Հայ կինոգործիչների աշխատանքները ռուսաստանյան ամենասպասված ֆիլմերի ցանկում
Կինոոլորտի իրադարձություններին նվիրված հայտնի «ПрофиСинема» պորտալը կազմել է 2016-ի ռուսաստանյան ամենասպասված ֆիլմերի քսանյակը:
rusarminfo.ru-ի փոխանցմամբ՝ կինովարձույթի նորությունների ցուցակում են հայազգի ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանի «Մեկ երկրաշարժի պատմությունը» և «Պաշտպանները» վերնագրով ֆիլմերը:
Առաջին կինոնկարը «Մարս մեդիա» ընկերության նախագիծն է` Ռուբեն Դիշդիշյանի գլխավորությամբ: Ֆիլմը պատմում է 1988-ի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների մասին, երբ ավերվեցին Սպիտակ, Լենինական և Կիրովական քաղաքները, երեք հարյուրից ավելի բնակավայրեր, իսկ զոհերի թիվը հասավ 25 հազարի:
Երկրորդ կինոնկարը նույն ռեժիսորի և նրա եղբոր Ղևոնդ Անդրեասյանի համատեղ աշխատանքն է` նվիրված սառը պատերազմի տարիներին` նախորդ դարի 50-ականներին, կազմված հերոսների մի խմբի պատմությանը: Խորհրդային հինգ հերոսները ԽՍՀՄ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներն են: Կովկասցի հերոսին ֆիլմում մարմնավորում է Սեբաստիան Սիսակ-Գրիգորյանը:
Ցուցակում ներառվել են նաև «Մարս մեդիա»-ի ևս երկու կինոնկար: Առաջինը մեծ բյուջե ունեցող «Թևեր» անվանումով 3D նախագիծն է, որը պատմում է Մոսկվան բացասական ուժերից ազատող հատուկ նախապատրաստում անցած մարդկանց մասին: Ֆիլմի ռեժիսորը Էմիլիս Վելիվիսն է, իսկ պրոդյուսերները` Ռուբեն Դիշդիշյանը, Վադիմ Գորյաինովը և Լեոնիդ Յարմոլնիկը: Երկրորդ ֆիլմը կրում է «Ինչպես վաստակել միլիոն. Z@drot-ի խոստովանությունը» խորագիրը: Ֆիլմի հեղինակն ու պրոդյուսերը կրկին Ռ.Դիշդիշյանն է` Արսեն Մելիքյանի հետ միասին: Ֆիլմը պատմում է վիրտուալ իրականության պայմաններում մեծ գումարներ աշխատելու հնարքների մասին:
Քսանյակում տեղ է գտել ևս մեկ ֆիլմ` «Չեմպիոններ. ավելի արագ, ավելի բարձր, ավելի հզոր» անվանումով: Սցենարի հեղինակներն են Էմիլ Նիկողոսյանը և Ալեքսանդր Մարկինը: Ֆիլմը ներկայացնում է ըմբիշ Ալ. Կարելինի, մարմնամարզուհի Ս. Խորկինայի և լողորդ Ալ. Պոպովի սպորտային կարիերայի անծանոթ դրվագները:
Հիշեցնենք, որ «ПрофиСинема»-ն կինոյի և կինոբիզնեսի իրադարձությունները լուսաբանող ռուսաստանյան հայտնի պորտալ է` մասնագիտացված նաև վերլուծական նյութերի տարածման գծով: Յուրաքանչյուր տարի այն հրապարակում է նաև ռուսաստանյան արտադրության ամենահաջողակ կոմերցիոն նախագծերի ու հանրության հավանությանն արժանացած ֆիլմերի ցուցակը:

“ProfiCinema” popular Internet portal has published the “twenty” most anticipated Russian movies in 2016.
The list of novelties of the Russian box office this year is comprised of “The Story of a Quake” and “The Defenders” movies directed by Sarik Andreasyan.
The first film is a “Mars Media Entertainment” project headed by Ruben Dishdishyan. “The Story of a Quake” tells about the tragic events in Armenia in December of 1988, when an earthquake destroyed nearly half of the territory of the republic: the cities of Spitak, Leninakan, Kirovakan and about three hundred settlements were destroyed, more than 25 thousand people – killed.
The second film is a joint project of Sarik Andreasyan and his brother Ghevond. “The Defenders” is dedicated to a team of superheroes, formed in the fifties of the last century, during the Cold War. The Soviet superheroes represent various regions and nationalities of the USSR. Actor Sebastian Sisak-Grigoryan is the hero from the Caucasus in the movie.
The list also includes two other “Mars Media Entertainment” projects: “The Wings”, a big-budget 3D-project movie, telling of specially trained people, cleansing evil forces from Moscow, directed by Emilys Velivis and produced by Ruben Dishdishyan, Vadim Goryainov, Leonid Yarmolnik, and “How to raise a million: Z@drot Confession”, initiated and produced by Ruben Dishdishyan together with Arsen Melikyan. The film is about how to make money in virtual reality and what it’s worth.
The other long-awaited film within the “twenty” list is “The Champions: Faster. Higher. Stronger “, the screenplay is authored by Emil Nikoghosyan and Alexander Markin. The movie tells that unknown episodes of sports career of wrestler Alexander Karelin, gymnast Svetlana Khorkina and swimmer Alexander Popov.
ProfCinema is a well-known Internet portal on movies and movie business, posting also analytical articles about the Russian film industry and reporting on major events in the Russian cinema. Each year, the portal publishes the list of the most popular films of Russian cinema.