Աբրահամ Ռուսոն Գյումրիում իր մենահամերգը սկսեց պապերի հողերը վերադարձնելու փափագով
Դեկտեմբերի 8-ին Գյումրու «Նոստալջի» ընկերությունը կազմակերպել էր հայտնի երգիչ Աբրահամ Ռուսոյի (Աբրահամ Ինջիփյան) մենահամերգը:  Նա առաջին անգամ էր հանդես գալիս Գյումրիում. դահլիճում նրա թունդ երկրպագուներն էին, թե՛ գյումրեցիներ, ե՛ւ  թե  Գյումրու 102-րդ  ռազմաբազայի զինծառայողների ընտանիքներն ու Գյումրիում ռուսական հյուպատոսարանի աշխատակիցները՝ փոխհյուպատոսի գլխավորությամբ: Դահլիճում ոչ մի նստատեղ ազատ չէր, անգամ կանգնելու տեղ չկար, իսկ հանդիսատեսները տարբեր տարիքի մարդիկ էին, թե՛ երիտասարդներ, թե՛ մեծահասակներ ու երեխաներ:
aravot.am-ի փոխանցմամբ՝ Աբրահամ Ռուսոն  բեմ մտնելուն պես սկսեց պարզ, վարժ, գեղեցիկ հայերենով խոսել հանդիսատեսի հետ, որը մի պահ խենթացրեց նստածներին: Նա ցավակցեց գյումրեցիներին դեկտեմբերի 7-ի կապակցությամբ ու ասաց. «Երեկ ցավալի օր մըն էր, երկար չէի ուզի խոսել դրա մասին, բայց կուզեի հիշեցնել, որ կյանքը շարունակվում է, Քրիստոս՝ մեր Աստված մեզի հետ է միշտ, դրա համար ինչ որ պատահեցավ մեր սրտերուն մեջը թող մնա եւ մտքերուն մեջ, բայց հավատքով, մեր ուժով, մեր սիրով կյանքը թող շարունակվի: Ես էսօր ձեր քաղաքը մտել եմ առաջին անգամ, չնայած որ շատ անգամներ ես Երեւանում եղել եմ, շատ դուրս գալիս է Հայաստանը, բոլորին համար կարող է օտար քաղաք լինի, մեզի համար մեր հայրենիքն ա, հայրենիքին վատը չի լինում»:
Գյումրեցի հանդիսատեսն, այս խոսքերը լսելով, այնպես ծափահարեց, որ երգիչը ավելի ոգեւորված ասաց. «Շատ սիրուն քաղաք եք սարքել էստեղ, շատ սիրուն, էդքան քանդվեցավ՝ Աստված կարողություն, ուժը տվավ, էլի սարքեցիք: Դարերուն ընթացքում որ նայենք՝ քանի անգամ Մայր Հայաստանը քանդվել է, քանի անգամ փոփոխվել ա: Շատ ժողովուրդներ իրենց քաղաքները կորցրել են, ո՞ւր ես էսօր, ասորիները ո՞ւր են: Մենք փոքր ենք, բայց հայրենիք ունենք, Աստված տա, մեր մյուս հողերն էլ վերադառնան: Աստված մեզ հետ, հույսներս չենք կտրում»:
Նա հանդիսատեսի հետ շփվում էր երկու լեզվով: Հայերեն մի նոր գրված երգ կատարեց ու երկու հայրենասիրական երգեր, որոնցից մեկով երազում էր, որ Մասիս սարն իրենը լիներ: «Աշխարհումս ինչ կուզեի, որ Մասիսը սարը իմը լիներ»,- այսպես էին երգի բառերը:
Ի դեպ, Աբրահամ Ռուսոն իր համերգի հասույթի մի մասը նվիրելու է մարզերի կիսավեր եկեղեցիների վերականգմանը: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց «Նոստալջի» ընկերության հիմնադիրներից մեկը՝ Լեւոն Մովսիսյանը: Նա ասաց, որ տոմսերը սպառվել էին  համերգից 3 օր առաջ, որն անակնկալ է եղել իրենց համար, նկատի ունենալով Գյումրու սոցիալապես ծանր քաղաք լինելը՝ չեն սպասել, որ այդպես կսպառվեն: Նշենք, որ տոմսի արժեքը 5000-7500 դրամ է եղել:

Свой концерт в Гюмри Абраам Руссо начал с мечты о возвращении земель предков
Компания «Ностальджи» 8 декабря организовала в Гюмри сольный концерт известного певца Абраама Руссо (Абраам �?нджипян). В Гюмри он выступал впервые: в зале собрались его ярые поклонники – и гюмрийцы, и семьи дислоцированной в Гюмри 102-й базы, и сотрудники российского консульства в Гюмри во главе с вице-консулом. В зале не оставалось ни одного свободного места, негде было даже стоять, зрители же были разного возраста – и молодежь, и взрослые, и дети.
Как передает aravot.am, выйдя на сцену, Абраам Руссо на ясном, беглом, прекрасном армянском языке заговорил со зрителями, что на мгновение привело присутствующих в недоумение. Он выразил гюмрийцам соболезнование в связи с 7 декабря и сказал: «Вчера был день тяжелых воспоминаний, не хотелось бы долго говорить об этом, но хочу напомнить, что жизнь продолжается, Христос, наш Бог всегда с нами, поэтому то, что случилось, пусть сохранится в наших мыслях и сердцах, но с верой, силой и любовью жизнь пусть продолжается. Я сегодня впервые оказался в вашем городе, несмотря на то, что много бывал в Ереване, Армения мне очень нравится. Для всех Гюмри может быть чужим городом, для нас – родина, а Родина плохой не бывает».
При этих словах зрители-гюмрийцы устроили овацию, что еще более воодушевило певца: «Вы построили здесь очень красивый город. После стольких разрушений Бог дал вам силы и возможности заново отстроить. Если посмотреть: сколько раз на протяжении веков Мать-Армения разрушалась, сколько раз менялась. Многие народы утеряли свои города – где сегодня ассирийцы. Мы малая нация, но и нас есть Родина, Дай Бог – и остальные земли вернем. Бог с нами – мы не теряем надежду».
Со зрителями он общался на двух языках. �?сполнил на армянском одну новую и две патриотические песни, в одной из которых мечтал, чтобы гора Масис принадлежала ему: «Чего бы хотел в жизни – чтобы гора Масис была моей».
Кстати, часть прибыли от своего концерта Абраам Руссо намерен пожертвовать на восстановление полуразрушенных церквей в областях. Нам об этом сообщил один из учредителей компании «Ностальджи» Левон Мовсисян, отметив, что билеты на концерт были распроданы за три дня до концерта, что для них было совершенной неожиданностью, учитывая, что в социальном плане Гюмри тяжелый город, а билеты на концерт стоили от 5000 до 7500 драмов.