Երուսաղեմի հայկական գերեզմանոցի պատերին հակաքրիստոնեական գրություններ են հայտնվել
Անհայտները հակաքրիստոնեական գրություններ են թողել Երուսաղեմի ամենահայտնի կաթոլիկ վանքերից մեկի պատերի վրա` շարունակելով կրոնական սրբությունների պղծման շարքը, panarmenian.net-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ՝ հղում կատարելով վանքի ներկայացուցիչներին:
Պղծվել է Դորմիցիոն աբբայությունը: Գլխավոր կասկածյալներն, ինչպես լինում է նման դեպքերում, հրեական ծայրահեղական շրջանակների ներկայացուցիչներն են:
Վանքի պատերին և դարպասներին, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող հույն ուղղափառ և հայկական գերեզմանոցի պատերին, վանդալները տասնյակից ավելի եբրայերեն գրություններ են արել քրիստոնյաների հասցեին սպառնալիքներով ու անեծքներով: Այս մասին ասվում է վանականների հայտարարության մեջ: Գրաֆիտիների ձեռագիրը տարբեր է, ինչը հիմք է տվել քննությանը վարկած առաջ քաշել, որ ակցիային մի քանի մարդ է մասնակցել: «Մենք հորդորում ենք իրավապահներին անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել ատելության այդ հանցագործության դեմ և բարելավել անվտանգության հետ կապված իրավիճակը Սիոնում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ ԶԼՄ-ների, վանդալների թիրախ աբբայությունը դարձել է նաև 2012-ին, 2013-ին և 2014-ին: Սիոնի լեռան վրա` Երուսաղեմի պատմական կենտրոնում, են գտնվում նաև հուդայականների սրբությունները:
Հանցագործությունը դատապարտել է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն: «Այդ արարքը դատապարտելի է…Իսրայելը միակ պետությունն է Մերձավոր Արևելքում, որտեղ քրիստոնյաների թիվն աճում է, որտեղ դավանանքի ազատություն կա` ինչպես քրիստոնյաների, այնպես էլ մյուս բոլոր կրոնների հետևորդների համար: Ոստիկանությունը օպերատիվ միջոցառումներ է իրականացնում մեղավորներին հայտնաբերելու նպատակով»,-ասվում է վարչապետի հայտարարության մեջ:

Стены монастыря, греко-православного и армянского кладбища в �?ерусалиме расписали угрозами в адрес христиан
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/01/203988.jpg)
Неизвестные нанеслиантихристианские надписи на стены одного из самых известных католических монастырей �?ерусалима, продолжив череду актов вандализма против религиозной святыни. Об этом сообщает Р�?А Новости со ссылкой на представителей монастыря.
Осквернению подверглось бенедиктинское аббатство Дормицион, которое католики почитают как место успения Богородицы. Главные подозреваемые, как обычно в таких случаях, – представители ультраправых еврейских кругов.
На стенах и воротах монастыря, а также соседних греко-православного и армянского кладбищавандалы оставили более десятка надписей на иврите с угрозами и проклятиями в адрес христиан, сказано в заявлении монахов-бенедиктинцев. Граффити нанесены разными почерками, давая основания для версии о том, что в акции участвовали несколько человек.
«Мы призываем правоохранительные органы принять необходимые меры против этого преступления ненависти и улучшить ситуацию с безопасностью на горе Сион», – говорится в заявлении.
По данным СМ�?, мишенью для вандалов аббатство становилось в 2012, 2013 и 2014 годах. На Сионской горе, в историческом центре �?ерусалима, также расположены горница Тайной вечери и могила царя Давида, почитаемая последователями иудаизма.
С осуждением преступления выступил премьер-министр �?зраиля Биньямин Нетаньяху. «Этот поступок достоин всяческого осуждения… �?зраиль является единственным государством на Ближнем Востоке, где растет христианское население, где есть свобода вероисповедания — и для христиан, и для представителей всех религий. Полиция проводит оперативные мероприятия по розыску виновных», – говорится в заявлении главы кабинета.