Թուրքիայի դպրոցականները «Մարդու իրավունքներ» առարկան կսովորեն նաև հայկական հեքիաթներով
Թուրքիայի կրթության նախարարության որոշմամբ 4-րդ դասարանում պարտադիր ուսուցանվող «մարդու իրավունքներ, քաղաքացիություն և ժողովրդավարություն» առարկան կդասավանդվի նոր մեթոդով:
Թուրքական «Milliyet» թերթի տեղեկացմամբ` նորարարության հեղինակը գերմանաբնակ թուրք գրող Յուջել Ֆեյզիօղլուն է, ում առաջարկով հրատարակվել է դասագիրք, որի մեջ հավաքվել են թուրքական, քրդական և հայկական ժողովրդական հեքիաթները: Նորարար մեթոդի էությունն այն է, որ տվյալ առարկան երեխաներին կներկայացվի հեքիաթների միջոցով:
ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնության հեղինակը, խոսելով գրքի նշանակության մասին, ասել է. «Մեր երեխաները մեծանում են Անդերսոնի, Գրիմ եղբայրների, Շարլ Պերոյի հեքիաթներով: Մտածեցի՝ հավաքագրենք թյուրքական աշխարհի, քրդական և Միջագետքի հեքիաթները: Մեր երեխաներն իրենց երկրի, իրենց հարևանների մշակույթով պետք է մեծանան, քանի որ եղբայրը եղբոր հետ կարող է կռվել, սակայն թշնամի չի կարող դառնալ»:
Գրքում, որ բաղկացած է «Մարդ լինել», «Իրավունք, ազատություն և պատասխանատվություն», «Փոխհամաձայնություն», «Կանոներ», «Համակեցություն» և «Արդարություն ու հավասարություն» բաժիններից, ներառված են 30 դաղստանյան, թուրքմենական, ղազախական, թուրքական, քրդական, չուվաշական, ուզբեկական, մակեդոնական, ղըրղըզական, ադրբեջանական, ույղուրական, թաթարական, ասորական և հայկական հեքիաթներ:
Նշվում է, որ յուրաքանչյուր բաժնի վերջում հավելյալ տեղեկություններ են հաղորդվում տվյալ բաժնում ներառված հեքիաթների մասին. որ ժողովրդին են պատկանում, որտեղ են ապրում հերոսները, տվյալ երկրի աշխարհագրությունը և այլն:
Գրքում հայերի մասին գրված է. «Հայերի պատմությունը գալիս է մ.թ.ա ժամանակներից: Սելջուկների, Օսմանյան կայսրության, աքքոյունլուների ժամանակներից ի վեր միշտ հայերի հետ միասին ենք ապրել՝ 1000 թվականից սկսած: Մեր երկրում էլ որոշ թվով հայ հայրենակիցներ կան: Հայերը մի ժողովուրդ են, որը մեծ ներդրում է ունեցել մեր մշակույթի մեջ՝ ճարտարապետության, երաժշտության, թատրոնի, կինոյի և այլ բնագավառներում»:
Հիշատակվում է Պալյան ընտանիքը, որից սերած ճարտարապետները կառուցել են Չըրաղան, Դոլմաբահչե պալատները, Քուլելի ռազմական վարժարանը, մեծ թվով սուլթանական մզկիթներ:

The Turkish Ministry of Education has decided that the “Human Rights, Citizenship and Democracy” subject, which is a mandatory subject for 4th graders, will be taught through a new method.
As reports the Turkish Milliyet, the method has been introduced by German-Turkish writer Yucel Feyzioglu. By his proposal, the ministry has published a textbook that is a compilation of Turkish, Kurdish and Armenian national fairy tales. The essence of the new method is to teach children the subject through fairy tales.
As reports ermenihaber.am, the author said the following about the significance of the book: “Our children are growing up with the fairy tales of Anderson, the Brothers Grim and Charles Perot. I thought of compiling Turkish and Kurdish fairy tales and the fairy tales of Mesopotamia. Our children need to grow up by learning about the culture of their country and their neighbors because brothers can fight, but they can’t become enemies.”
The book, which is composed of the sections entitled “To Be a Human Being”, “Law, Freedom and Responsibility”, “Mutual Consent”, “Rules”, “Coexistence” and “Justice and Equality”, included 30 Dagh, Turkmen, Kazakh, Turkish, Kurdish, Chuvash, Uzbek, Macedonian, Kyrgyz, Azerbaijani, Uyghur, Tatar, Assyrian and Armenian fairy tales.
It is mentioned that each section ends with additional information about the fairy tales included in the given section, including the nation to which the fairy tales belong, where the heroes live, the geography of the given country, etc.
The following is mentioned about the Armenians in the book: “The history of the Armenians traces back to the periods before Christ. Since the times of the Seljuks, the Ottoman Empire and the Akkoyunlus, we have always lived with the Armenians, starting from the year 1,000. There are some Armenian compatriots in our country. The Armenians are a nation that have made great contributions to our culture, including in the spheres of architecture, music, theater, cinema and other fields.”
The book mentions the Palyan family of architects who built the Chiragan, Dolmabahce palaces, the military school of Kulel and many mosques for sultans.