись в США Алек Манукян, благодаря трудолюбию и предпринимательской хватке, быстро отличился. Он начал заниматься любимым делом: работал автомехаником. Наконец, решил основать собственное дело и в 1929 году основывает собственное предприятие «Masco Screw».
Впоследствии оно разрослось и трансформировалось в международную компанию «Masco Corporation», производившую запчасти для автомашин разных марок. Компания Манукяна процветала и благодаря Второй Мировой войне, когда она стала одной из структур, обслуживающих американскую армию. Годовая прибыль компании превышала 1 миллион долларов США.
Будучи успешным бизнесменом, он был также изобретателем. В числе других изобретений, одним из плодов ищущей мысли Алека Манукяна является распространенный в нашем быту дельта кран. Все это давалось изобретателю нелегко. Много сил, энергии и времени он приложил к тому, чтобы достичь успеха. В своих мемуарах о тех днях он рассказывает: «Спустя какое-то время, захотел расширить дело, и средство у меня было только одно – продать акции обществу. Я был первым промышленником-армянином в США, продавшим на бирже большое количество акций. Родился сын, а я был настолько занят, что сумел увидеть его лишь спустя шесть дней. Столь жестокая конкуренция была вокруг».
Благотворительность для Алека Манукяна была образом жизни еще с молодости. Уже в 1930 году он вступил во Всеобщий армянский благотворительный союз. Активная общественная деятельность дает свои плоды – Алек Манукян снискал доверие председателей правления ВАБС и с 1953 постоянно избирается председателем административного собрания центрального правления ВАБС.
В 1989 году Алек Манукян был избран пожизненным почетным председателем административного собрания центрального правления ВАБС. В том же году председателем административного собрания центрального правления ВАБС была избрана дочь великого благотворителя Луиз Симон Манукян.
В период вовлечения в работу ВАБС Алек Манукян знакомится с величайшей любовью своей жизни Мари. Они поженились в 1931 году. В течение совместной жизни Алек и Мари Манукяны имели двоих детей. Мари Манукян также занималась активной общественной деятельностью.
В 1968 году он основал культурный фонд «Алек Манукян» ВАБС с уставным капиталом в 1 миллион долларов США, целью которого был перевод армянского литературного и научного наследия, распространение и пропаганда в мире армянских культурных ценностей. В 1952 году, когда Манукян еще не был избран председателем ВАБС, число общих фондов союза составляло 95 с общим капиталом в 7 млн 400 тысяч долларов. В 1989 году, когда он покинул свой пост, число фондов уже достигало 465, а капитал – 98 млн 500 тыс. долларов.
Первостепенное место в деятельности Алека Манукяна занимала Родина. Особенно в годы Арцахской освободительной войны и период обретения Арменией независимости, когда страна находилась в тяжелом социально-экономическом положении, вклад ВАБС и лично Алека Манукяна был колоссальным.
Во многих армянских колониях мира Алек Манукян открыл школы, культурные центры, музеи, построил церкви. Супруги Манукяны также открыли и спонсировали арменоведческие кафедры во многих университетах мира, делали большие пожертвования церквям, библиотекам, домам престарелых, больницам.
Алек Манукян был также почетным членом совета попечителей Общеармянского фонда «Айастан». Он пожертвовал фонду более 500 тысяч долларов на строительство автодороги Горис-Степанакерт и реализацию многих программ в Арцахе.
Родина по достоинству оценила заслуги своего сына. В 1994 году указом Президента РА Левона Тер-Петросяна Алек Манукян получил гражданство РА и удостоился высшего звание Национального Героя РА. Он награжден высшим орденом РА «Родина». Католикос Вазген I подарил Алеку Манукяну крест Св. Григор Лусаворич. Алек Манукян удостоился также медали президента Аргентины. �?меет звание почетного доктора многих университетов.
В Ереване, Монреале, Степанакерте улицы названы в честь великого благотворителя.
Великий сын армянского народа скончался 10 июля 1996 года в городе Детройт США в возрасте 95 лет. Супруга, Мари, скончалась в 1993 году. В 2007 году прах Алека и Мари Манукянов был перевезен в Армению и перезахоронен во дворе сокровищницы храма Эчмиадзин, носящей их имя.