2016թ. Հայաստանում եվրոպացի զբոսաշրջիկների համար Գորիսի լեռներում արշավներ կկազմակերպվեն
2016 թվականին եվրոպացի զբոսաշրջիկներին կծանոթացնեն Գորիսի շրջակայքի լեռնային արահետներին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայ զբոսավարների ասոցիացիայի նախագահ Լիա Բախշինյանը:
«Մենք հիմնականում արշավներ ենք կազմակերպում դեպի Արագած: Սա շատ տարածված երթուղի է: Իսկ հիմա պատրաստվում են  արշավների սիրահարներին ծանոթացնել Գորիսին: Արդեն հետիոտնի համար նախատեսված արահետներով երթուղիներ ենք կազմել, բայց դժվար ճանապարհներ են: Այդ պատճառով հարկավոր է պատրաստվել զբոսաշրջիկների ժամանելուն»,- նշեց Բախշինյանը:
Հայաստանի լեռների կուսական արահետներն առայժմ եվրոպացիներին ավելի քիչ են գրավում, քան ավանդական շրջայցերը, այդ պատճառով քիչ է նաեւ պրոֆեսիոնալ զբոսավար-ուղեկցորդների թիվը: Նրանք պետք է կարողանան վրաններ խփել (հաճախ արշավները մի քանի օր են տեւում), խարույկ վառել, ճանաչել ճանապարհները, անհրաժեշտության դեպքում առաջին օգնություն ցույց տալ: Եվ, իհարկե, պետք է իրենք էլ ուսապարկով ճամփորդության փորձ ունենան:
2008 թվականին USAID/CAPS ծրագրի շրջանակում մի քանի ուղեկցորդներ վերապատրաստում են անցել Ֆրանսիայում: Հիմա նրանք են պատրաստում սկսնակներին:
«Այդ մասնագիտացմամբ կրթությունը թանկ հաճույք է, այդ պատճառով մեզ շատ կօգնեին դոնորական նոր նախագծերը: Դա առանձին մասնագիտություն է, որը յուրացնում են տարիների ընթացքում: Այդ պատճառով, որպես կանոն, խմբի հետ ուղարկում ենք երկու զբոսավարի. մեկը՝ դասական զբոսավար, որը լեզու գիտի եւ ճանապարհին կարող է պատմել երկրի եւ շրջանի մասին, մյուսը՝ ուղեկցորդ»,- պարզաբանեց Բախշինյանը:
Հայաստանի լեռնային գոտիները շատ են սիրում Ֆրանսիայից, Նիդեռլանդներից, Իտալիայից, իսկ վերջին շրջանում՝ նաեւ Ռուսաստանից ժամանող զբոսաշրջիկները:
«Արշավները կազմակերպում ենք հիմնականում ամռանը: Ձմռանը լեռներում մշուշ է իջնում, հաճախ՝ նաեւ կայծակ: Այդ պատճառով արշավները կազմակերպում ենք ամռանը, շատ քիչ՝ նաեւ գարնանն եւ աշնան առաջին կեսին»,- հավելեց Բախշինյանը:

В 2016 г в Армении начнутся турпоходы для европейцев в горах Гориса
В 2016 европейских туристов познакомят с горными тропами вокруг Гориса. Об этом заявила корреспонденту Новости Армении – NEWS.amпредседатель Гильдии Армянских гидов Лия Бахшинян.
«В основном мы проводим туры на Арагац, это очень популярный маршрут. А теперь готовимся познакомить любителей походов с Горисом. Мы уже составили маршруты для пеших троп, но они очень сложные. Поэтому к приёму туристов нужно подготовиться», – заметила Бахшинян.
Нехоженые тропы в Армении пока привлекают европейцев меньше, чем традиционные туры, поэтому не очень много и профессиональных гидов-проводников. Они должны уметь разбивать палатки (чаще всего походы растягиваются на несколько дней), разжигать костры, опознавать дороги, оказывать, если нужно, первую помощь. �?, конечно, сами иметь за спиной опыт рюкзака.
В 2008 г, в рамках программы USAID/CAPS,  несколько проводников прошли переподготовку во Франции. Теперь они сами, как могут, готовят начинающих. «Образование по такой специальности – удовольствие не из дешёвых, поэтому нам очень помогли бы новые донорские проекты. Это отдельная профессия, осваивают её не один год.  Поэтому, как правило, с группой мы отправляем двух гидов – одного классического, который знает язык и по пути к месту похода может рассказать о стране и крае, а другого – проводника», – пояснила Бахшинян.
Горные кручи Армении полюбились пешим ходокам из Франции, Нидерландов, �?талии, а с недавних пор – и из России.
«Походы в основном водим летом. К зиме в горах встают туманы, чаще ударяют молнии. Поэтому – летом, немного весной и в первой половине осени», – подытожила Бахшинян.