Հայր և որդի Դինքջյանները համերգ կունենան Ստամբուլում
Ամերիկահայ երաժիշտներ Օնիկ և Արա Դինքջյանները համերգով հանդես կգան Ստամբուլում: Թուրքիայում լույս տեսնող հայկական «Ակօս» թերթի կայքի համաձայն՝ հայր և որդի Դինքջյանների համերգը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ի երեկոյան՝ Ստամբուլի մշակույթի տանը, տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը: Անվանի երաժիշտների նախորդ ելույթը Ստամբուլում տեղի էր ունեցել ապրիլի 22-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ  կազմակերպված «Ի հիշատակ ապրիլի 24-ի» խորագրով համերգի շրջանակներում:
Օնիկ Դինքջյանը ծնվել է 1929թ. Փարիզում՝ Դիարբեքիրից գաղթած հայկական ընտանիքում: 1940թ. տեղափոխվել է ԱՄՆ, որտեղ կարճ ժամանակ անց երաժշտության ասպարեզում բավական մեծ ճանաչում է ձեռք բերել: Նա հիմնականում հայտնի է հայերեն (Դիարբեքիրի բարբառով)  ժողովրդական երգերի կատարմամբ և իր գրած երգերով: Օնիկ Դինքջյանը մի շարք ձայնասկավառակների հեղինակ է, այդ թվում՝ «Հավատամք» խորագրով հայկական կրոնական երգերի ժողովածուի: Այս տարի լույս է տեսել նաև երգչի նոր՝ «Դիարբեքիրի հորանի» անվամբ ձայնասկավառակը: Դրա հետ մեկտեղ  արդեն վաճառվում է Օնիկ և Արա Դինքջյաննների՝ Դիարբեքիր կատարած այցը պատմող փաստագրական ֆիլմը՝ «Կարոտը»՝ նկարահանված Բուրջու Յըլդըզի և Օնուր Գյունայի կողմից: Օնիկ Դինքջյանն իր նախնիների հայրենիքն առաջին անգամ այցելել է այս տարի՝ 75 տարեկանում:
Արա Դինքջյանը ծնվել է ԱՄն-ում՝ 1958-ին: Անատոլիական երաժշտության հետ առաջին անգամ ծանոթացել է հոր շնորհիվ: Արա Դինքջյանն ուդի աշխարհահռչակ վարպետ է : Նա «Night Ark» խմբի հիմնադիրն ու  «Secret Trio» նախագծի հեղինակը: Արա Դինքջյանը երգեր է գրում և կատարում  13 լեզվով: Այս տարի հրապարակվել է նրա «Ճշմարտություն-հույս, 1915-2015» անվանումով ձայնասկավառակը:

Отец и сын Динкджяны выступят с концертом в Стамбуле
Американские армяне, музыканты Оник и Ара Динкджяны выступят с концертом в Стамбуле. Согласно сообщению сайта армянской газеты «Акос», издающейся в Турции, концерт отца и сына Динкджянов состоится вечером 24 октября в Доме культуры Стамбула, передает  ermenihaber.am. Предыдущее выступление известных музыкантов в Стамбуле состоялось 22 апреля, в рамках концерта «В память 24 апреля», посвященного 100-летию Геноцида армян.
Оник Динкджян родился в 1929 году в Париже, в семье армянских беженцев из Диарбекира. В 1940 году переехал в США, где спустя короткое время снискал довольно большую популярность в музыкальном мире. Он в основном известен исполнением армянских народных песен (на диарбекирском диалекте) и своими авторскими песнями. Оник Динкджян автор нескольких дисков, в том числе сборника армянских религиозных песнопений «Вера». В этом году издан новый диск певца «Горани Диарбекира». Наряду с этим уже в продаже документальный фильм «Карот» («Ностальгия»), повествующий о поездке Оника и Ара Динкджянов в Диарбекир, который отсняли Бурджу Йелдэз и Онур Гюнай. Оник Динлджян впервые посетил родину своих предков в этом году, в 75-летнем возрасте.
Ара Динкджян родился в США в 1958 году. С анатолийской музыкой впервые познакомился благодаря отцу. Он всемирно известный мастер игры на уде. Является основателем группы «Night Ark» и автор проекта «Secret Trio», исполняет песни на 13 языках. В нынешнем году издан его диск под названием «�?стина-надежда, 1915-2015».