Աբրահամ Ռուսոն Գյումրիում իր մենահամերգը սկսեց պապերի հողերը վերադարձնելու փափագով
Դեկտեմբերի 8-ին Գյումրու «Նոստալջի» ընկերությունը կազմակերպել էր հայտնի երգիչ Աբրահամ Ռուսոյի (Աբրահամ Ինջիփյան) մենահամերգը:  Նա առաջին անգամ էր հանդես գալիս Գյումրիում. դահլիճում նրա թունդ երկրպագուներն էին, թե՛ գյումրեցիներ, ե՛ւ  թե  Գյումրու 102-րդ  ռազմաբազայի զինծառայողների ընտանիքներն ու Գյումրիում ռուսական հյուպատոսարանի աշխատակիցները՝ փոխհյուպատոսի գլխավորությամբ: Դահլիճում ոչ մի նստատեղ ազատ չէր, անգամ կանգնելու տեղ չկար, իսկ հանդիսատեսները տարբեր տարիքի մարդիկ էին, թե՛ երիտասարդներ, թե՛ մեծահասակներ ու երեխաներ:
aravot.am-ի փոխանցմամբ՝ Աբրահամ Ռուսոն  բեմ մտնելուն պես սկսեց պարզ, վարժ, գեղեցիկ հայերենով խոսել հանդիսատեսի հետ, որը մի պահ խենթացրեց նստածներին: Նա ցավակցեց գյումրեցիներին դեկտեմբերի 7-ի կապակցությամբ ու ասաց. «Երեկ ցավալի օր մըն էր, երկար չէի ուզի խոսել դրա մասին, բայց կուզեի հիշեցնել, որ կյանքը շարունակվում է, Քրիստոս՝ մեր Աստված մեզի հետ է միշտ, դրա համար ինչ որ պատահեցավ մեր սրտերուն մեջը թող մնա եւ մտքերուն մեջ, բայց հավատքով, մեր ուժով, մեր սիրով կյանքը թող շարունակվի: Ես էսօր ձեր քաղաքը մտել եմ առաջին անգամ, չնայած որ շատ անգամներ ես Երեւանում եղել եմ, շատ դուրս գալիս է Հայաստանը, բոլորին համար կարող է օտար քաղաք լինի, մեզի համար մեր հայրենիքն ա, հայրենիքին վատը չի լինում»:
Գյումրեցի հանդիսատեսն, այս խոսքերը լսելով, այնպես ծափահարեց, որ երգիչը ավելի ոգեւորված ասաց. «Շատ սիրուն քաղաք եք սարքել էստեղ, շատ սիրուն, էդքան քանդվեցավ՝ Աստված կարողություն, ուժը տվավ, էլի սարքեցիք: Դարերուն ընթացքում որ նայենք՝ քանի անգամ Մայր Հայաստանը քանդվել է, քանի անգամ փոփոխվել ա: Շատ ժողովուրդներ իրենց քաղաքները կորցրել են, ո՞ւր ես էսօր, ասորիները ո՞ւր են: Մենք փոքր ենք, բայց հայրենիք ունենք, Աստված տա, մեր մյուս հողերն էլ վերադառնան: Աստված մեզ հետ, հույսներս չենք կտրում»:
Նա հանդիսատեսի հետ շփվում էր երկու լեզվով: Հայերեն մի նոր գրված երգ կատարեց ու երկու հայրենասիրական երգեր, որոնցից մեկով երազում էր, որ Մասիս սարն իրենը լիներ: «Աշխարհումս ինչ կուզեի, որ Մասիսը սարը իմը լիներ»,- այսպես էին երգի բառերը:
Ի դեպ, Աբրահամ Ռուսոն իր համերգի հասույթի մի մասը նվիրելու է մարզերի կիսավեր եկեղեցիների վերականգմանը: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց «Նոստալջի» ընկերության հիմնադիրներից մեկը՝ Լեւոն Մովսիսյանը: Նա ասաց, որ տոմսերը սպառվել էին  համերգից 3 օր առաջ, որն անակնկալ է եղել իրենց համար, նկատի ունենալով Գյումրու սոցիալապես ծանր քաղաք լինելը՝ չեն սպասել, որ այդպես կսպառվեն: Նշենք, որ տոմսի արժեքը 5000-7500 դրամ է եղել:

Avraam Russo began solo concert in Gyumri by expressing desire for return of ancestral lands
On December 8, Gyumri’s Nostalgi Company hosted famous singer Avraam Russo’s (Apraham Injipian) first solo concert in Gyumri. Among the people in his audience were his big fans, including citizens of Gyumri, the families of soldiers serving at the 102nd military base in Gyumri and employees of the Russian Consulate in Gyumri led by the deputy consul. The auditorium was packed, and there was not even a place to stand. There were people of all ages.
As reports aravot.am, as soon as Avraam Russo came out to the stage, he started speaking purely and beautifully in Armenian and shocked the audience for a moment. He expressed his condolences to the citizens of Gyumri on the occasion of the earthquake that took place on 7 December 1988 and said the following in Armenian: “Yesterday was a day of pain and sorrow. I wouldn’t like to talk a lot about that, but I would like to remind you that life goes on, Christ, our Lord, is always with us. So, whatever happened, let it stay in our hearts and in our minds, but let’s continue to live with faith, power and love. I visited your city for the first time today, though I have visited Yerevan several times. I really like Armenia. It might be a foreign city for everyone else, but for us, it is our homeland, and a homeland can’t be bad.”
After hearing these words, the citizens of Gyumri clapped so much that the singer said the following with more motivation: “You have created a beautiful city here. It’s very pretty. After so much destruction, God gave you the strength and potential, and you created it again. If we look at the history, Mother Armenia has been destroyed and has undergone changes several times. Many nations have lost their cities. Where are they now? Where are the Assyrians? We are a small nation, but we have a homeland. May God help us return our other lands! May God be with us! Let’s not lose hope.”
Russo talked to the audience in two languages. He performed a new song and two patriotic songs in Armenian. In one of those songs, he dreamed that Mount Masis would be his. “Ashkharhums Inch Kuzeyi, Vor Masise Sare Ime Liner” (What I want in this world is for Mount Masis to be mine)-these are the words in the song.
Avraam Russo will be donating a part of the proceeds from his concert to the renovation of dilapidated churches in Armenia’s provinces. This is what Levon Movsisyan, who is one of the founders of Nostalgi Company, said. Movsisyan said the tickets were sold out three days before the concert and that this came as a surprise because the organizers weren’t expecting to see tickets sold quickly due to the heavy social conditions in Gyumri. Let us mention that ticket prices ranged from 5,000 to 7,500 drams.