«100 կյանք»-ը կօգնի կրթել 100 ուսանողների Մերձավոր Արեւելքից
Մեդիամաքս: «100 կյանք» («100Lives») նախաձեռնությունն ու Near East Foundation-ը հայտարարել են $ 7 մլն կազմող նոր ութամյա կրթաթոշակային ֆոնդի ստեղծման մասին:
Բարեգործական կրթաթոշակային այս ծրագրի շրջանակում աջակցություն կցուցաբերվի Մերձավոր Արեւելքում բնակվող 100 ուսանողների:
«100 կյանք» նախաձեռնությունը նոր ծրագրի մասին հայտարարել է Near East Foundation-ի (Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամ) հարյուրամյա հոբելյանին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, որին ներկա են եղել մարդասիրական օգնության ոլորտում գործող միջազգային խոշորագույն կազմակերպությունների ղեկավարներն ու հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Ծրագիրը մշակվել է «100 կյանք»-ի եւ Near East Foundation-ի համատեղ ջանքերով՝ որպես աշխարհասփյուռ հայության երախտագիտության հավաստիք Մերձավոր Արեւելքի ժողովրդին, որը մեկ դար առաջ ապաստան ու սնունդ տրամադրեց Եղեռնից փրկված հայ փախստականներին:
Կազմելով մոտ $ 7 մլն՝ «100 կյանք» նախաձեռնության եւ Near East Foundation-ի  համատեղ այս կրթաթոշակային ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի հակամարտությունների գոտիներում հայտնված, տեղահանման ենթարկված եւ չքավորության մեջ գոյություն պահպանող երեխաներին ուսումնառել UWC Դիլիջան քոլեջում՝ համատեղ ուսուցման միջազգային գիշերօթիկ դպրոցում, որտեղ այսօր սովորում են երիտասարդներ ավելի քան 60 երկրներից, ինչպես նաեւ աշխարհի տարբեր մասերում գործող UWC ցանցի այլ քոլեջներում:
Ծրագրի կառավարումը կիրականացվի «Scholae Mundi» հիմնադրամի միջոցով:
«Մենք հպարտանում ենք նրանով, որ ի վիճակի ենք օգնել ծանր պայմաններում եւ ապագայի նկատմամբ անորոշության մեջ հայտնված ծնողներին` ավելի լավ ապագա կերտել իրենց զավակների համար, ինչպես մեզ համար դա արել են մեր հայրերն ու պապերը: Մեծ հպարտությամբ ենք հայտնում Near East Foundation-ի հետ մեր գործընկերության մեկնարկի մասին եւ լի ենք առաջին կրթաթոշակակիրների հետ ծանոթանալու ակնկալիքներով»,- ասել է «100 կյանք» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկի մասին Near East Foundation-ի հարյուրամյակին նվիրված բազմամարդ հանդիսության ժամանակ հայտարարել է «100 կյանք» նախաձեռնության մյուս համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանի դուստրը՝ Արմինե Աֆեյանը:
«Հուսով ենք, որ այդ երեխաներին կրթություն ստանալու հնարավորություն ընձեռելով՝ մենք ընձեռում ենք նրանց հաջողակ ապագա կերտելու հնարավորություն, ինչին նրանք, անշուշտ, արժանի են: Արդեն հարյուր տարի է, ինչ Near East Foundation-ը նվիրումով իրականացնում է այդ բացառիկ աշխատանքը»,- ասել է նա:
Near East Foundation-ը կրթաթոշակային այս ծրագրին կմասնակցի Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայում կրթական համակարգի, հանրային կառույցների կազմակերպման եւ տնտեսական զարգացմանն ուղղված իր ավելի ընդարձակ առաքելության շրջանակներում: Հիմնադրված լինելով 1915թ. որպես «Հայ-սիրիական ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե», որն ապա ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշմամբ պետական կարգավիճակ է ստացել «Near East Relief» անվան ներքո՝ Near East Foundation-ը վճռորոշ դեր է խաղացել վերջին 100 տարվա ընթացքում աշխարհի տարբեր մասերում ծանր կացության մեջ հայտնված մարդկանց օգնության ձեռք մեկնելու գործում:
«Near East Foundation-ը հպարտությամբ է բոլորում իր գործունեության հարյուր տարին՝ թվով հարյուր տեղահանված եւ կարիքի մեջ հայտնված երեխաներին ընձեռելով միջազգային կարգի կրթություն ստանալու հնարավորություն: Մենք մեծ ոգեւորությամբ ենք միանում «100 Lives» նախաձեռնությանը՝ տաղանդաշատ երիտասարդներին եւ ապագա առաջնորդներին օգնելով զարգանալ եւ հաջողությունների հասնել իրենց կյանքում»,- ասել է հիմնադրամի նախագահ Չարլզ Բենջամինը:

100 Lives and NEF to grant scholarships for students from the Middle East
The charity educational scholarship has been established to benefit 100 students from the Middle East.
The 100 Lives initiative has announced the new program at the Near East Foundation’s Centennial Gala before an audience of humanitarian aid leaders and members of the Armenian community.
100 Lives and NEF developed the program together as a way to express gratitude on behalf of the Armenian community to the people of the Middle East who offered shelter and food to the survivors of the Armenian Genocide a century ago.
Valued at nearly USD7 million, the 100 Lives and Near East Foundation Gratitude Scholarship Program will provide children affected by conflict, displacement and poverty the opportunity to study at UWC Dilijan, an international co-educational boarding school currently hosting students from over 60 countries, or other UWC network schools around the world.
The program will be administered through the Scholae Mundi Foundation, which aims to provide students with opportunities to develop the knowledge, skills and attitudes needed to contribute to the international community and catalyze social change.
The 100 Lives initiative was founded this year to celebrate those who helped destitute Armenians one hundred years ago, allowing their descendants to survive and thrive. This Scholarship is one of the many ways 100 LIVES seeks to continue in their spirit by supporting people and organizations working to keep the legacy of gratitude alive today.
“We are proud to be able to help parents experiencing great hardship and uncertainty to secure a better future for their children, as our parents and grandparents were able to do for us. It is with great pride that we announce our partnership with the Near East Foundation, and with eager anticipation that we look to identify the scholarship recipients.” said Ruben Vardanyan, co-founder of 100 Lives.
Armine Afeyan – daughter of 100 Lives co-founder, Noubar Afeyan-is announcing the Scholarship Program to a crowded room at the NEF Centennial event.
“By providing crucial access to education, we truly hope to be able to provide these children opportunities to have the successful future they deserve-much like the extraordinary work the NEF has been committed to these past hundred years,” said Armine Afeyan.
NEF will facilitate this scholarship as a part of its larger mission to deliver education, community organization and economic development throughout the Middle East and Africa. Originally founded in 1915 as the American Committee for Armenian and Syrian Relief and later incorporated as the Near East Relief through an act of Congress, NEF has played a crucial role over the past 100 years in assisting the world’s most vulnerable populations.
“The Near East Foundation is proud to celebrate its centennial anniversary by enabling a 100 driven and in-need students to receive a world-class education. We are excited to join 100 Lives in rewarding talented students and future leaders the opportunity to excel and succeed.” said NEF President Dr. Charles Benjamin.