Մարսելահայերի հերթական բարեգործական ակցիան Սպիտակում
«Երկրաշարժից  մոռացվածները» (“Les Oubliés du Séisme-Solidarité Facebookianne”) մարսելահայերի ֆեյսբուքյան խումբն իր հերթական բարեգործակական ակցիան (այս տարի արդեն երկրորդ անգամ) իրականացրեց 1988թ. կործանարար երկրաշարժից տուժած Սպիտակ քաղաքում: Այս անգամ մարսելահայերի ուշադրության կենտրոնում էին հայտնվել եկամտի աղբյուր չունեցող, ֆիզիկական և մտավոր խնդիրներ ունեցող  տարեց մարդիկ: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Ժիլբեր Դերդերյանը:
Հոկտեմբերի 22-ին միության անդամներ Ժիլբեր Դերդերյանը, Կոկո Բաբայանը և Հրաչյա Ասլանյանն այցելեցին Սպիտակի տասը տարեց կարիքավոր անձանց, որոնք բնակվում են ծայրաստիճան անմխիթար վիճակում գտնվող տնակներում:
Անսպասելի էր այս տատիկների և պապիկների բերկրանքը, երբ տեղեկացան, թե որն է այցի նպատակը: Խմբի ներկայացուցիչները 200-ական եվրոյին համարժեք դրամ պարունակող ծրարներ փոխանցեցին տարեցներին, քանի որ վերջիններիս ապրուստի միակ միջոցը ամենամսյա կենսաթոշակն է:
«Երկրաշարժից  մոռացվածները» խմբի անդամները  հավաստիացնում են, որ բարեգործական ծրագիրը շարունակական բնույթ է կրելու : Այսուհետ ևս իրենց աջակցությունը կուղղորդեն թե 1988թ. երկրաշարժից տուժած մյուս կարիքավոր ընտանիքներին, թե Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի այն բնակիչներին, որոնք տուժել են թշնամու գնդակոծություններից:
մարսելահայերմարսելահայեր2 մարսելահայեր3մարսելահայեր4 մարսելահայեր6մարսելահայեր7 մարսելահայեր8մարսելահայեր9 մարսելահայեր10մարսելահայեր11մարսելահայեր12 մարսելահայեր13

Очередная благотворительная акция армян Марселя в Спитаке
Фейсбуковская группа армян Марселя «Забытые после землетрясения» (“Les Oubliés du Séisme-Solidarité Facebookianne”) свою очередную благотворительную акцию (третью в этом году) осуществила в городе Спитак, пострадавшем от разрушительного землетрясения 1988 года. На этот раз в центре внимания группы оказались пожилые люди, не имеющие источников доходов и страдающие физическими и психическими проблемами. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщил Жильбер Дердерян.
Члены союза Жильбер Дердерян, Коко Бабаян и Грачья Асланян 22 октября посетили 10 пожилых нуждающихся жителей Спитака, проживающих в домиках-времянках, находящихся в крайне неутешительном состоянии.
Неожиданной была радость этих дедушек и бабушек, когда узнали цель визита. Представители группы передали старикам конверты с суммой драмов, эквивалентной 200 евро в каждом. Ведь единственный их источник существования – ежемесячная пенсия.
Члены группы заверяют, что благотворительная программа будет носить продолжительный характер. Они и впредь направят свою помощь как другим нуждающимся семьям, пострадавшим от землетрясения 1988 года, так и жителям приграничных сел Тавушской области, пострадавшим от обстрелов противника.