«Բարի գալուստ Հայաստան» դիվանագիտական ասոցիացիայի անդամներն այցելեցին «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոց
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտգործնախարարությանը կից «Բարի գալուստ Հայաստան» դիվանագիտական ասոցիացիայի անդամներն՝ ասոցիացիայի նախագահ Նատալիա Նալբանդյանի գլխավորությամբ, այցելեցին «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոց: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Այցը Դիլիջան մեկնարկեց վերակազմավորված Համայնքային կենտրոն (Dilijan Community Centre) այցելությամբ, որի ընթացքում «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը և հիմնադրամի ներկայացուցիչները մասնակիցներին ներկայացրին ինչպես կենտրոնում, այնպես էլ Դիլիջանում և ՀՀ այլ շրջաններում և Արցախում իրականացվող ծրագրերը: Մասնակիցները կարևորեցին կենտրոնի վերակազմավորումը, ինչը էական դեր կարող է խաղալ Դիլիջանում համայնքային կյանքի աշխուժացման գործում:
Այնուհետև մասնակիցներն այցելեցին 64 երկրներից 190 սաներ համախմբող «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոց, որտեղ հանդիպեցին դպրոցի տնօրեն Ջոն Փադըֆութի հետ, ով ներկայացրեց դպրոցի գործունեության հիմնական ուղղությունները: Ապա ասոցիացիայի անդամները` դպրոցի սաների ուղեկցությամբ, շրջայց կատարեցին դպրոցի տարածքում՝ ծանոթանալով ուսումնառության և բնակության պայմաններին:
Ասոցիացիայի անդամներն ընդգծեցին դպրոցի կարևորությունն ինչպես կրթության ոլորտում առաջընթացի և կրթության միջոցով աշխարհի հետ Հայաստանի կապերի ամրապնդման, այնպես էլ՝ նոր աշխատատեղերի ստեղծման և Դիլիջանի զարգացման տեսանկյունից:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասոցիացիայի նախագահ Նատալիա Նալբանդյանը համառոտ ներկայացրեց «Բարի գալուստ Հայաստան» դիվանագիտական ասոցիացիայի գործունեությունը՝ անդրադառնալով նաև «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոց այցի նպատակներին և կիսվելով իր ստացած տպավորություններով: Նատալիա Նալբանդյանը, մասնավորապես, նշեց, որ ասոցիացիայի անդամներին հրավիրել է, որպեսզի նրանք հնարավորություն ունենան տեսնելու այն լավն ու դրականը, որ կա մեր երկրում: Նա նաև հույս հայտնեց, որ նմանատիպ ծրագրերը և նախաձեռնությունները կլինեն ավելի շատ, քանի որ նրանք կարևոր դեր են խաղում ինչպես փոքր քաղաքների զարգացման, այնպես էլ միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող կրթության ոլորտում Հայաստանի դիրքերի ամրապնդման տեսանկյունից: «UWC Դիլիջանը» միայն դպրոց չէ, այլ՝ սեփական ապագայի և իր երկրի ապագայի համար պատասխանատու երիտասարդության կրթության նոր հայեցակարգ», – ընդգծեց Նատալիա Նալբանդյանը:
Տեղեկանք. Բարի գալուստ Հայաստան դիվանագիտական ասոցիացիան հիմնվել է 2009թ.: Այն միավորում է ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների, դիվանագետների կանանց, կին դիվանագետներին: Ասոցիացիայի նպատակն է դյուրացնել արտասահմանցի դիվանագետների ընտանիքների ինտեգրումը հայ հասարակության մեջ: Ասոցիացիան` հայ դիվանագետների ընտանիքների, հայ մշակութային, գիտական ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների, կազմակերպվող տարբեր միջոցառումների միջոցով օտարերկրյա դիվանագետների ընտանիքների անդամներին ծանոթացնում է մեր երկրի բազմազանությանն ու հայ ժողովրդի ավանդույթներին: Օտարերկրյա դիվանագետների կանանց և կին դիվանագետների համար ասոցիացիայի կողմից կազմակերպվում են հայոց լեզվի անվճար դասընթացներ:

Members of the “Welcome to Armenia” Diplomatic Association visited UWC Dilijan International College
On December 2, Members of the “Welcome to Armenia” Diplomatic Association of the Foreign Ministry of Armenia headed by Natalia Nalbandian, the President of the Association, visited UWC Dilijan International College.
At the beginning of the visit they were introduced to the Dilijan Community Centre, where Veronika Zonabend, co-founder of IDeA (Initiatives for Development of Armenia) Foundation, and its representatives introduced the projects being implemented both in the Centre, and in Dilijan and other regions of the Republic of Armenia and Artsakh. Participants attached importance to the reorganization of the Centre, which could play a significant role in the activation of community life in Dilijan.
Then the participants visited UWC Dilijan International College, which unites 190 students from 64 countries. They had a meeting with John Puddefoot, Head of the College, who presented the main directions of activities of the UWC Dilijan. Afterwards, the Association Members, accompanied by the students, made a tour at the College and its campus and got acquainted with the study and living conditions.
The Association members highlighted the importance of the College within the context of progress in education field and enhancement of Armenia’s ties with the world through education, as well as creation of new jobs and development of Dilijan.
During the briefing with journalists, Natalia Nalbandian, President of the Association, presented the activities of the “Welcome to Armenia” Association while also outlining the goals of the visit to UWC Dilijan and sharing her impressions from that experience. Particularly, Ms. Nalbandian noted that she invited the Members of the Association to provide them an opportunity to see those good and positive things that exist in our country. She also expressed hope that the number of such projects and initiatives should increase as they play a significant role in the development of small cities, as well as in strengthening Armenia’s positions in education field in accordance with the highest international standards. In her words, UWC Dilijan is not just a school, but a new concept for educating the youth which is responsible for its future and future of its countries.
Note: “Welcome to Armenia” Diplomatic Association was founded in 2009. It unites the spouses of Heads of Diplomatic Missions in Armenia and diplomats, female diplomats. The main goal of the Association is to facilitate the integration of the families of foreign diplomats into the Armenian society. The Association introduces the centuries-old history and traditions of our country to foreign diplomats through meetings with the families of the Armenian diplomats, representatives of the Armenian cultural, scientific and business circles. The Association also organizes free of charge lessons of the Armenian language for the spouses of the diplomats and female diplomats.