Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Փետրվարի 13-ին աշխատանքային այցով Մյունխենում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ:
Հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացին` Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց. «Արհամարհելով միջազգային հանրության հասցեական կոչերը՝ Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարի հաստատման և ամրապնդման եռակողմ համաձայնագրերը, հրաժարվել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումից, փորձեր ձեռնարկել տեղափոխելու հիմնահարցի կարգավորման քննարկումներն այլ ձևաչափեր, Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի քննադատությունը։ Այս ամենը վկայում է, որ Բաքուն անում է ամեն ինչ՝ խաթարելու համար կարգավորման գործընթացը։ Ավելին՝ ադրբեջանական կողմի այդ գործողությունները, ինչպես նաև համանախագահների հետ հանդիպումից հրապարակային հրաժարումը նպաստում են ստատուս քվոյի պահպանմանը, ինչին մշտապես դեմ են հանդես գալիս համանախագահ երկրները և Հայաստանը»։
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է եռանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։

Министр иностранных дел Армении встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
13-го февраля принимающий участие в Мюнхенской конференции по безопасности министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ �?горем Поповым, Джеймсом Уорликом, Пьером Андре и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
На встрече были продолжены обсуждения относительно процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Коснувшись переговорного процесса, Эдвард Налбандян отметил: «Проигнорировав адресные призывы международного сообщества, Азербайджан продолжает грубо нарушать трехсторонние соглашения о прекращении и укреплении огня, отказывается от создания механизма по расследованию инцидентов, продолжает предпринимать попытки по переносу обсуждений по урегулированию в другие форматы, а также критиковать формат сопредседательства Минской группы. Все это свидетельствует о том, что Баку делает все возможное, чтобы помешать процессу урегулирования. Более того, эти действия азербайджанской стороны, а также публичный отказ от встречи с посредниками, способствуют сохранению статус-кво, против чего всегда выступают страны-сопредседатели и Армения».
Эдвард Налбандян вновь подчеркнул, что Армения продолжит совместные со странами-сопредседателями усилия, направленные на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы.