Արևմտահայ գրող Զաբել Եսայանի գրքի հիման վրա Ստամբուլում պիես է բեմադրվել
Հայ գրող Զաբել Եսայանի «Զենքերի այգիները» գրքի հիման վրա Ստամբուլում պիես է բեմադրել: Թուրքական «Dicle» լրատվական գործակալության տեղեկության համաձայն՝ ներկայացումը բեմադրվել է Ստամբուլի Բոսֆորյան համալսարանի «Garanti» մշակույթի կենտրոնում, գրում է ermenihaber.am-ը: Զաբել Եսայանի գիրքն անդրադարձ է 1880-ականների, այսինքն՝ օսմանյան շրջանի Ստամբուլի առօրյաին և ժամանակի քաղաքական-հասարակական զարգացումներին: Գրքի հերոսուհին հասարակության կողմից ճնշումների ենթարկված և հարկադրաբար տանը փակված մի կին է:
Ինչպես գիրքը, այնպես էլ նրա հիման վրա ստեղծված պիեսը, մեկ անգամ ևս ի ցույց են դնում Օսմանյան Թուրքիայում կանանց, մասնավորապես հայ կանանց և ընդհանրապես հայ ազգի նկատմամբ գերիշխող խտրական ու բռնի վերաբերմունքը: Պիեսը նաև ապացուցում է, որ օսմանյան ժամանակներից մինչև օրս Թուրքիայում կանանց և հայերի վիճակն առանձնապես չի փոփոխվել:
Զաբել Եսայանը ծնվել է 1878թ.՝ Ստամբուլում: Գրականություն և փիլիսոփայություն է ուսումնասիրել Փարիզի Սորբոնի համալսարանում: 1908թ. վերադարձել է Ստամբուլ, իսկ հաջորդ տարի ուղևորվել Կիլիկիա: Իր ստեղծագործություններում հաճախակի անդրադարձել է Ադանայի կոտորածներին:
Ինչպես նկատել է տալիս թուրքական «Dicle» գործակալությունը՝ «Զաբել Եսայանը Հայոց ցեղասպանության ժամանակ աքսորվածների ցուցակում ներառված միակ հայ կին մտավորականն էր»: 1933թ. Եսայանը հաստատվել է Սովետական Հայաստանում, մասնակցել  Մոսկվայում  կայացած Սովետական գրողների միության առաջին համաժողովին: Մահացել է 1943թ. Սիբիրում:

На основе книги западноармянской писательницы Забел Есаян в Стамбуле поставлена пьеса
На основе книги армянской писательницы Забел Есаян «Сады оружия» в Стамбуле поставлена пьеса. Согласно информации турецкого информационного агентства «Dicle» пьеса поставлена в культурном центре «Garanti» Босфорского университета Стамбула, пишет ermenihaber.am. Книга Забел Есаян описывает события 1880-х годов – будни Стабула османского периода и общественно-политические развития того времени. Героиня книги – женщина, подвергшаяся общественному давлению и вынужденно сидящая дома взаперти.
Как книга, так и созданная на ее основе пьеса еще раз показывают дискриминационное и насильственное отношение к женщинам в Османской империи, в частности женщинам-армянкам и вообще армянской нации. Пьеса также доказывает, что с османских времен по сей день положение женщин и армян в Турции не изменилось.
Забел Есаян родилась в 1878 году в Стамбуле. Литературу и философию изучала в университете Сорбонна в Париже. В 1908 году возвратилась в Стамбул, а на следующий год направилась в Киликию. В своих произведениях она часто затрагивала тему резни в Адана.
Как заметило турецкое агентство «Dicle», «Забел Есаян была единственное женщиной-армянкой, представительницей интеллигенции, включенной в список депортируемых во время Геноцида армян». В 1933 году Есаян обосновалась в Советской Армении, участвовала в I съезде Союза советских писателей, состоявшемся в Москве. Скончалась в 1943 году в Сибири.