Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը նախատեսվում է հանրաքվեից հետո` մինչև տարեվերջ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նպատակադրված են կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը մինչև տարեվերջ ` դեկտեմբերի 6­-ին Հայաստանում անցկացվելիք Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից հետո:
«Արմենպրես»­-ի փոխանցմամբ` այս մասին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը: «ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգասյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը մենք քննարկելու են նախագահների հանդիպման օրը և վայրը:
Երկու նախագահներն էլ հանձն են առել խորացնել երկխոսությունը և հանդիպման ցանկություն են արտահայտել: Մենք կցանկանայինք այս այցն օգտագործել` որոշելու հանդիպման հավանական օրը և սկսելու հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները»,­ ասաց ամերիկացի դիվանագետը: Ուորլիքը նշեց, որ իրենք տեղյակ են, որ դեկտեմբերի 6-­ին Հայաստանում տեղի է ունենալու Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե, ըստ այդմ, նախագահների հանդիպումը, հավանաբար, կլինի դրանից հետո՝ մինչև տարեվերջ: «Շատ կարճ ժամանակ է մնում, մենք պետք է ճշտենք նախագահների հետ նրանց զբաղվածութան գրաֆիկը՝ հանդիպումը կազմակերպելու համար»,­ ասաց ամերիկացի համանախագահը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Երևան է ժամանել հոկտեմբերի 26-­ին` առավոտյան 4:30­ին: ՄԽ մյուս համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան) և Պիեր Անդրիուի (Ֆրանսիա) հետ նա հանդիպումներ կունենա ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

Встреча президентов Армении и Азербайджана состоится до конца года
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ намерены организовать встречу президентов Армении и Азербайджана до конца года, после референдума по Конституционным реформам 6 декабря.
Как сообщает «Aрменпресс», об этом на встрече с журналистами заявил сопредседатель из США Джейм Уорлик. «Во время встреч с президентом Армении Сержом Саргсяном и президентом Азербайджана �?льхамом Алиевым мы должны обсудить дату и место встречи двух президентов. Оба президента выразили желание встретиться и готовность углубить диалог.
Мы бы хотели использовать эти встречи для назначения даты и места и начать подготовительные работы», ­ сказал американский дипломат. Уорлик отметил, что он знает о предстоящем референдуме, который состоится 6 декабря. По всей видимости, встреча президентов пройдет после референдума. «Oстается очень мало времени. Мы должны успеть уточнить график занятости президентов для организации встречи», ­подчеркнул американский сопредседатель.
Сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик прибыл в Ереван 26 октября утром в 4:30. Вместе с другими сопредседателями �?горем Поповым (Россия) и Пьером Андрю (Франция) он проведет встречу с президентом Армении и министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном. �?звестно также, что 28 октября сопредседатели прибудут в Баку.