13-րդ դարի Սուրբ Գեւորգը կվերաբացվի
Հոկտեմբերի 31-ին կկայանա Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի սուրբ Գեւորգ առաջնորդանիստ տաճարի վերաօծման եւ վերաբացման արարողությունը՝ Հայաստանի եւ Վրաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, վերանորոգման ծրագրի դոնորների եւ հավատացյալների մասնակցությամբ:
Ինչպես Aravot.am-ին տեղեկացրեց Սուրբ Գեւորգի վերակառուցման ծրագրի ղեկավար Արթուր Ամիրխանյանը, 13-րդ դարի բացառիկ տաճարի վերանորոգման նախագիծը մեկնարկել է 2012-ին, այն «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կարեւորագույն ծրագրերից մեկն է, որը ստացել է Հայաստանի եւ Վրաստանի իշխանությունների աջակցությունը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնությունը:
Եկեղեցու վերականգնման նախաձեռնությունը պատկանում է IdeA-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին, տաճարը վերականգնվել է բարերարների նվիրատվություններով, հիմնական դոնորներն են՝ Ալբերտ Ավդոլյանը, Սերգեյ Սարկիսովն ու Ռուսուդան Մախաշվիլին, Դանիել Խաչատուրովը, ինչպես նաեւ Վարդանյանների ընտանիքը:
Վիրահայության կյանքում խոշոր դերակատարություն ունեցող Սուրբ Գեւորգը Թբիլիսիի հնագույն եկեղեցիներից է, ժամանակին եղել է հայկական միջնադարյան հոգեւոր, մշակութային եւ լուսավորչական կենտրոններից մեկը: 14-15 դարերում եկեղեցու գրատանը բազմաթիվ ձեռագրեր են ստեղծվել, որոնք ներկայումս պահվում են Մատենադարանում:
Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու բակում են ամփոփված հայ մեծերի՝ աշուղ Սայաթ-Նովայի, գեղանկարիչ Գեւորգ Բաշինջաղյանի, նշանավոր զորավարներ Միքայել Լոռիս Մելիքովի, Արզաս Տեր-Ղուկասովի, Իվան Լազարյանի եւ Բորիս Շելկովնիկովի աճյունները:

Вновь начнет действовать церковь Сурб Геворг 13-го века
31 октября состоится церемония освящения и открытия кафедрального собора Грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви Сурб Геворг, с участием высокопоставленных должностных лиц Армении и Грузии, доноров программы реконструкции и верующих.
Как сообщил Aravot.am руководитель программы реконструкции церкви Сурб Геворг Артур Амирханян, программа реконструкции храма 13-го века стартовала в 2012 году, и является одним из наиболее важных проектов фонда «�?нициативы развития в Армении» (IDEA), получившего поддержку со стороны властей Армении и Грузии и благословление Католикоса Всех армян.
�?нициатива восстановления церкви принадлежит соучредителю «IdeA» Рубену Варданяну, храм был восстановлен на пожертвования благотворителей, основными донорами являются Альберт Авдолян, Сергей Саркисов и Русудан Махашвили, Даниил Хачатуров, а также семья Варданянов. Церковь Сурб Геворг, играющая значительную роль в жизни армян Грузинской епархии ААЦ, одна из старейших в Тбилиси, в средневековье являлась одним из армянских духовных, культурных и образовательных центров.
В 14-15 веках в церковном скрипториуме создавались многочисленные рукописи, ныне хранящиеся в Матенадаране.
Во дворе церкви Сурб Геворг покоятся великие армянские деятели: ашуг Саят-Нова, художник Геворг Башинджагян, видный полководец Микаел Лорис-Меликов, Арзас Тер-Гукасян, �?ван Лазарян и Борис Шелковников.