Վարդենիս-Մարտակերտ ռազմավարական ճանապարհի վերակառուցումը կավարտվի 2016թ. վերջին
Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի վերակառուցման աշխատանքները շարունակվում են 2-րդ փուլով: Ծրագրի իրականացմանն են նպատակաուղղվել Հեռուստամարաթոն 2013 և 2014-ի հանգանակությունները: Խոշորածավալ ձեռնարկը ավարտին հասցնելու նպատակով միջոցներ են հատկացվել նաև Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունների կողմից: Ճանապարհի շինարարությունը կշարունակվի Հիմնադրամի ռազմավարական և նպատակային ծրագրերին զուգահեռ, և կավարտվի 2016թ.-ի վերջին: Այս մասին հայտնում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մամուլի ծառայությունից :
Ըստ աղբյուրի, Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի վերակառուցումն իրականացվում է միաժամանակ հինգ ճանապարհաշինարարական կազմակերպությունների կողմից` 12 տեղամասով: Նախկինում դժվարանցանելի շուրջ 116 կմ երկարությամբ ավտոճանապարհն ունի 10 և ավելի մետր լայնություն, որից 7 մետրը կկազմի ասֆալտապատ երթևեկելի հատվածը:
Նախորդ տարվա ընթացքում կառուցվել են արհեստական կառուցվածքներ, այդ թվում ջրահեռացման խողովակներ, ափապաշտպան կառույցներ, հենապատեր ու եզրաքարեր, ինչպես նաև վերանորոգվել են 17 մեծ ու փոքր կամուրջները: Ներկայումս ընթանում են ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները: Բնակավայրերով անցնող հատվածներում` մասնավորապես Գետավանում և Եղեգնուտում, կառուցվում են մայթեր:
Ասֆալտի որակի ստուգման և վերահսկման նպատակով տարբեր տեղամասերից վերցված հանքային նյութերը /խիճ, ավազ, օրգանական կապակցող/, արտադրված ասֆալտի նմուշները, ինչպես նաև հանուկները պարբերաբար ուղարկվում են լաբորատոր ստուգման:
«Նոյեմբերի 1-ի դրությամբ ողջ ճանապարհն ունի ավելի քան 49կմ ասֆալտի երկշերտ ծածկույթ: Մնացած հատվածներում իրականացվում են ճանապարհի հիմնատակի կառուցման աշխատանքներ: Շուրջօրյա` միջինը +10 ջերմության պայմաններում ճանապարհի կառուցման աշխատանքները կշարունակվեն: Ձմռան շրջանում կիրականացվեն նախապատրաստական աշխատանքներ, մասնավորապես խճի, ավազի, և այլ անհրաժեշտ նյութերի պահեստավորում, ինչպես նաև ասֆալտբետոնե գործարանի և ճանապարհաշինարարական մեքենաների և սարքավորումների վերանորոգում և համալրում` գարնանը աշխատանքները վերսկսելու նպատակով: Ավելորդ չէ նշել, որ շինարարության ողջ ընթացքում ճանապարհը երթևեկելի է եղել նաև մարդատար մեքենաների համար:
Ուղիղ կապ ապահովելով Հայաստանի և Արցախի հյուսիսային շրջանների միջև, նոր մայրուղու գործարկումը ոչ միայն զգալիորեն կկրճատի այն ժամանակահատվածը, որն այսօր անհրաժեշտ է Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհով մի հանրապետությունից մյուսն ուղևորվելու համար, այլ կամրապնդի միջհամայնքային կապերը, կնպաստի հարակից համայնքների տնտեսական զարգացմանը, կխթանի զբոսաշրջությունը` աշխուժացնելով մեր երկու հանրապետությունների սոցիալ-տնտեսական կյանքը: Ճանապարհը հնարավորություն կտա նաև ծանոթանալ մեր պատմամշակութային հուշարձաններին ու վայելել հայրենի բնաշխարհի գեղեցկությունը:
Նախորդ տարիներին ճանապարհի մերձակա համայնքներում իրականացվել են մի շարք ենթակառուցվածքներ. Քարվաճառն և Գետավանն ունեն կանոնավոր ջրամատակարարում, Չափարը, Վերին Հոռաթաղն ու Վաղուհասը` նորակառույց դպրոցներ, և այսօր համայնքային կենտրոններ են կառուցվում Գետավան և Կոճողուտ գյուղերում:
Բարեկարգ ավտոմայրուղու առկայությունը հնարավորություն կտա ոչ միայն կյանքի կոչել շրջակա համայնքների կյանքն ու կենցաղը բարելավող սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքներ, այլև զարկ կտա բիզնես և զարգացման ծրագրերին` գյուղացուն ապահովելով կայուն եկամտով` փոխելով նրա կյանքի որակը»,-ասված է հիմնադրամի մամուլի հաղորդագրության մեջ:

Reconstruction of Vardenis-Martakert strategic road to end in late 2016
Reconstruction of the Vardenis-Martakert highway continues in the second stage. The funds raised during the 2013 and 2014 Telethons have been geared towards reconstruction. The governments of Armenia and Nagorno-Karabakh have also allocated funds to help end the large-scale project. Construction will continue alongside the strategic and goal-oriented projects of the Hayastan All-Armenian Fund and will end in late 2016, reports the press service of Hayastan All-Armenian Fund.
According to the source, reconstruction of the Vardenis-Martakert highway is being carried out by five road construction firms at 12 stations. The nearly 116 km highway, which used to be difficult to pass, is 10+ meters wide, 7 meters of which will make up the asphalted part of the road.
Last year, the Fund built artificial structures, including water disposal tubes, structures to protect the coast, curbs and back walls and renovated 17 big and small bridges. Currently, the road is being asphalted. Sidewalks are being built in the parts passing through residential areas, particularly in Getavan and Yeghegnut.
To check and control the quality of asphalt, mineral substances (macadam, sand, organic binds) taken from different stations, samples of produced asphalt and extracts are sent to be checked at laboratories from time to time.
“As of 1 November, the entire road has a more than 49 km, two-layer asphalt cover. The other parts of the road are being built. Road construction will continue round-the-clock, if the temperature is above 10 degrees. In the winter, there will be preparatory work, particularly storage of macadam, sand and other necessary substances, as well as renovation and replenishment of asphalt/concrete and road construction tools and machines to restart activities in the spring. It should be mentioned that the road has been open for cars throughout construction.
By ensuring direct contact between the northern regions of Armenia and Artsakh, the operation of the new highway will not only help sharply reduce the time that is needed to move from one republic to the next via the Goris-Stepanakert highway, but will also help strengthen the relations between villages, contribute to the economic development of the adjacent villages and promote tourism, revitalizing social and economic life in the two republics. The road will also provide visitors with the opportunity to become familiar with our historic and cultural monuments and enjoy the beauty of the nature.
Several infrastructures have been built in the villages near the road over the past couple of years. The residents of Karvatchar and Getavan have regular water supply; Chapar, Upper Horatagh and Vaghuhas have newly built schools, and community centers are under construction in the Getavan and Kotchoghut villages.
An improved highway will not only provide the opportunity to use the social and economic infrastructures that improve the lives of people in the villages, but will also help increase business and development programs to ensure a stable income for villagers and change the quality of their lives,” as stated in the Fund’s press release.