ԱՄՆ-ի դեսպան. Հայաստանը հարուստ մշակույթով եւ ողբերգական պատմությամբ երկիր է
Հայաստանում նոյեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի Խաղաղության կորպուսի 39 կամավորի երդման պաշտոնական արարողությունը։
Ուսումնական դասընթացի ավարտից հետո Խաղաղության կորպուսի կամավորները կմեկնեն Հայաստանի տարբեր շրջաններ, որտեղ երկու տարի կապրեն եւ կաշխատեն Խաղաղության կորպուսի երկու ծրագրի շրջանակում, դրանք են՝ անգլերենի ուսուցում եւ համայնքների եւ երիտասարդության զարգացում։
Տոնական արարողության ընթացքում կամավորներին դիմելով՝ Հայաստանում ԱՄՆ-ի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլզը նշել է. «Այստեղ դուք գերտերության ներկայացուցիչներ եք, բայց նաեւ պատիվ ունեք ժամանակավորապես ապրել այս ուժեղ երկրում։ Այս երկիրը հարուստ է մշակույթով, ողբերգական պատմությամբ, երկիր, որը կարողացել է գոյատեւել Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ չընդհատվող բախումների պայմաններում»։
12 շաբաթ տեւած հաջող ուսումնական դասընթացի շրջանակում Խաղաղության կորպուսի կամավորները հայերեն են ուսումնասիրել եւ ծանոթացել են հայկական մշակույթին։ Կամավորների խումբը ներկայացնում է Միացյալ Նահանգների ժողովրդին. նրանք տարբեր էթնիկ եւ ռասայական խմբերի են պատկանում, տարբեր սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակ ունեն։ Կամավորների տարիքը տատանվում է 21-ից 76 տարեկանի արանքում։
Պաշտոնական միջոցառմանը կամավորները հայերեն երգել են «Էրեբունի-Երեւան» երգը եւ Հայաստանի մասին իրենց տպավորություններն են ներկայացրել։ Խաղաղության կորպուսի կամավորների նոր խումբը կլրացնի արդեն իսկ Հայաստանի դպրոցներում, համալսարաններում եւ հասարակական կազմակերպություններում աշխատող կամավորների շարքերը եւ այդպիսիով՝ նրանց քանակը կհասնի մոտ 80-ի։
ԱՄՆ-ի խաղաղության կորպուսը հիմնվել է 1961-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջոն Քենեդիի կողմից։ Այդ ժամանակվանից ի վեր ավելի քան 200 հազար կամավոր աշխատել է աշխարհի 139 երկրում։ 1992-ից սկսած, Խաղաղության կորպուսի ավելի քան 950 կամավոր ծառայել է Հայաստանում։

Посол США: Армения – страна с богатой культурой и трагической историей
В Ереване 12 ноября прошла официальная церемония принесения клятвы 39 волонтеров Корпуса мира США. После завершения учебного курса волонтеры Корпуса мира отправятся в разные регионы Армении, где будут проживать на протяжении двух лет и работать в рамках двух программ Корпуса мира – обучение английскому языку и развитие общины и молодежи.
Выступая на праздничной церемонии и обращаясь к волонтерам, Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Ричард Миллз отметил: «Вы представители мощной сверхдержавы здесь, но вам также выпала честь временно проживать в этой сильной стране. Это страна с богатой культурой, трагической историей, страна, которая смогла существовать в условиях непрерывных столкновений между Западом и Востоком». В ходе 12-недельного успешного учебного курса волонтеры Корпуса мира изучали армянский язык и ознакомились с армянской культурой. Группа волонтеров представляет народ Соединенных Штатов: они принадлежат разным этническим и расовым группам, имеют разный социально-экономический статус. Возраст волонтеров колеблется с 21 по 76 лет. На официальном мероприятия волонтеры исполнили песню «Эребуни Ереван» на армянском языке и поделились своими впечатлениями об Армении. Новая группа волонтеров Корпуса мира пополнит ряды волонтеров, уже работающих в школах, университетах и общественных организациях Армении, и таким образом их число достигнет около 80. Корпус мира США основан в 1961 году президентом США Джоном Кеннеди. С тех пор более 200 тысяч волонтеров служили в 139 странах мира. Начиная с 1992 года, более 950 волонтеров Корпуса мира служили в Армении.