Ստեղծվել է 2 հայալեզու բջջային հավելված՝ երեխաների զարգացման համար
Beeline-ը եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամը հայտարարում են երկու հայալեզու բջջային խաղ-հավելվածների գործարկման մասին, որոնք նպաստում են երեխաների եւ դպրոցականների մտավոր զարգացմանը:  Հավելվածները ստեղծվել են Beeline-ի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի համատեղ «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում: Խաղ-հավելվածներն անվճար հասանելի են Google Store մարքեթում 2016 թ. փետրվար ամսից սկսած։
«Our Day» հավելվածն առաջին հայալեզու զարգացնող խաղ հավելվածն է 3 տարեկանից բարձր տարիքի երեխաների համար: Խաղը հիմնականում նախատեսված է հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների համար: Ըստ սյուժեի` գլխավոր հերոսներն ամեն օր ծանոթանում են շրջապատող աշխարհի առարկաներին, սովորում գույների անվանումները եւ այլն: Այս խաղը նպաստում է երեխաների խոսակցական եւ ճանաչողական ունակությունների զարգացմանը: Հավելվածը նաեւ օգտակար է նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ աշխատող մասնագետների, ինչպես նաեւ ծնողների համար:
Երկրորդ հավելվածը` «Let’s think»–ն ավելի շատ մտավոր ուղղվածություն ունի եւ նախատեսված է դպրոցականների համար: Այն օգնում է զարգացնել երեխայի տրամաբանությունը եւ քննադատական մտածողությունը: Խաղը ներառում է տարբեր բարդության մակարդակներ, իսկ հարցերն ու առաջադրանքներն զարգացնում են աշխարհայացքը, տրամաբանական մտածողությունը եւ բարձրացնում երեխայի ընդհանուր կրթական մակարդակը:
«Բջջային հավելվածների գործարկման ծրագիրը մեծ նշանակություն ունի մեզ համար, քանի որ այն ծնողներին, մանկավարժներին, ինչպես նաեւ իրենց` երեխաներին, հնարավորություն է տալիս ստանալու մասնագիտական օգնություն եւ զարգացնելու երեխայի ունակությունները: Ընդ որում, կարեւոր է, որ ուսուցումն անցնում է խաղի ձեւով, իսկ հավելվածը մայրենի լեզվով օգտագործելն ավելի հարմար է եւ հաճելի», – նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Այս ծրագրով Beeline-ի հետ մեր համագործակցությունը թեւակոխեց որակապես նոր մակարդակ, քանի որ հատուկ կարիքներով երեխաների ուսուցման համար նախատեսված տեխնիկան դառնում է լայնորեն հասանելի` շնորհիվ նոր տեխնոլոգիաների եւ սարքավորումների: Մեր կողմից ստեղծված հավելվածների միջոցով ծնողները եւ մանկավարժները կարող են ստանալ բազմաթիվ օգտակար խորհուրդներ, իսկ իրենք` երեխաները, որպես կանոն, մեծ ուշադրություն են դարձնում ուսուցման նման ձեւին: Երկու հավելվածներն էլ ուղղված են աճող սերնդի ուսուցմանը, որն էլ հենց մեր ապագայի գրավականն է», – ասաց Մանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը։
Հավելենք նաեւ, որ  Beeline-ը եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամն իրականացնում են սոցիալական ծրագրեր սկսած 2011 թ.-ից: Համագործակցության շրջանակում ստեղծվել է «Մենք» մանկական ներառական թատերախումբը, ինչպես նաեւ անցկացվել են արտ-թերապիայի կուրսեր, որոնք նպաստում են երեխաների ինտեգրմանը հասարակություն: «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում հիմնադրամին տրամադրվել է «0-8000-1007» վստահության հեռախոսահամարը, երկրի 10 դպրոցներում ու մանկապարտեզներում բացվել են «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ» հատուկ կարիքներով երեխաների համար։

При поддержке Beeline созданы два мобильных приложения для детского развития
Beeline и Фонд детского развития объявляют о запуске двух мобильных игр–приложений на армянском языке, которые нацелены на интеллектуальное развитие детей и школьников, а также помощь детям с ограниченными возможностями. Приложения созданы в рамках совместного проекта  Beeline и Фонда детского развития «Знание во имя процветания». Они доступны бесплатно в Google Store, начиная с февраля 2016 года.
Как сообщает пресс-служба Beeline, приложение «Our Day», стало первым армяноязычным приложением с развивающей тематикой для детей 5-7 лет. �?гра преимущественно нацелена на детей с ограниченными возможностями. По ее сюжету, главные герои каждый день знакомятся с предметами окружающего мира, учат цвета названия предметов и т.д. Эта игра способствует также развитию речевых способностей детей и их когнитивных навыков. Приложение будет полезно и специалистам, работающим с детьми дошкольного возраста.
Второе приложение, «Let’s think», более интеллектуальной направленности и создано для школьников. Оно помогает развивать логику и критическое мышление ребенка. �?гра включает различные уровни сложности, а вопросы и задания развивают кругозор, логическое мышление и повышают общеобразовательный уровень ребенка.
«Мы придаем большую важность проекту по запуску мобильных приложений, так как он позволяет родителям, педагогам, да и самим детям, получить профессиональную помощь и улучшить многие навыки ребенка. При этом очень важно, что приложения доступны всем желающим, обучение детей проходит в формате игры, а пользоваться приложением на родном армянском языке будет для них еще удобнее и приятнее», – отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Этим проектом наше сотрудничество с Beeline перешло на качественно более высокий уровень, так как специальная техника преподавания для детей с ограниченными способностями становится широкодоступной благодаря новым технологиям и устройствам. Родители и педагоги могут почерпнуть много полезных советов из созданных нами приложений, а сами дети, традиционно проявляют большую внимательность к такому виду обучения. Оба наших приложения направлены на обучение подрастающего поколения так как именно в нем залог нашего будущего», – отметила Люсине Симонян, директор Фонда детского развития.
Отметим, что Beeline и Фонд детского развития реализует социальные программы, начиная с 2011 года. В рамках сотрудничества создана детская инклюзивная театральной труппа «Мы», а также проведены курсы арт-тарапии, которые способствуют интеграции детей в общество. В рамках проекта «Знание во имя процветания» Фонду предоставлен номер для организации линии доверия «0-8000-1007», а в 10 школах и детсадах страны были открыты «Уголки детского развития Beeline» для детей с ограниченными возможностями.