13-րդ դարի Սուրբ Գեւորգը կվերաբացվի
Հոկտեմբերի 31-ին կկայանա Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի սուրբ Գեւորգ առաջնորդանիստ տաճարի վերաօծման եւ վերաբացման արարողությունը՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, վերանորոգման ծրագրի դոնորների եւ հավատացյալների մասնակցությամբ:
Ինչպես Aravot.am-ին տեղեկացրեց Սուրբ Գեւորգի վերակառուցման ծրագրի ղեկավար Արթուր Ամիրխանյանը, 13-րդ դարի բացառիկ տաճարի վերանորոգման նախագիծը մեկնարկել է 2012-ին, այն «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կարեւորագույն ծրագրերից մեկն է, որը ստացել է Հայաստանի եւ Վրաստանի իշխանությունների աջակցությունը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնությունը:
Եկեղեցու վերականգնման նախաձեռնությունը պատկանում է IdeA-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին, տաճարը վերականգնվել է բարերարների նվիրատվություններով, հիմնական դոնորներն են՝ Ալբերտ Ավդոլյանը, Սերգեյ Սարկիսովն ու Ռուսուդան Մախաշվիլին, Դանիել Խաչատուրովը, ինչպես նաեւ Վարդանյանների ընտանիքը:
Վիրահայության կյանքում խոշոր դերակատարություն ունեցող Սուրբ Գեւորգը Թբիլիսիի հնագույն եկեղեցիներից է, ժամանակին եղել է հայկական միջնադարյան հոգեւոր, մշակութային եւ լուսավորչական կենտրոններից մեկը: 14-15 դարերում եկեղեցու գրատանը բազմաթիվ ձեռագրեր են ստեղծվել, որոնք ներկայումս պահվում են Մատենադարանում:
Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու բակում են ամփոփված հայ մեծերի՝ աշուղ Սայաթ-Նովայի, գեղանկարիչ Գեւորգ Բաշինջաղյանի, նշանավոր զորավարներ Միքայել Լոռիս Մելիքովի, Արզաս Տեր-Ղուկասովի, Իվան Լազարյանի եւ Բորիս Շելկովնիկովի աճյունները:

The 13th-century St. Gevorg to reopen
The consecration and the opening ceremony of St. George Cathedral of the Armenian Apostolic Church, Georgian Diocese, will take place on October 31, which will be attended by top-rank officials of Armenia and Georgia, donors of the reconstruction project and the believers.
Arthur Amirkhanyan, the Head of St. George reconstruction project, told Aravot.am that the renovation project of the 13th-century unique temple started in 2012. It was one of the key projects of the “Initiatives for the Development of Armenia” (IDeA) foundation, supported by the Governments of Armenia and Georgia and the blessing of the Catholicos of All Armenians. The initiative of the Church restoration belongs to the IDeA co-founder Ruben Vardanyan, the temple was restored with the donations from philanthropists. The main donors are Albert Avdolyan, Sergey Sarkisov and Rusudan Makhashvili, Daniel Khachaturov, as well the Vardanyan family.
St. Gevorg church having a major role in the life of Georgian Discose is one of the ancient churches in Tbilisi. Once, is was an Armenian medieval spiritual, cultural and educational center. In the 14-15 centuries, numerous manuscripts were created in the Church Bookstore that are now kept in Matenadaran.
The remains of the Armenian celebrities, such as Sayat-Nova, painter George Bashinjaghyan, prominent commanders Michael Loris -Melikov, Arzas Ter-Ghukasov, Ivan Lazaryan and Boris Shelkovnikov, are buried in the churchyard of St. George Church.