«Ապագա» համաժողովի մասնակից. «Մեր դասընթացները խթանում են հայրենադարձությանը»
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Ռուսաստանի հայերի միության, Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության և Նիժնի Նովգորոդի «Իմաստ» երիտասարդական ընկերակցության կողմից համատեղ կազմակերպված Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների երկրորդ՝ «Ապագա» խորագրով համաժողովի մասնակից, ռուսաստանաբնակ Վարուժան Գեղամյանն է: Վերջինս Սանկտ Պետերբուրգի «Նոր սերունդ» հայկական երիտասարդական կազմակերպության անդամ է.
– Մեր կազմակերպությունը Սանկտ Պետերբուրգի Հայ Առաքելական Եկեղեցուն և Հայկական ազգային մշակութային միությանը կից է գործում: Այնտեղ ես հայագիտական ծրագրեր եմ մշակում:
Երկար տարիներ գործունեություն ծավալելուց հետո այն եզրահանգմանը եկանք, որ պետք է լեզվի պահպանման համար ռազմավարություն մշակել: Այդ նպատակով հատուկ մեթոդով ենք դասընթացները կազմակերպում. հայերենը որպես օտար լեզու ենք դասավանդում:
Այս մեթոդի կիրառումն իր ցանկալի արդյունքը տվեց. դասընթացի մասնակիցների թիվը գնալով աճեց, որոնց մեջ զգալի թիվ են կազմում այլազգիները: Դասընթացի մասնակիցներին Հայաստանի մասին պատմական ակնարկներ ենք ներկայացնում՝ ազգագրություն, մշակութային արժեքներ, ազգային ավանդույթներ բաժիններով:
Միայն այս տարի 180 հայտադիմում ունեինք, որոնցից 50-ը՝ ոչ հայեր էին ներկայացրել:
Դասընթացի մասնակիցներից այլազգի մի աղջիկ, Հայաստանի մասին տեղեկություններ ստանալով, պարզապես սիրահարվել է մեր երկրին և որոշել է ընտանիքով տեղափոխվել Հայաստան: Ունենք նաև հայազագի 6 սաներ, ովքեր մեզ հետ աշխատելուց հետո, հայրենադարձվել են: Այլ կերպ ասած՝ մեր դասընթացները խթանում են հայրենադարձությանը:
Մեծ հույսով եմ մասնակցել «Ապագա» խորագիրը կրող երիտասարդական համաժողովին: Կարծում եմ՝ միասնական ուժերով կկարողանանք զգալի արդյունքի հասնել:
Ես այն համոզմունքն ունեմ, որ ցանկացած գաղափար իրականացնելիս անհրաժշտ է այնպես անել, որ այն հայաստանակենտրոն լինի: Առանց Հայաստանի և Հայոց պետականության զորակցության՝ Սփյուռքը կյանք չունի: Եթե երիտասարդներս որևէ բան անելու ուժ ու եռանդ ունենք, ապա այն միայն ի շահ Հայրենիքի պետք է կյանքի կոչենք:

Участник форума «Апага»: «Наши курсы стимулируют репатриацию»
Собеседник «Армяне сегодня» – участник второго форума руководителей и членов молодежных организаций Армении, Арцаха и Диаспоры, совместно организованного под девизом «Апага» («Будущее») Министерством Диаспоры РА, Союзом армян России, учреждением «Галуст Кюльпенкян» и нижегородской молодежной ассоциацией «�?маст» Варужан Гегамян, являющийся членом армянской молодежной организации «Нор серунд» Санкт Петербурга.
– Наша организация функционирует при Армянской Апостольской церкви Санкт Петербурга и Армянском национальном культурном союзе. Я разрабатываю там арменоведческие программы.
После долгих лет функционирования, пришли к убеждению – необходимо выработать стратегию для сохранения языка. С этой целью курсы организуем по специальной методике: армянский преподаем как иностранный язык.
Применение этого метода дало свои желанные результаты: число участников курсов неуклонно возрастает, среди них значительную часть составляют иностранцы. Участникам курсов представляем исторические очерки об Армении – этнографию, культурные ценности, национальные традиции.
Только в этом году поступило 180 заявлений, 50 из них – от иностранцев.
Одна из участниц курсов, получив сведения об Армении, просто влюбилась в нашу страну и решила с семьей переехать в Армению. Есть также 6 армян-воспитанников, которые, поработав с нами, репатриировали. �?наче говоря, наши курсы стимулируют репатриацию.
В молодежном форуме под девизом «Апага» участвовал с большими надеждами. Думаю, совместными усилиями мы сумеем добиться ощутимых результатов. Убежден, что при реализации любой идеи необходимо сделать так, чтобы она была нацелена на Армению. Без поддержки Армении и Армянского государства Диаспора не имеет будущего. Если молодежь обладает силами и энергией что-либо сделать, то это должно быть исключительно в интересах Родины.